4. A nemzetállam születése
A nemzet nemcsak a belpolitikai szféra, hanem a nemzetközi jog szempontjából is fontos kifejezés. Az angolul beszélők a szó második jelentését részesítik előnyben az állam szinonimájaként – például az Egyesült Nemzetek (és nem államok) Szervezete. Hat olyan kötelék létezik, amely nemzetállamot hoz létre: a terület és a nemzetiség mellett a „puha” elemek, vagyis a nyelv, a történelem, a vallás és a kultúra is idetartozik. Egy ilyen állam lakossága osztozkodik történelmi területen, közös mítoszokon és történelmi emlékeken, továbbá összeköti őket széles körű kultúrájuk, közös gazdaságuk, valamint minden polgárra közösen vonatkozó törvényes jogaik és kötelezettségeik. A nemzet és az állam ugyanazon érem két oldalává vált.
5. A nemzeti identitás formái
A nemzetállam vezető gondolata a hazaszeretet. A hazafiság vagy a nemzeti büszkeség a szeretet, az odaadás és a hazához való ragaszkodás, valamint a többi állampolgárral való szövetség érzete. Franciaország olyan nemzetállam, amely igen büszke a grande nation eszményére. A varázsszó ott is a nemzeti identitás. Ez lehet egy személy identitása, illetve egy államhoz vagy egy nemzethez való tartozás érzése. Annak az átélése, hogy a nemzet egy összetartó egész, amelyet sajátos hagyományrendszer, kultúra és nyelv képvisel. A nemzeti érzés három formáját különböztethetjük meg: a patriotizmust, a nacionalizmust és a sovinizmust. Felmerül a kérdés: ha valaki szereti a hazáját, akkor vajon patrióta vagy nacionalista? A patriotizmus azt jelenti, hogy magát az országot és az ott élő embereket tartjuk jónak, a nacionalizmus azon az elgondoláson alapszik, hogy az adott állam jobb, mint a többi.
Lehetetlen, hogy valaki internacionalista legyen anélkül, hogy előbb nacionalista lenne”
6. A jövő politikai rendszere
Végül szeretnék kitérni a jelenlegi politikai rend problémáira. A globalizáció egyértelműen változást okozott a demokratikus nemzetállamok működésében. A polgárok egyre inkább azt érzik, hogy a bonyolult globális rendben egyre kevésbé tudnak részt venni a politikai döntéshozatalban. A demokratikus rendre leselkedő legnagyobb veszély, hogy elveszett a demokratikus szabályokba és politikusokba vetett hagyományos bizalom.Milyen következtetést vonhatunk le ebből? A mostanihoz hasonló zűrzavaros időkben szükségünk van egy szilárd államra. Ezt az államot az állampolgárok alkotta nemzet rögzíti, őket pedig összeköti egy közös érzet: a patriotizmus. Ez pedig maga a demokratikus nemzetállam. Vajon szükséges-e, hogy szerepet vállaljon nemzetközi vagy nemzetek feletti intézményekben? Természetesen elengedhetetlen. És akadályt jelent-e ebben, ha nacionalisták vagyunk? Erre a kérdésre a híres indiai szabadságharcos, Mahatma Gandhi szavaival válaszolnék: lehetetlen, hogy valaki internacionalista legyen anélkül, hogy előbb nacionalista lenne.
A szerző az Universität der Bundeswehr München professor emeritusa.