Ez egy polgári kerület, ahol a polgári létet nem a pártpreferencia vagy a világnézet határozza meg – állítja lapunknak adott interjújában Láng Zsolt. A II. kerület polgármesterét a Szent János-kórház és az Átrium színház jövőjéről is kérdeztük.
FOTÓ: FICSOR MÁRTON LÁNG ZSOLT
46 éves, nős, két gyermek édesapja. Születése óta a II. kerületben él, államigazgatási és jogi tanulmányokat folytatott. Két cikluson át önkormányzati képviselő volt, 2006 óta a kerület polgármestere. 2010-től 2014-ig az Országgyűlés tagja, 2013-ban elnyerte Az Év Polgármestere díjat.
A II. kerületről az az általános vélekedés, hogy itt minden szép és jó, a budai elit itt éli gondtalan életét. Valljuk be, így nem olyan nehéz elvezetni egy városrészt!
Valóban sok jómódú ember él a II. kerületben, és hetven százalék felett van az értelmiség aránya. Ez azonban nem azt jelenti, hogy az önkormányzat is gazdag lenne, a forrásmegosztás miatt közepes finanszírozási szinten vagyunk. A II. kerület nagyon színes és sokrétű, területileg és a lakosság összetétele szempontjából egyaránt. Egyszerre van jelen az egészen falusias környezet Pesthidegkúton és a belvárosi hangulat a Vízivárosban, illetve tehetősebb és segítségre szoruló lakosok egyaránt élnek a városrészben.
A kerületieket is ellátja a Szent János-kórház, amelyről szinte csak rosszat lehet hallani: omladozó, penészes falak, elhalasztott műtétek az áldatlan állapotok miatt. Az intézmény a kormány döntése értelmében súlyponti kórház lesz, de rendbe lehet tenni egyáltalán?
Érdemes tisztázni, honnan jutott el a János-kórház a mostani, valóban felháborító helyzeteket teremtő állapotáig. Az utolsó komoly beruházás az 1970-es években volt itt, azóta vegetál az intézmény. Elődeink semmit nem csináltak vele, sőt Molnár Lajos szabad demokrata egészségügyi miniszter regnálása alatt jelentősen csökkentették a betegek után járó központi forrásait. Ezt a több évtizedes elmaradást kell behozni, illetve a helyzeten változtatni. Ráadásul mivel a közép-magyarországi régiót fejlettsége miatt az EU nem támogatja, a fejlesztés kizárólag hazai költségvetési forrásból finanszírozható. A Szent János-kórház súlyponti intézmény lesz, a kormány elkezdte a stratégiai tervezést a megújításával kapcsolatban. Egy biztos: az emberek riogatásával nem jutunk előrébb. Ráadásul most azok a leghangosabbak, akik – vagy minimum akiknek a párttársai – nyakig benne vannak abban, hogy ilyen állapotba került az intézmény.
Miközben Ukrajna nevétől és uniós csatlakozási esélyeitől hangos a világsajtó, a szerbeké rég parkolópályára került. Arnaud Gouillon, francia származású szerb kormányzati tisztségviselővel beszélgettünk.
Elindult a Mandiner új egészségügyi műsora Vizit Kőnig dokival címmel, amelyben Szalai Laura minden hónapban egy-egy fontos témát jár körül dr. Kőnig Róberttel. Az első epizódban az életmódváltásé a főszerep: szó esik a fogyásról, a divatdiétákról, a szúrható „csodaszerekről” és a hosszú távú egészségmegőrzés valódi útjáról.
Új, egészségügyi műsor indul a Mandineren dr. Kőnig Róberttel: a sorozat célja, hogy közérthetően, de hitelesen kerüljenek terítékre az egészségünket érintő legfontosabb kérdések. Az első adás témája az életmódváltás, amelyben divatdiétákról, veszélyes fogyókúrás trendekről és valódi, hosszú távon működő megoldásokról esik szó.
Kőnig Róbert gyermeksebész miniszterelnöki biztosként segíti Orbán Viktor munkáját, s hamarosan műsora indul a Mandineren, ennek apropóján beszélgettünk.