Apropó Sargentini-jelentés: az előző, német elnökség és a jelenlegi szlovén sem siet lezárni a hetes cikkely szerinti eljárást. Van még bármi relevanciája a korábban atombombának nevezett, az unióból történő kizárást is kilátásba helyező procedúrának?
Közeleg a szavazás három éves jubileuma. Nincsenek határidők, a csúszás pedig nem nekünk, hanem a minket hamisan vádolóknak blama. A jelek szerint rájöttek, kár volt elindítani a történetet, az ellenfeleink sem beszélnek már róla. Minden meghallgatáson szakmailag felkészülten érvelünk, partnerek vagyunk, vannak releváns jogi válaszaink. Az egész legfeljebb arra való, hogy fel tudjanak minket tenni a boncasztalra. Mostanra azonban szintet léptek: erről szól a kondicionalitási rendelet. Ehhez tartoznak a Bizottság éves hazug jogállamisági jelentései is, amelyeknél ismét tetten érhető a kettős mérce: esetünkben a jelentős részben Soros-féle NGO-k idézettsége hatvan felett van, míg másoknál ennél jóval kevesebb (harmada, negyede). Nálunk ők a referencia, elég „aggódni”, bizonyítani nem kell, a tagállami álláspontot pedig alig-alig veszik figyelembe. Ezeket a jelentéseket aztán bátran idézi a mainstream nyugati sajtó, alaposan félrevezetve ezzel a közvéleményt.
Nem aránytévesztés kormányhatározatban tiltakozni azért, mert a Bizottság egy eljárásban pénzbírságot szab ki egy másik tagállamra, éppen Lengyelországra?
Rendben van, hogy minden sajtóközleményük szerint Magyarország és a lengyelek Európa fenegyerekei? És az, hogy az elvileg elfogulatlan biztosok folyton csak rólunk beszélnek? Nem furcsa, hogy hazánkra rövidebb határidők vonatkoznak mint másokra, például a gyermekvédelmi törvény miatt indult eljárásban? Amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten. Nem lehetünk örökké illedelmesek, szükség van érdemi reakcióra, fellépésre.
A kormánnyal egyet nem értők szerint mégis olyan ez, mintha mi mennénk csak szembe a forgalommal az autópályán.
Nem hiszem, hogy csak nálunk vannak olyan kormányok és választópolgárok, akik nem értenek egyet az európai fősodorral. Az a különbség, hogy Magyarországon valódi véleményszabadság van, mindenki szóhoz jut, baloldaliak, liberálisok és konzervatívok egyaránt. Ez nyugaton korántsem természetes, így az ellenvélemények kevésbé hallatszanak. Ettől még
Németországban vagy Ausztriában sokan szorongatják a kezemet, hogy ők már csak bennünk bíznak
. Szóval azt, hogy mi megyünk szembe a forgalommal, legfeljebb egy európai mainstream sajtóképlet alapján lehet mondani. A valóság nem ez. A következő időszakban felerősödik majd a konzervatív építkezés, azért is, mert eközben az eredeti céljait, elveit feladó Európai Néppárt belement az opportunista játékba, feloldódva a zöldek és a szocialisták világában. Az emberek várják a hatékony és önazonos konzervatív európai érdekképviseletet!
Említette az EPP-t. Donald Tusk elnök inkább hazament Lengyelországba ellenzéki vezérnek, lehet így esetleg visszaút a Fidesz számára?
Nem szorítanám keretek közé a lehetőségeinket, fontosabb, hogy minél több országból találjunk partnereket. Hogy később mi lesz az együttműködés konkrét formája, egyelőre másodlagos. A legfontosabb az, hogy a klasszikus családmodell védelmével, a bevándorlással vagy a biztonsági helyzettel kapcsolatban is őszintén fogalmazó politikai erők egymásra találjanak. Ez a folyamat zajlik most, az eddigi eredmények biztatóak. A magyar példa azt igazolja, lehet sikeres ez a politika, élhető, népszerű, gazdaságilag is releváns alternatívát kínálunk a világnak.
És mit tegyen a magyar válogatott, hogy kijusson a vb-re?
A remény hal meg utoljára. Javaslom a játékosoknak, nézzék meg a Puskás musicalt! El kell hinniük, hogy igenis tudnak győzni, szükség van a pszichikai erőnlétre, a rendíthetetlenség tudatára. Vagy ahogy az edzőm mondta korábban: egyenek reggelire véres húst!
fotók: Mátrai Dávid/Mandiner, Guerini-Temesi Melinda