Sándor Lénárd és Joób Kristóf írása a Mandiner hetilapban.
„Minden a halakon múlik” – e kijelentés találóan jellemezhetné az óesztendő jogéletének utolsó nagy drámai fordulatát. Karácsony estéjén véglegesítették az Egyesült Királyság és az Európai Unió gazdasági és biztonsági kapcsolatrendszeréről szóló nemzetközi megállapodások szövegét. A kétezer oldalt kitevő nemzetközi szerződések ideiglenes alkalmazásával elkerülhetővé vált a megállapodás nélküli brit kiválás.
Főszerepben a halak
És hogy mi közük van mindehhez a halaknak? Nos, a halak a brexit irracionalitásáról, paradoxonjáról, emellett valódi tétjéről egyaránt tanúskodnak. A kiválásról folytatott tárgyalásokat ugyanis éppen az a gazdasági irracionalitás jellemezte, mint ami a kiválásról meghozott brit döntést. Jól bizonyítja ezt, hogy a világ ötödik legnagyobb gazdasága és a világ legnagyobb belső piaci térsége közötti fordulatos tárgyalások során az a kérdés játszotta a főszerepet, hogy mely vizeken ki, milyen és mennyi halat foghat, noha a tekintélyes brit szolgáltatóipar és autógyártás mellett a halászat eltörpül, a bruttó össztermék egy százalékát sem teszi ki. Ráadásul a brit halászok a brit halakat elsősorban nem is a brit piacnak fogják, hanem nagy részüket a kontinensen lévő élelmiszeripar számára értékesítik. A halak brexitparadoxonja tehát az, hogy a britek hiába szerzik vissza vizeiken a halászati jogukat, ha cserébe a vámok és a mennyiségi korlátozások miatt nem értékesíthetik a zsákmányt az unió piacain.
A brit kiválás mögött azonban nem a gazdasági racionalitás áll. A halászati érdekeik megvédésétől és erőteljesebb érvényesítésétől a britek nem válnak sikeres gazdasággá, de még csak tehetősebbek sem lesznek. A halak és a halászat ezért jelképes értelmű, és a brexit valódi tétjére világít rá. A szigetországnak, amely egykoron a tengerek ura, a nagy felfedezések motorja és a tengerjog fő fejlesztője volt, a halászat mindig is a nemzeti önmeghatározás és kiválóság részét jelentette és jelenti mind a mai napig. A halászat kérdése átvitt értelemben tehát a szuverenitásról szól, és rajta keresztül a nemzeti és az európai integráció érdekei közötti vélt vagy valós konfliktusok válnak egészen kézzelfoghatóvá. Ahogyan az angol történész, Keith Lowe fogalmazott egyik írásában: a nemzeti emlékezet az európai emlékezet és a gazdasági megfontolások fölébe kerekedett.