Román csoda? Inkább gazdasági lufi – közben Magyarország biztosan előzi a mezőnyt

A román gazdaság recseg-ropog, miközben hazánk stabil alapokon, rekordnövekedéssel hagyja le a térség versenytársait.

Növekedésre rajtunk kívül csak öt OECD-ország volt képes egy kulcsfontosságú mutatóban.
A szerző közgazdász, a Budapesti Corvinus Egyetem docense, az MCC Gazdaságpolitikai Műhelyének vezetője
A Jövőképesség Index érdekes és egyedi szemléletű betekintést enged hazánk és a többi OECD ország jövőre való felkészültségének kristálygömbjébe.
Az összképre ráadásul joggal lehetünk büszkék.
A Jövőképesség Index 22 darab körültekintően kiválasztott mutatószám segítségével ad holisztikus képet egy ország potenciáljáról. Az elemzés során nem csak az egyes indikátorok legfrissebb értékeit, de ezek tendenciáit is figyelembe vették a kutatók. A mérőszámok magas száma ráadásul lehetővé tette azt is, hogy a teljes kép bemutatása mellett négy részindexeket, valamint ezek alindexeit is meghatározzák a Jövőképesség Obszervatórium munkatársai.
A négy részindex, illetve az alindexek a következő struktúrát követik:
A felhasznált mutatók száma alapján a Jövőképesség Index az elismert nemzetközi indikátorok mezőnyében is tekintélyt parancsol magának, hiszen
jóval komplexebb, mint például az ENSZ Human Development Indexe, mely mindössze 3 mutatóra épül,
vagy a World Economic Forum Inclusive Development Indexe, mely 12 indikátor alapján kerül meghatározásra.
Magyarország a 2024-es Jövőképesség Index több komponensében is kiválóan szerepelt, ám mindenképpen külön érdemes kiemelni a Család alindexben elért teljesítményünket.
Bár a termékenységi rátánk a középmezőnyt erősítette, a tendenciája a legjobbak között volt az összes vizsgált ország között.
Míg a magyar termékenységi ráta 0,25-tel emelkedett 2010 óta (magyarul négy családonként eggyel több gyermek született 2024-ben, mint 2010-ben), addig a legtöbb ország mutatója csökkent ugyanezen időszak alatt. Izlandon 0,6-del lett kisebb az indikátor értéke, de Norvégiában, Finnországban és Mexikóban is közel ennyivel.
Növekedést rajtunk kívül összesen öt országban mértek.
Mindezek eredőjeként a dinamikus teljesítmény mutatónk az ötödik legjobb lett a vizsgált országok közül. Csak Izrael, Törökország, Csehország és Szlovákia kapott nálunk jobb minősítést.
A fentiek után nem meglepő, hogy a Család alindexünk a 10. legjobb az OECD országok között. De ugyancsak 10. helyen vagyunk a Kötődés alindex tekintetében, míg az Eszközök alindexünk a 8. legjobb.
Összességében Magyarország a 14. helyen áll a négy pillér alapján kialakított rangsorban. Ez egyben komoly előrelépést jelent, hiszen 2022-ben az egyébként ugyancsak jónak tekinthető 18. helyen voltunk, azaz két év alatt négy helyet javítottunk. Egyben olyan országokat utasítottunk magunk mögé, mint Ausztria, Svédország, Németország, Belgium és Franciaország.
Magyarország helyezése a rész- és alindexek tekintetében a következő:
Ahogyan a számok is mutatják: ha még optimistábban szeretnénk a jövőbe tekinteni, akkor az anyagi gyarapodás és a funkcionalitás terén érdemes javítani a teljesítményünkön.
Nyitókép: AI-illusztráció