Ötven évnyi magyar összterméknek megfelelő tőke fölött ül a BlackRock nevű amerikai pénzügyi óriás, ami most Ukrajna újjáépítésébe szeretne beszállni, Volodimir Zelenszkij lelkes támogatásával – írta a Mandiner a minap, miután az ukrán elnök közölte:
„Ukrajna háború utáni újjáépítése a legnagyobb európai gazdasági projekt lesz.”
Az ukrán parlamentben Zelenszkij felszólította a képviselőket, dolgozzanak ki olyan törvényeket, amelyek vonzani fogják a vállalkozókat és a beruházókat, illetve videokonferenciát is tartott a BlackRock beruházási cég vezetőjével, Larry Finkkel a kérdésről.
A BlackRock után Biden is befutott
Mindez a múlt héten történt, majd a gigantikus alapkezelő után ezen a héten magával az amerikai elnökkel, Joe Bidennel tárgyalhatott Zelenszkij, újabb támogatásokról egyeztetve. Biden meglepetésszerű ukrajnai látogatása során félmilliárd dolláros további támogatást jelentett be Ukrajnának a BBC szerint. Az amerikai elnök Zelenszkijjel közös nyilatkozatában elmondta,
a csomag több katonai felszerelést, köztük tüzérségi lőszert, tartalmaz majd.
Kijevben szívesen látják az IMF-et is, jöhet a gigahitel
Hab a tortán, hogy ezt követően a Nemzetközi Valutaalap, azaz az IMF vezetője is Kijevbe látogatott. Az IMF támogatása lehetőséget teremt arra, hogy Ukrajna erős maradjon – jelentette ki Zelenszkij hétfőn, miután megbeszélést folytatott Krisztalina Georgievával. Az ukrán államfő szavai szerint az IMF támogatása egyben „gazdasági fegyver is, amely lehetőséget ad Ukrajnának, az ukrán társadalomnak és a vállalkozásoknak a fejlődésre”.
Vagyis az amerikai BlackRock és az IMF alapvetően pénzügyi támogatást, illetve kölcsönöket ajánl Ukrajnának, míg az Egyesült Államok alapvetően fegyvereket, igaz, az F16-os vadászgépek küldését még nem erősítették meg.
Hideg, amerikai érdek és ukrán kiárusítás
Érdekesség, hogy még a magyar kormányzati narratíva támogatásával bajosan vádolható Mérce is kiakadt a BlackRock szerepvállalásán. Mint írták: „Az ukrán kormány kiárusítaná az ország újjáépítését a világ legnagyobb vagyonkezelőjének.”
Érdemes felidézni azt is: Mitch McConnell, a Republikánus Párt szenátusi frakcióvezetője még tavaly novemberben beszélt arról, hogy az „Ukrajnának nyújtott támogatásunk folytatása erkölcsileg helyes, de nemcsak az, hanem
közvetlen befektetés a kőkemény, hideg, amerikai érdekek mentén”.
Fotó: MTI/AP/Patrick Semansky