Veszélyes mutatvány
Ennél határozottabban fogalmazott a felvetés kapcsán a kormánypártisággal szintén nehezen vádolható Jakab András alkotmányjogász a Jelennek adott interjújában: szinte egyhangú az alkotmányjogászok véleménye, hogy jogszerű és legális volt az Alaptörvény létrejötte, még azok részéről is, akik egyébként tartalmilag ellenzik. Jakab, aki saját megfogalmazása szerint ugyan nem szeretne a polgárháború rémével riogatni, „végtelenül veszélyes mutatványnak” tartja, ha valaki a jogfolytonosság megszakítására alapozva, vagyis a kétharmados szabály megkerülésével próbálna meg alkotmányozni.
Az alkotmányjogász úgy látja, egy új alkotmány legitimitásának megerősítéséhez aligha lenne jó megoldás a Vörös Imre és a többi aláíró által javasolt népszavazás. Szerinte például az Alaptörvénnyel kapcsolatos ellenzéki kifogásokat sem semlegesítette volna, ha 2011-ben sikeres népszavazást rendeztek volna mellette.
Jakab Andráshoz hasonlóan Hack Péter jogtudós, egyetemi tanár is jogszerűnek tartja a jelenleg hatályos alaptörvény létrejöttét. Az egykori szabad demokrata politikus lapunknak úgy fogalmaz, hogy az Alaptörvény alkotmányjogi érvényessége még akkor sem vitatható, ha valaki úgy gondolja, hogy politikai értelemben nem volt szerencsés az ellenzék nélkül alkotmányozni. Hack Péter azt is kifejti, hogy alkotmányellenesen alaptörvényt módosítani nem lehet. Mindamellett a 2011-es alkotmányozás kapcsán arra is rámutatott, hogy a 2010-es választáson a korábbi kormánypártok a szavazatok összesen húsz százalékát kapták, mivel a Fidesz mellett a Jobbik és az LMP is új erő volt, vagyis igen erős társadalmi támogatás állt a változást ígérő erők mögött, még ha nem alkottak is koalíciót. Hasonló szavazói akarat kinyilvánítása, vagyis legalább a parlamenti kétharmadhoz elegendő támogatás híján 2022-ben nem lesz joguk alkotmányozni az ellenzéki pártoknak.
Egy esetleges ellenzéki választási győzelem már önmagában cáfolja a hatalom kizárólagos birtoklásáról szóló állítást”
A kizárólagos hatalomra való törekvés ellenzéki érve kapcsán Hack Péter úgy fogalmaz, hogy egy esetleges ellenzéki választási győzelem már önmagában cáfolja a hatalom kizárólagos birtoklásáról szóló állítást, hiszen ezzel éppen az bizonyosodik be, hogy a Fidesz demokratikus úton leváltható. Vagyis az ellenzék csak akkor tud többséggel törvényt alkotni, ha a Fidesz nem tör kizárólagos hatalomra.