Ha Berlin nem hagyja jóvá a Leopard harckocsik átadását Ukrajnának, akkor Lengyelország más partnereket fog találni, hogy Leopard 2 harckocsikat szállítson Ukrajnának – idézte a Politico Mateusz Morawieckit. A lengyel miniszterelnök azzal vádolta Berlint, hogy késlekedik Kijevnek a megszálló orosz erőkkel szembeni támogatásában.
„Nem fogjuk passzívan nézni, ahogy Ukrajna elvérzik”
”– hangsúlyozta.
Szavai egy heves vita közepette hangzottak el, amely arról szólt, küldjenek-e német gyártmányú harckocsikat Ukrajnának, hogy az új lendületet adjon Oroszország elleni offenzívájának, és így visszafoglalhasson területeket.
Németország vonakodását fejezte ki az ügyben, tartva a konfliktus eszkalálódásától; Boris Pistorius német védelmi miniszter ugyanakkor tagadta, hogy blokkolná a szállításokat.
„A háború itt és most van. (...) Vajon a németek addig akarják raktáron tartani őket, amíg Oroszország legyőzi Ukrajnát és kopogtat Berlin ajtaján?”
”– tette fel a kérdést minderre reagálva Morawiecki.
Varsó azt vállalta, hogy 14 Leopard 2 harckocsit küld Ukrajnának, ám mivel ezek német gyártymányúak, Berlin jóváhagyására van szükség a szállításukhoz, amely még nem érkezett meg Olaf Scholz kancellártól. Ennek kapcsán Morawiecki. leszögezte, „a hozzájárulás itt másodlagos kérdés. Vagy gyorsan megszerezzük ezt a megállapodást, vagy mi magunk tesszük meg a helyes dolgot.”
Fokozottabb kiállás
Nem ez az első eset, hogy Morawiecki az Ukrajna melletti fokozottabb kiállást sürgeti.
„Nemcsak Ukrajna, hanem egész Európa sorsa is eldől Oroszország Ukrajna elleni háborújában, ezért a német kormánynak minden lehetséges módon, így páncélozott szállító harcjárművekkel is támogatnia kell a szabadságért küzdő országot” – jelentette ki múlt hétfőn Berlinben, az egyik legtekintélyesebb német politikus, Wolfgang Schäuble parlamenti képviselői munkássága kezdetének 50. évfordulójára rendezett ünnepség fő szónokaként.
Azt is mondta, hogy „az ördöggel cimborál”, aki megállapodásokat köt Oroszországgal. Szerinte sokan illúziókat kergettek az utóbbi három évtizedben, Lengyelország viszont évszázadokat töltött „az orosz imperializmus árnyékában”, így világosan látja, hogy Ukrajna, a balti államok és Lengyelország függetlensége nem egyeztethető össze az orosz birodalmi érdekekkel.