Kiderült, mi lesz a Dunaferr sorsa, új időszámítás kezdődik (VIDEÓ)

2025. július 15. 21:36

Sokáig próbálták, mégsem sikerült megmenteni a Dunaújvárosi Vasművet, az állam tulajdonába kerül a hatalmas terület.

2025. július 15. 21:36
Dunaferr

Hosszú huzavona után bezárta kapuit a Dunaújvárosi Vasmű. Az egykori Dunaferr sorsáról és a legfrissebb fejleményekről a térség országgyűlési képviselője, Mészáros Lajos friss Facebook-videójában osztotta meg gondolatait – írja a Világgazdaság.

A politikus szerint közel három évvel ezelőtt, 2022 végén bezárt volna a Vasmű, ha a választókerületi elnökkel együtt nem lépnek közbe, hogy a kormány tegyen meg mindent a megmentése érdekében. Ennek következtében három évig sikerült elhúzni a folyamatot. Mészáros kiemelte, hogy nagy veszélyt jelentett volna, ha akkor, 2022-ben egy ütemben az összes dolgozót elbocsátják. Ezt sikerült megakadályozni, három évig kapták a dolgozók a fizetésüket. És bár most végül elbocsátották őket, de végkielégítéssel, és kifizetett, nem ledolgozandó felmondási idővel, ami sokkal kedvezőbb helyzet, mint ami 2022 végén lett volna.

A politikus szerint a reményük a Liberty volt, akiben azonban csalódniuk kellett, hiszen nem hozta ide a befektetéseit és az ígért technológiaváltást sem, lényegében nem működtette a gyárat. Viszont pozitívum, hogy egy évig fizette a dolgozóknak a bért.

Mészáros Lajos elmondta, hogy a terület állami tulajdon lesz. Szintén állami tulajdonba kerül

  • az infrastruktúra,
  • a kikötő,
  • a vasutak 
  • és a közművek is.

Egy iparipark-szerű működés valósulhat meg, ami befektetőket vonz a városba, és újabb munkahelyeket teremt. Hozzátette, hogy 

a felépítmények egy része pályázati kiírás alatt van, a sorsuk néhány hónapon belül eldőlhet. 

Vannak érdeklődők, elsősorban a rolling üzemre és a Furnacéra is. A pályázati kiírásban szerepel, hogy új, környezetkímélő technológiát kell idehozni.

A Fejér Megyei Kormányhivatal az elbocsátott vasműves dolgozók számára kirendeltséget működtet a városban, amely koordinálja a képzéseket, továbbképzéseket és az új munkahelyen való elhelyezkedést. Mészáros hangsúlyozta, hogy az elmúlt évtizedekben az elmaradt beruházások, fejlesztések és a technológiaváltás hiánya sodorta ide a vasműt. 

Fenntarthatatlanná vált az a környezetszennyezés, amely a lakosság egészségi állapotát is veszélyeztette. Ez a fajta működés valóban nem mehetett tovább, komoly technológiaváltásra lenne szükség a folytatáshoz.

„Ezekről a folyamatokról a dolgozók nem tehetnek, ők végezték a dolgukat. Azok a korábbi tulajdonosok, azok a korábbi vezetők, akik gyakorlatilag fejős tehénnek nézték a vasművet, és nem tettek a folyamatos működésbe, vagy a válsághelyzet túlélésére, hanem tényleg csak a profitot vették ki belőle” – tette hozzá a képviselő.

Ezt is ajánljuk a témában

Jó nagy slamasztikában van az acélipar

Az acélipar a világgazdaság 4 százalékát jelenti, mégis a szén-dioxidkibocsátás 11 százalékáért felel. A zöldacél viszont méregdrága, így 2030-ra az új gyárak csupán 36 százaléka lesz alacsony kibocsátású, és azok is gyakran szénalapú áramra támaszkodnak.

Nyitókép: Shutterstock, VG

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Publius Decius Mus
2025. július 15. 23:24 Szerkesztve
A Dunaferr azért lett oda telepítve, mert a Szovjetúnióból oda vitték uszályon az olcsó szenet meg vasércet. A Donbasszból. Ezt 2014 óta blokkolja Ukrajna, azóta döglődik a Dunaferr. Van még kérdés?
gyzoltan-2
2025. július 15. 22:25
A magyar Magyarország lehetőségeinek a felszámolása folyamatban... -már fel sem tűnik...
polárüveg
2025. július 15. 22:23
A hidegháború alatt Rákosi Mátyás "nemzetvezető" elvtársnak és csapatának az a gondolata támadt, hogy Magyarország a vas és acél országa legyen. Így épült fel Dunapentelén a Dunai Vasmű, mert a jugoszláv helyzet miatt az ország közepe tűnt ideálisnak. Akkoriban több fémmű, kohó, meleg- és hideghengermű működött az országban. Eljött a másik szélsőség ideje. Az ország már nem rendelkezik más nagyobb volumenű önálló fémgyártással, sem a kapcsolódó fémmegmunkálással. Külföldről kell akkor vásárolni, amikor a globális kereskedelmet blokkokra tördelik. E területen kiszolgáltatott lett az ország. Minden régi céget a rendszerváltáskor szépen "privatizáltak". A Dunai Vasmű egy más történet. Itt az ukrán viszonyok és érdekek léptek színre, és végül az ukrajnai oligarchák harca véreztette ki a vasműt. A magyar fémgyártás története szép, kerek, és tanulságos történet: páran jól kerestek rajta, az ország és a fémgyártás szakma dolgozói pedig pórul jártak.
csapláros
2025. július 15. 22:20
Papírforma szerint elvárható lett volna, hogy a Zrínyi haderőprogram keretein belül a vasművet is a hadiipari termelés szolgálatába állítsák, a minőségi fémek, páncél lemezek gyártása területén, saját, fejlesztésekkel. Ez még mindig nem késő.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!