Számos kritikát kapok, hogy miért nem foglalok állást politikai kérdésekben
A mindenkori köztársasági elnök a magyarság egészét és egységét képviseli.
Tűkön ülve várja több mint százezer diák, hogy megtudja: fog-e, és ha igen, hogyan érettségi vizsgát tenni a járvány idején. Több forgatókönyv is reális lehet. Bár a kormány a héten bejelentést ígér, valójában minden azon múlik, hogy a következő időszakban hogyan alakul a koronavírus-helyzet.
Szalai Laura tudosítása a Mandiner hetilapban.
Azt már az iskolák bezárásakor lehetett tudni, hogy a diákok közül az érettségizők lesznek a legnehezebb helyzetben. Több mint százezer végzős tanuló hetek óta várja, hogy kiderüljön, mikor és hogyan teheti le az érettségi vizsgáját – azt ugyanis már egy ideje sejteni lehet, hogy nem a hagyományos forgatókönyv szerint fog zajlani. Igaz, Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár, a koronavírus elleni védekezéshez felállított oktatási akciócsoport vezetője március 20-án, négy nappal a távoktatásra való áttérés után még arról beszélt, hogy ha a járvány terjedése mérsékelt marad, a diákokat több tanterembe szétültetve megtartható az érettségi.
„Ha a helyzet romlik, nyilván szóba jöhet mind az időbeli eltolás, mind pedig egyéb oktatási, levezetési megoldások” – tette hozzá. A kormány múlt szombaton jelezte, hogy a kérdésben még húsvét előtt tájékoztatást szeretne adni. Így várhatóan lapzárta idején születhet döntés az érettségi ügyében – bár minisztériumi forrásunk jelezte, végleges még aligha lesz, hiszen minden a pandémia alakulásán múlik. A Mandiner a sok bizonytalanság ellenére igyekezett utánajárni annak, hogy milyen forgatókönyvek reálisak a vizsgák lebonyolítására.
Három forgatókönyv
„Minden percben változik a helyzet” – hangsúlyozza lapunknak egy, az oktatási akciócsoport munkájára rálátó forrásunk, amikor a körvonalazódó megoldásról kérdezzük. Mint mondja, többféle javaslat van a fejükben, s minden attól függ, hogyan alakul a járvány. „A hétvégén kiderült: Budapesten nagy a kockázata annak, hogy berobban a járvány. Ezt is mérlegelni kell, az érettségizők jelentős része ugyanis a fővárosban vizsgázna” – magyarázza. Ami mostanra biztos: az nem járható út, hogy egyáltalán ne legyen érettségi – pedig először, mint arra minisztériumi forrásunk rámutat, ez is felmerült. Ebben az esetben mindenkinek az utolsó lezárt félévei alapján kapott jegyei kerültek volna be az érettségi bizonyítványába.