Újabb mérföldkő: rég voltunk ilyen közel a gázfüggetlenséghez

2025. július 07. 22:35

Az épülő Vertikális Gázfolyosó egyik szakaszán, a magyar–szlovák gázhatáron már növelhető a kapacitás.

2025. július 07. 22:35
gázkorridor

Az eddiginél több földgáz hagyhatja el Magyarországot Szlovákia felé az FGSZ Földgázszállító Zrt. és a szlovákiai gázrendszer üzemeltetője, az Eustream a.s. együttműködésének eredményeként. A mostani lépés része az új szállítási útvonal, a Vertikális Gázfolyosó létrehozásának – írja a Világgazdaság. A két társaság hamarosan – de még nem jelezték mikor – további nem megszakítható kapacitásokat ajánl fel a Velké Zlievce–Balassagyarmat határkeresztező ponton Magyarországról Szlovákia felé. Ezzel ott a nem megszakítható kapacitás várhatóan évi 3,5 milliárd köbméterről évi 4,38 milliárd köbméterre nő. E kapacitást azonban a mai (július 7-i) aukción a társaság még nem kínálja fel.

A Vertikális Gázfolyosó egy kétirányú, észak–déli szállítási útvonal lesz. Kialakításáról 2022 decemberében írtak alá szándéknyilatkozatot a nyomvonalban érintett rendszer-üzemeltetők, azaz a görögországi DESFA, a bulgáriai Bulgartransgaz, a magyarországi FGSZ, a romániai Transgaz, a bulgáriai ICGB és a szintén görögországi Gastrade. A gázfolyosó ötlete azonban sokkal régebbi, 2015-ben és 2016-ban azonban még a mostanitól eltérő geopolitikai körülmények alakították az együttműködő partnerek terveit.

A szándéknyilatkozat szerint a társaságok

  • vizsgálják új összeköttetések, csővezetékek, interkonnektorok kialakítását vagy létező hálózatok fejlesztését,
    valamint régiószerte tervezett projektek előmozdítását, figyelembe véve az Európai Unió energiapolitikáját és -stratégiáját, illetve a régiós gázpiac érintett fejlesztéseit,
  • a nyilatkozatot az aláírók alapnak tekintették arra, hogy együttműködjenek egy olyan infrastruktúra kialakításában, amelynek révén a gáz eljut a tranzitországokba és az uniós piacra Görögországból Bulgárián és Románián keresztül Magyarországra és visszafelé.
  • Megegyeztek egy nem kizárólagos, hosszú távú együttműködésről is a négy ország földgázrendszereinek fejlesztése során, valamint abban, hogy egyeztetnek a vertikális folyosót érintő szabályozásról és gazdasági szempontokról, végül, hogy – ahol és amennyiben releváns – az Európai Bizottság támogatását kérik a projekthez.
  • Az eseményen a csak megfigyelő státuszú ukrán fél bemutatta, hogyan áramolhatna vissza a gáz egy transzbalkáni gázvezetéken a közép- és dél-európai országokba. A gázfolyosón az eddigitől eltérő útvonalon érkezhet dél felől földgáz a térségünkbe távolabbi helyekről – LNG-terminálokon keresztül –, de Oroszországból is. 

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Világgazdaság, Facebook

Összesen 1 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
almos-andor
2025. július 08. 00:00
Ha Szlovákia több gázt kaphat, az nem inkább Szlovákia gázfüggetlenségének megteremtése felé jelent nagyobb elmozdulást?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!