Az európai civilizáció nagy pillanatai (3. rész)

2023. március 31. 21:38

Ez a mai Nyugat betűhíven átvette és alkalmazza a régi szovjet időkből ránk maradt viccet.

2023. március 31. 21:38
null
Bayer Zsolt
Magyar Nemzet

»Angliának nincsenek barátai, Angliának nincsenek ellenségei, Angliának érdekei vannak« – mondotta volt Lord Palmerston brit miniszterelnök, majd elégedetten hátradőlt a Lordok Háza mély, elegáns klubfoteljében, mélyet szívott a szivarjából, és konstatálta, hogy ő mennyire fantasztikusan európai és milyen civilizált.

És tényleg…

Igaz, ha a gyerekünk jönne haza az iskolából azzal a dumával, hogy neki nincsenek barátai és ellenségei, csak érdekei, akkor megpróbálnánk neki elmagyarázni, miszerint aki ilyet mond, az pszichopata, méghozzá abból a fajtából, akiből később nagy valószínűséggel sorozatgyilkos válik.

Ám ha a Brit Birodalom miniszterelnöke mondja, akkor beleírjuk a történelemkönyvekbe, és áhítattal idézgetjük.

Nem véletlenül. Hiszen Nagy-Britannia tökéletesen megfelelt mindig Lord Palmerston ars poeticájának. Megfelelt befelé és kifelé egyaránt. Megfelelt akkor, amikor az eredeti tőkefelhalmozásnak becézgetett folyamat során megfosztották a parasztokat, a kistermelőket, az egyházat földjeiktől és minden vagyonuktól, majd erőszakkal a városokba kényszerítették ezeket a tömegeket bérmunkásnak, aki nem akart menni, annak meg kitalálták a munkakerülésről szóló törvényt és börtönbe vagy dologházakba dugták. Nagy pillanata volt ez az európai civilizációnak, tessék megkérdezni róla Twist Olivért vagy Copperfield Dávidot.

De kifelé is megmutatták a jó angolok, milyen is az európai civilizáció.

Megmutatták, amikor kiépítették gyarmatbirodalmukat. Megmutatta a Brit Kelet-India Társaság, a kor Gestapóba oltott SS alakulata. Megmutatták az ópiumháborúk alatt, amikor nevezett Brit Kelet-India Társaság a gyarmati Indiából Kínába szállította a kábítószert (ópiumot), s amikor a kínaiak megelégelték ennek a gazemberségnek a katasztrofális gazdasági, és elsősorban egészségügyi következményeit, a brit hadihajók megjelentek a kínai partoknál és lőni kezdek. Nagy pillanata volt az is az európai civilizációnak.”

Nyitókép: Ficsor Márton

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 34 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
istvanpeter
2023. április 01. 13:07
És még szerencsénk van, hogy az emberevés nem terjedt el az egész világon!
szemlelo
2023. április 01. 11:05
Kínának és a kínaiaknak erősen az emlékezetében maradt az ópium háború. Abban biztosak, hogy olyasmit soha többé nem akarnak. A mai politikájukra is nagy hatása van ennek.
szemlelo
2023. április 01. 11:02
Úgy tudom, Palmerston nem "Angliával" mondta, hanem "Őfelsége kormányával".
makám
2023. április 01. 03:14
"Megmutatták az ópiumháborúk alatt, amikor nevezett Brit Kelet-India Társaság a gyarmati Indiából Kínába szállította a kábítószert (ópiumot), s amikor a kínaiak megelégelték ennek a gazemberségnek a katasztrofális gazdasági, és elsősorban egészségügyi következményeit, a brit hadihajók megjelentek a kínai partoknál és lőni kezdek. Nagy pillanata volt az is az európai civilizációnak." az nem úgy volt. a degenerált kínaiak semmi mást nem fogadtak el fizetőeszközként csak az ezüstöt fizetség gyanánt. ami egy idő után elfogyott európában. egyébként semmit se csináltk vele csak raktározták. a legelemibb fogalmuk se volt a kereskedelemről. próbáltak mindefélét ajánlani a kereskedők az ezüst helyett de mindent elutasítottak. ekkor kezdték bevinni az opiumot és feketén cserélni selyemre, porcelánra. ez ellen lépet fel a teljes kinai flotta 800-1000 hajó... amit 7 darab angol kereskedőhajó szétvert. rákészerítették kínát az opium átvételére és visszavették a raktározott ezüstöt is. pont azt kapták amit érdemeltek és túl sokáig bántak velük partnerként sárga majomok helyett.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!