Példátlan globális élelmezési válsághoz és történelmi magasságba emelkedő alapanyagárakhoz vezetett, hogy Oroszország 2022. február 24-én megtámadta Ukrajnát. A katonai konfliktus megrázta a világ élelmiszerpiacait, mivel e két ország jelentős gabonaexportőr.
Az oroszok már a háború első napjaiban blokád alá vonták a Fekete-tenger legfontosabb szállítási útvonalait, így az ukrán mezőgazdasági alapanyagok a kikötőkben ragadtak. Aggodalmat keltett, hogy az ukrán terménytől függő afrikai és közel-keleti országok ellátása bizonytalanná vált.
A konfliktus első hónapjaiban a világpiacon is úrrá lett a pánik, a befektetők attól tartottak, hogy alapanyaghiány lesz, ezzel veszélybe kerül a globális élelmezésbiztonság, az orosz agresszió pedig megfojtja az ukrán mezőgazdaságot. A sokk a tőzsdei befektetőkön is eluralkodott, a spekulánsok pedig soha nem tapasztalt ütemben nyomták történelmi magasságba az alapvető mezőgazdasági termények árát.
Az ukrán áru dömpingje mindenkinek óriási károkat okoz”
A gazdák önköltségét tovább növelte az Európai Unió átgondolatlan szankciós politikája, a Moszkvával elmérgesedő viszony hatására rekordszintre nőttek az energiaárak is. A koronavírus-válságból alig kilábaló élelmiszerpiac újabb ütést kapott: az előállítási költségek, majd a fogyasztói árak pár hónap leforgása alatt 50-80 százalékkal nőttek, 2022 végére a fejlett országoknak példátlan inflációs sokkal kellett szembenézniük.
Mindent az ukrán termelőkért
A háború első hónapjaiban a nemzetközi közösség fókuszba helyezte az ukrán gazdák megélhetését, s az Európai Unió 2022 júniusában felfüggesztette az ukrán mezőgazdasági alapanyagok és feldolgozott élelmiszerek behozatalát korlátozó vámokat és mennyiségi kvótákat. A szolidaritási folyosók megnyitásának célja az volt, hogy a Fekete-tenger orosz blokádja idején szárazföldi útvonalakon sikerüljön kiszállítani a háború sújtotta országból a gabonát, ezzel egyrészt támogatva az ukrán termelőket, másrészt megóvni a szegény országokat az élelmiszerhiánytól és annak súlyos következményeitől.