A múltat kisebb történetek láncolataként tanulmányozzuk. David Christian arra tesz kísérletet, hogy tudományos módszerrel az univerzumról felhalmozott összes emberi ismeretet egyetlen nagy történetbe foglalja össze. Hogy mire jut? Amire a hívő ember szokott.
A történelmet, főként nemzeteink vagy városaink múltját, de az emberi civilizáció nagy korszakainak krónikáját is egy-egy eseményre vagy személyiségre való ráközelítés útján, kisebb történetek – s különösen egyes csoportok egymás közötti versengésének – megismerésén keresztül tanuljuk. A történetek tehát a megértés alapjai. E heti szerzőnk arra vállalkozott, hogy az ősrobbanástól napjainkig terjedő 13,8 milliárd évet foglalja össze egyetlen koherens történetben.
A Nigériában felcseperedő, Oxfordban történészként végző David Christian eredeti szakterülete az orosz parasztság mindennapjainak világa, benne az alapvető élelmiszerek s különösen a vodka szerepének vizsgálata. Izgalmas, ám szűkre szabott érdeklődési körét az 1980-as években látványosan kitágította, amikor megalkotta a nagy történelem fogalmát, és 1989-ben elindította a hasonló címet viselő első egyetemi kurzust. Utóbbi internetes változata a 2010-es években a világ egyik legnépszerűbb történelmi előadás-sorozata lett. Christian ma az International Big History Association alapító-vezetőjeként kutat és tanít Ausztráliában.
„Van egy olyan rossz érzésem, mintha valaki betört volna az otthonunkba és ellopott volna valamit” – reagált az OpenAI kutatási igazgatója arra, hogy a Meta az elmúlt két hétben nyolc alkalmazottjukat csábította el. A cég most „újrakalibrálja” a fizetéseket, és kreatív módszereket keres a tehetségek megtartására.
A nyugati modernitás problémáinak neurológiai gyökerei vannak. Amikor a jobb agyfélteke uralkodni tudott a bal fölött, azok a kreativitás és az élő tudás korszakai voltak, amikor az egyensúly felborult, elkezdtük géppé alakítani a világot – állítja az idei Brain Bar egyik legkarizmatikusabb gondolkodója.
A több mint négyszáz olvasó kvízjátékon vehetett részt, meghallgathatta, mit gondol Schmidt Mária a világról és élvezhette Lotfi Begiék szenzációs koncertjét.
Régi-új névvel, új stábbal – a BVSC elleni felkészülési meccsen több száz néző szeme láttára kezdődött meg a Videoton FC Fehérvár új időszámítása. A Mandiner is ott járt a Sóstói Stadionban: szurkolókkal és Boér Gábor vezetőedzővel is beszélgettünk.
A folyamat azonban már a kezdeteknél akadályokba ütközik: Benjámin Netanjáhú izraeli miniszterelnök hivatala közölte, hogy a Hamasz által javasolt módosítások „elfogadhatatlanok Izrael számára”.
p
0
0
2
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 0 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!