Szijjártó Péter: Magyarország nem akar új hidegháborút

2021. március 23. 18:52

Magyarország nem akar a Kelet-Nyugat közötti ellenségeskedést, főleg akkor, amikor a világ közös, a koronavírus-járvány jelentette kihívással néz szembe – mondta a magyar külügyminiszter kedden.

2021. március 23. 18:52
null

Magyar újságíróknak nyilatkozva Szijjártó Péter úgy fogalmazott: „mi Közép-Európában élünk, megértettük a történelem leckéit, és pontosan tudjuk, hogy a nyugalom, a béke, a kulturált együttműködés, valamint a kölcsönös tiszteleten alapuló párbeszéd jó a közép-európaiaknak”.

Magyarország nem akar a Kelet-Nyugat közötti ellenségeskedést, főleg akkor, amikor a világ közös, a koronavírus-járvány jelentette kihívással néz szembe. Most az emberek életét és egészségét kell megvédeni, ezért a nemzetközi együttműködés szerepe most nagyobb, mint valaha.

„Fenntartva a saját érdekeink és értékeink képviseletét, ellenségek helyett kölcsönösen előnyös együttműködéseket kell keresni” – emelte ki a miniszter.

Kijelentette: Európának Dél felől kell közvetlen biztonsági kihívásokra számítania,

ugyanis a terrorizmus, a szélsőséges ideológiák terjedése, a vallások üldözése, a fegyveres konfliktusok, valamint néhány ország esetében az államiság hiánya kiváltó oka a tömeges illegális migrációs folyamatoknak. Ezzel összefüggésben kiemelte: ezek a migrációs folyamatok lehetővé teszik a terrorszervezetek számára, hogy Európába küldjék a harcosaikat, és terjesszék a szélsőséges és veszélyes ideológiájukat. Magyarország úgy gondolja, hogy a terrorellenes küzdelem folyatásának, valamint az észak-afrikai és a közel-keleti országok biztonsági kapacitásai fejlesztésének kell a NATO fókuszában állnia az elkövetkezendő időszakban – húzta alá.

E tekintetben kiemelte: folytatni kell az Iszlám Állam elleni harcot Irakban, ehhez Magyarország 160 katonával járul hozzá.

A miniszter Líbia esetében az új egységkormány létrejöttét lehetőségnek nevezte a migrációval szorosan összefüggő terrorizmus felszámolására. A Száhel-övezettel összefüggésben úgy fogalmazott: „ha a térségben stabilitás van, akkor a szubszaharai térségből történő migrációs feláramlás kontroll alatt tartható. Magyarország ezért is háromszorozta meg részvételét a térségben működő EU-misszióban” – emlékeztetett. Kiemelte azt is, hogy

a Nyugat-Balkán Európa biztonságának előszobája,

ezért tájékoztatása szerint arra kérte az ülésen részt vevő kollégáit, hogy a térség támogatására továbbra is külön figyelmet fordítson a katonai szövetség.

Kiemelte azt is, hogy Magyarország gyakran képességeihez és kapacitásaihoz képest is erőn felül vesz részt a NATO közös műveleteiben és törekvéseiben. Szerepvállalása a Nyugat-Balkánon a legnagyobb, jelenleg 420 katonája van Koszovóban. Mivel novembertől Magyarország tölti be az ott szolgálatot teljesítő misszió parancsnoki tisztségét, további száz katona kihelyezése várható – közölte.

Elmondta, hogy a NATO jövőbeni erősítéséhez szükséges hadiipari beruházások tekintetében Magyarország elkötelezett saját hadiiparának újjáépítése mellett.

Ehhez – magas hozzáadott értéket és csúcstechnológiát képviselő német vállalatokkal kötött megállapodások alapján – komoly védelmi ipari fejlesztések zajlanak. A képességek megerősítéséhez Magyarország szintén NATO-tagországoktól vásárolt – emelte ki.

Beszámolt arról is, hogy

Magyarország hamarosan eléri a tagállamok 2014 szeptemberében tett vállalásának teljesítését,

amely szerint a bruttó hazai termék (GDP) két százalékát a védelmi kiadásokra fordítják. Az azon belül fejlesztésre fordítani kívánt 20 százalékos vállalásnak Magyarország már megfelel – tette hozzá.

Az Ukrajnával ápolt NATO-kapcsolatokkal összefüggő kérdésre válaszolva Szijjártó Péter elmondta,

Ukrajnában sorra születtek azok a politikai és törvényhozási döntések, amelyek tovább nehezítik a magyar nemzeti közösség életét Kárpátalján.

A korábbi ígérgetés és fogadkozás dacára a helyzet nem a jó irányba halad. Mindaddig, amíg Ukrajnában a nemzetiségi jogok szisztematikus megsértése zajlik, addig Magyarország nem tud hozzájárulni a NATO-Ukrajna Bizottság ülésének miniszteri szintű megtartásához.

„Mi szolidárisak vagyunk a szövetséggel, azt várjuk, hogy a szövetségesek is szolidárisak legyenek velünk egy olyan kérdésben, ami rendkívül fontos” – tette hozzá a külgazdasági és külügyminiszter.

(MTI)

Fotó: Szijjártó Péter, Facebook

Összesen 30 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
NoSS
2021. március 24. 00:48
Te rohadék! A legnagyobb szarkeverők vagytok! Kicsit nyalok putyinnak, aztán, aztán népírtó diktátor erdogánnak, meg kínának, közben követelem az eu-s pénzeket, benyalok a német autó multiknak, szidok mindenkit a világon, csak épp annak a seggét nyalom, ahol éppen tárgyalok a mutyi üzleteimről! Nem akarsz hidegháborút? Ez olyan mintha adolf mondaná: békével jöttem! Hogy még van bőr a pofádon a gyerekeid elé állni!
fatman
2021. március 24. 00:00
nem dícsérni jöttem Szijjártót... :))) de ez elég korrekt és bátor nyilatkozat volt... de nincs is értelme másnak, nem fordulhatunk vissza az úton...
Ma is bukik a Zorbán...
2021. március 23. 20:39
Szijjártó Péter igazi államférfi, minden idők messze legjobb külügyminisztere. Ilyen magyar és európai hazafiakra van szükség a jövő érdekében. Egyetlen hibát találok sok éve tartó munkájában. Az ukránokkal kapcsolatban nem tudott eredményt elérni a túl engedékeny politikával. Nem jó az ígérgetni, hogy h az ukránok abbahagyják a szemétkedést, akkor majd beléphetenek a NATO-ba. Azt kell kinyilvánítani, hogy ameddig ezt művelik, ugyanannyi ideig nem léphetnek be az után sem, hogy abbahagyják. Hiszen különben semmilyen büntetést sem kapnak gyalázatos gazságaik miatt.
Lenyeg Telen
2021. március 23. 19:30
Impotens eu... döglött ló...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!