Parázs vita dúlt a magzatelhajtásról éppen száz éve Magyarországon. Az öndeklarált ellenforradalmi rendszer
súlyos veszélyként azonosította az úgynevezett egykézés gyakorlatát,
gyakorlatát,mely elsősorban Somogy, Tolna és Baranya vármegyékben volt jellemző, s mely az óvszerhasználattal vagy abortusszal történő, egyetlen fiúutódra törekvő családtervezést jelentette.
Az egyetlen fiúutód értéke az örökölt családi vagyon meg nem oszlása volt. Aradi Ignác polgárdi plébános úgy fogalmazott erről, hogy az egykézés „megfertőzte a falu lakosságának gondolkozását”, a „módos, tehetős gazdák . . . irtóznak attól a gondolattól, hogy haláluk után a vagyon a gyermekek kezén több részre szakadjék, s ezért a vagyon egy kézben maradásának érdekében gondoskodnak arról, hogy egy fiúgyermeknél több ne születhessék”.
Az illegális abortusz ára – valószínűleg a terhesség előrehaladottságának függvényében – kettő és tízezer korona között mozgott 1921-ben, bár a Magyar Közigazgatás 1920 végén arra utalt, hogy vidéken „kuruzslókhoz” és „tiltott szerekhez” is nyúlnak az „irtózatos életgyilkolás” érdekében.
Az első világháború hatására a szülésszámok Magyarországon drasztikusan csökkentek.
Míg 1914-ben 209 ezer fő volt a Trianon utáni terület népszaporulata, addig 1918-ban mínusz 221 ezer fő. 1921-es adatok szerint ugyan az egykézést által érintett vármegyék szaporulatszáma szinte megduplázódott a katonák hazatérése, a háborút követő házasodási hullám és a frontot elesett egykék pótlásának szükségessége miatt, azonban a számok tükrében volt ok az aggodalomra.
Kovács Alajos miniszteri tanácsos 1920-as előadásában kifejtette, hogy 20-25 év múlva – amikor „fajszaporodó korba kellene kerülni annak a sok százezer gyermeknek, akik a háború alatt meg sem születtek” – „katasztrofális” „hanyatlás” fog következni „Azért mindent el kell követnünk, hogy legalább addig biztosítsuk a normális népszaporodást”, és ebben az egykézést fő ellenfélnek jelölte meg.
Megoldásként arra jutott, hogy „a társadalmi mozgalmaknak állandóan felszínen kell tartania ezt a kérdést, az államnak pedig minden intézkedésébe bele kell vinnie a fajvédelem és fajfenntartás gondolatát, egyrészt kedvezésekkel és kitüntetésekkel, másrészt háttérbeszorításokkal és büntetésekkel”. Kiemelten kezelte még a lelkészek bevonását az abortuszellenes kampányba. Kovács az egyke miatt meg nem születő magyar gyermekek számát évi 95 ezer főre tette. (Soraim írásakor Magyarországon körülbelül évi 30 ezer terhességmegszakítás történt, a csúcs a szocializmusban volt közel 200 ezerrel).
A vidéki magyarság ostorozása az egyke kapcsán nem maradt el.