Brüsszel és a Tisza Párt a legpusztítóbb aszály közepette vonná meg az ingyenes öntözővizet a gazdáktól

2025. július 01. 20:28

Az Európai Bizottság kutatóközpontja arra számít, megismétlődik idén a 2022-es, rendkívüli szárazság.

2025. július 01. 20:28
Mezősas, 2025. június 30.A drónnal készült képen kiszáradt gémeskút egy legelőn Mezősas közelében 2025. június 30-án. A HungaroMet Zrt. agrometeorológiai elemzése szerint rendkívüli szárazság tombol az országban. A talaj felső egyméteres rétege az ország

Európa szokatlan szárazsággal néz szembe, amely már most is hatással van a mezőgazdaságra – derül ki az Európai Unió Közös Kutatóközpontjának (JRC) június végi jelentéséből. A kutatás szerint súlyos aszály sújtja Közép-, Észak- és Kelet-Európát, valamint a Földközi-tenger keleti részét és Északnyugat-Afrikát is. 

A szárazság pedig már komoly hatással van a növényzetre és a folyók vízszintjére. Kelet-Európában egyre növekvő vegetációs stressz tapasztalható, vagyis a talaj alacsony nedvességtartalma már akadályozza a növények növekedését

A szokatlan júniusi szárazságot a tavaszi csapadékhiány, és sok régióban az átlagot mintegy 2 Celsius-fokkal meghaladó átlaghőmérséklet okozza.

A rendkívüli helyzetet jól szemlélteti, hogy az alapvetően száraz térségekben, az Ibériai-félszigeten, Olaszországban és Görögországban bőséges csapadék hullott, így akár 15-20 százalékkal is meghaladhatja az átlagot a terméshozam.

A nyári előrejelzések ráadásul nem sok jóval kecsegtetnek: az átlagosnál melegebb és szárazabb idő várható Európa nagy részén, különösen az északi és keleti régiókban. A vízkészletek védelmét célzó intézkedések segítenének csökkenteni az aszály jelentette kockázatokat 

– hívta fel a figyelmet a JRC. A pusztító szárazság a jelek szerint nem törte át a brüsszeli buborékot: a közelmúltban az Európai Parlament megszavazott egy olyan dokumentumot, amely egyebek mellett azt várná a tagállamoktól, hogy ne tegyék lehetővé a mezőgazdasági termelők ingyenes vízhasználatát.

A vízdíjak bevezetését Magyar Péter és a Tisza Párt is megszavazta, de a vízstratégiában más gazdaellenes lépések is szerepelnek, például az új víztározók és gátak építését nehezítő bürokratikus akadályok.

A szakmai szervezetek komoly kritikát fogalmaztak meg az uniós vízstratégiával szemben, miközben Magyar Péter a parlamenti bizottság tagjaként nem kifogásolta a tervezetet. Ráadásul a Tisza Párt elnöke korábban egyenesen kisgazdapártnak hívta a Tisza Pártot, amely egybehangzóan támogatta a gazdaellenes vízstratégiát.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: MTI/Czeglédy Zsolt


 

Összesen 27 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bubi55
2025. július 02. 12:24
... de mi közük a vízgazdálkodásunkhoz?
mirage-2
2025. július 02. 11:37
HA EZT NEM ÉRTJÜK MI MAGYAROK AKKOR MÁR SEMMIT . SÜRGŐSEN KI INNEN !!! MINDEN EUS GONDOLAT VELÜNK SZENBE MEGY. AKKOR MINEK VANNAK ?? HOGY AZ ELLENZÉKNEK NAGY LEGYEN A POFÁJA ??
birono70
2025. július 02. 07:05
Úgy tűnik lassan át kell térni az olajfák ültetésére, úgyis azt mondják, h az olíva olaj az egészséges. Barack helyett meg kaktusz -abból meg tequila lesz.
ChongLi
2025. július 02. 05:31
A boltban a legolcsóbb gyümölcs a banán. A mezőgazdaságban töretlenül kísérleteznek a hagyományos fajtákkal miközben a klímaváltozás miatt a teljes termékkört le kellene cserélni. Egyszerűen nem lehet annyit locsolni amennyit igényelnének a hagyományos növények. Ingyen se meg pénzért se.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!