Danny Kruger brit konzervatív parlamenti képviselő
Májusban helyhatósági választásokat tartanak az Egyesült Királyságban, amely egyúttal egy bizonyítvány is lesz a kormány munkájáról. Ha a Konzervatív Párt nem teljesít jól a voksoláson, annak lehetnek problémás következményei a kormányfőre nézve?
Sokan szeretnék, ha minden egyes visszaesés, válság fejek hullásával járna a kormányban és a pártban. Ez érthető. De mi abban reménykedünk, hogy jól fogunk szerepelni a májusi megmérettetésen – nagy a kontraszt a mi pártunk és az ellenzék fő ereje, a Munkáspárt karaktere között. Nem meglepő, ha félidőben egy voksoláson sok elégedetlen választó a kormányon lévő párt ellen szavaz, mégis, abban reménykedünk, hogy nem vesztünk önkormányzati helyeket ezen a választáson.
A Konzervatív Párt tehát most egységes, de Theresa May kormányzásának végnapjaiban, a brexit előtti végtelen parlamenti viták során nagyon megosztott politikai erő volt. Mivel magyarázható, hogy éppen egy megosztó személyiség, Boris Johnson tudott egységet teremteni?
Azért volt képes egységet teremteni, mert a legutóbbi parlamenti választáson stabil többséget tudott szerezni a kormányának.
Azért nyerte meg a választást, mert azt ígérte, hogy végigviszi a brexitet, az Egyesült Királyság kilépését az EU-ból.
Azt is ígérte, hogy helyreteszi a brit gazdaságot, és megszünteti a brit társadalom brexit miatti megosztottságát. Sokan ezek miatt voksoltak rá, és a párt e program mögé állt, elhatározta, hogy ezt fogja végigvinni. Persze, vannak konzervatív képviselők a parlamentben, akik sohasem szavaztak rá, de még ők is többségükben elfogadják, hogy a miniszterelnöknek stabil társadalmi felhatalmazása van e program végrehajtására. Nekünk, kormánypárti képviselőknek ennek a mandátumnak a támogatása a feladatunk.
Ön két brit miniszterelnök mellett is dolgozott, David Cameron és Boris Johnson nagyon eltérő személyiségek. Mi a fő különbség köztük karakterükben, kormányzási módszereikben, politikai stílusukban?
David Cameron inkább egy tradicionális, régi vágású politikus volt, egy jó adottságú menedzser, aki figyelt a részletekre, és jól tudott másokkal együtt dolgozni. Boris Johnson jól kommunikál a közvéleménnyel, beszél az átlagemberek nyelvén, karizmatikus jelenség, és inkább egy intuitív politikus.
Megértette a brexit jelentette kihívásokat, és eltökélte magát a kettészakadt brit társadalom újraegyesítésére.