Ostromlott erőd

2022. szeptember 21. 15:45

2022. szeptember 21. 15:45
Navracsics Tibor

Tizenkét év telt el azóta, hogy 2010. szeptember 7-én José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke elmondta első beszédét az Európai Parlamentben az EU állapotáról, ám az amerikai mintára megteremtett európai műfaj továbbra is az önmeghatározás nehézségeivel küzd. Nyilvánvalók a különbségek az amerikai és az európai helyzet között. Az amerikai elnök az egyik szuperhatalom fejeként, jogszabályi hatáskörökkel felruházva, hazája politikai vezetőjeként, polgárai és a média érdeklődésével felértékelt helyzetben mondja el beszédét. Az ott elhangzott tervek rövidesen kormányzati politikai lépésekként köszönnek vissza a döntéshozatal fórumain.

Az EB elnökének helyzete inkább csak ambícióiban, semmint valós lehetőségeit illetően hasonlít az amerikai elnökéhez. Ő nem egyértelmű és megkérdőjelezhetetlen vezetője az Európai Uniónak, hiszen ezért a címért ugyanúgy beszáll a versenybe az Európai Parlament és az Európai Tanács elnöke is. Ezt az eleve gyengébb startpozíciót tovább nehezíti, hogy a bizottság elnöke nem bír jogalkotási jogkörrel, az amerikai elnökkel ellentétben mögötte nem áll egy többé-kevésbé egységes identitású politikai közösség, és bizony ezekből adódóan a média is csak mérsékelten érdeklődik a beszéd iránt.

Az amerikai elnök beszéde politikai súlyából adódóan jelentős médiaesemény, az Európai Bizottság elnökének viszont már azért is küzdenie kell, hogy tudósítások jelenjenek meg az ő európai parlamenti beszámolójáról. A figyelem felkeltésének igyekezete időnként bombasztikus lépések megtételére ösz­tönzi a szónokot. Sokan emlékeznek arra például, amikor Jean-Claude Juncker 2018-ban meghirdette a téli és nyári időzónára való átállás eltörlését anélkül, hogy a bizottságnak erre bármilyen ráhatása lenne. A bejelentés mégis elérte a célját, az újságok napokig tárgyalták az ötletet annak ellenére, hogy az intézménynek nem volt semmilyen illetősége az ügyben. Láthatjuk, ma, négy évvel később is éppen egy újabb óraátállításra készülünk lassacskán.

Ursula von der Leyen beszéde egy összeurópai ideológiai belháború rémét vetítette előre”
Ez a tartalom csak előfizetők részére elérhető.
Már előfizetőnk?

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!