Nem, nem, nem lehet… micsoda iszonyatos fájdalom

Gyerekszobájában vetett véget életének egy 12 éves kislány Gödöllőn, aki gyakran sírt amiatt, hogy testalkata miatt csúfolták diáktársai.

Gyermekes nőtársaim, véletlenül se érezzétek magatokat leírva az élet más területein az anyai munkakör betöltése miatt!
A postaládából kézzel írt névtelen levélke pottyan elém, melyben „fideszes senki” megszólítással hosszas dörgedelem következik arról, hogy mint független, de polgári-keresztény elkötelezettségű önkormányzati képviselőjelölt „hazug, csaló gazemberként” bizonyára stadiont építenék a falunkba; s arról, „miképp fogok majd a gyerekeim szemébe nézni, ha mindezt felfogják”. A kampány hajrájában, ebédfőzés és ajánlószelvény-gyűjtés közt az emberek mentális állapotán szomorkodva azon morfondírozom, vajon túlzott bátorság-e négygyerekes családanyaként belépni bármilyen (kicsi) politikai küzdőtérre is, veszélyeztetve ezzel családom nyugalmát. Vagy épp az én feladatom is lenne változtatni a közélet stílusán? S hogy vajon felmerülnének-e ugyanezek a kérdések bennem férfiként vagy gyerektelenül?
Nem, most nem a megszokott mantra következik a nők diszkriminációjáról és az üvegplafonról, hisz nincs semmilyen jogi akadálya a hölgyek közéleti részvételének. Ugyanakkor a magabiztosság tekintetében még mindig megragadható a különbség a nők, s főleg az anyukák és a társadalom többi felnőtt tagja között, amelynek eltüntetésében a fentihez hasonló színvonalú levélkék olvasása bizony nem segít. Sok anyatársam van, aki érdeklődve követi a közélet eseményeit, és nemcsak markáns véleménye van, de figyelemre méltó megoldási javaslatokkal is előáll: olyanokkal, amelyek ténylegesen az adott közösség épülésére szolgálnának. Teszik ezt azért is, mert fontos számukra a jövő, hiszen a gyerekeik életének minősége is múlik rajta. Ezekben az anyukákban azonban – bár teregetés közben kis híján alkotmányoznak – fel sem merül, hogy kipróbálják magukat a helyi vagy országos közéletben. Mert a közélet stílusa sokszor elbukna egy homokozói gyerekcsörtével összehasonlítva is. És önbizalomban – annak kapcsán, hogy mindezen változtatnunk lehetne – nagy hiány van.