Jobbikos polgármester panaszkodik a rossz anyagi helyzet miatt a Jászság fővárosában, feljelentései balul sülnek el, DK-s helyettesével pedig nincs meg az összhang. A billegő országgyűlési választókerület központja beruházási balhéktól hangos.
2021. március 23. 07:00
p
4
27
26
Mentés
Joó István írása a Mandiner hetilapban.
Hitler- és Szálasi-idézeteket már nem posztolgat Budai Lóránt, ahogy azt egyszerű helyi jobbikos képviselő korában, 2012 körül tette, helyette Jászberény polgármestereként tavaly nyáron a piactéren gyűjtötte a maga számára a nemzeti konzultációs íveket. Előszeretettel ekézi a kormányt, és hazugozza a térség fideszes országgyűlési képviselőjét, igaz, utóbb – legalábbis a kormányt illetően – kicsit visszafogja magát, hiszen bevallottan számít a költségvetési kompenzációra, amelyről a kormány áprilisban dönt. Budai Lóránt arra hivatkozik, hogy 500 millió forintos adóbevétel-kiesése van a városnak, ezért „minden egyes segítségnek örülni kell, és meg kell köszönni”. Azt is reméli egy miniszterelnökségi megbeszélés után, hogy a kormány „a beruházások határidejének módosításában is segítséget tud nyújtani, mert ez is sokat jelent a városnak”.
Melocco Miklós Lehel vezér szobra Jászberény főterén. A városban már megfújták a 2022-es kampány kürtjét. Fotó: Ficsor Márton
Zagyva ügyek
A határidő-módosítások emlegetésével alighanem a Zagyva partján épülő Kultúrmalom-projektre is gondol a Jobbik–DK–MSZP–Momentum-féle városvezetés első embere. Mondhatni jelképerejű a folyó zavaros vizében tükröződő romos óriásmalom látványa Jászberény óvárosában. Az előző ciklusban induló, európai uniós forrású, több mint egymilliárd forintos rendezvényközpont-építés kapcsán tavaly nyáron szerződést bontottak az eredeti vállalkozóval, így most már bizonyosan nem zárul határidőre – ez év végére – a 2019 végén induló beruházás. Bár nyomban két új vállalkozóval tárgyaltak – rossz nyelvek szerint ez „érdekkörellentétet” is tükrözhet a koalíción belül –, az irányító hatóságon múlik, továbbengedi-e a projektet. Ha elutasítja a hosszabbítási kérelmet, az uniós támogatást vissza kell fizetni.
Gedei József. Fotó: Ficsor Márton
A Terület- és településfejlesztési operatív programhoz tartozó beruházás kivitelezése kétségtelenül döcögve haladt előre – amiben szerepet játszhatott a covid gazdaságot befagyasztó első hulláma is –, de az önkormányzat már a végső határidő előtt fél évvel elállt a szerződéstől. A legfurcsább, hogy előtte néhány hónappal még gyorsan kifizetett egy combos, 287 millió forintos részszámlát, holott jócskán lett volna indok, amivel megtagadhatta volna a polgármester az utalást a 25-30 százalékos készültségi fokon álló projekt kapcsán. Korábban a kormánypártisággal nem vádolható Szabad Európa is megírta: például minőségi követelményekkel kapcsolatos szerződésszegésre, hibás teljesítésekre alapozva lehetett volna visszatartani az összeget.
A városvezetés által megkeresett vállalkozók százmilliókkal drágábban építenék át a Fecske-malmot”
A Mandiner ez ügyben Gedei József DK-s alpolgármesterhez fordult, aki fültanúk állítása szerint belső vizsgálatot tartott szükségesnek a kifizetés ügyében. Gedei ezt nem ismerte el, de azt igen, hogy problémásnak tartja a kifizetést. Hozzátette: a testület előtt hangoztatott véleménye elég kellett volna legyen ahhoz, hogy belső vizsgálat induljon a hivatalban. Az alpolgármester szerint Budai Lórántnak okkal voltak aggályai a vállalkozóval szemben, hiszen akkor már látszott: a halasztáskérés időpontjára sem fog elkészülni a kivitelezés. Ám a szerződés alapján, illetve a műszaki ellenőr és más szakemberek ellenjegyzése miatt alapos indok híján nem kérdőjelezhette meg a szerződéskifizetés jogosságát. „Ha netán megállapítható lesz valaki felelőssége – véli Gedei József –, akkor azoké, akiknek kötelességük lett volna szakmailag figyelemmel kísérni a folyamatot és tájékoztatni a polgármestert, hogy baj van a teljesítéssel.”
Pócs János. Fotó: Ficsor Márton
A szivárványkoalíciós városvezetés korábban az előző polgármestert, a fidesz–KDNP-s Szabó Tamást igyekezett hibáztatni. Azt állította, hogy a részszámlát azért kellett automatikusan kifizetni, mert Szabó közvetlenül az önkormányzati választás előtt olyan bankgaranciához segítette hozzá a hitelre számító kivitelezőt, az EcoSaving Kft.-t, ami után a város kötbért sem tudott volna érvényesíteni.
A két cikluson keresztül, 2010 és 2019 között polgármester Szabó Tamás tagadja ezt a más országos orgánumban már megjelent híresztelést. Lapunknak azt mondja, pusztán ahhoz a kéréshez járult hozzá, hogy a készültségi fokok szerint előre ütemezett kifizetéseket ne az EcoSaving bankszámlájára utalja át a hivatal, hanem a céget hitelező bankéra. Azt, hogy a volt polgármester annak idején nem járt el rossz gazdaként, igazolja, hogy bár utódja a szerződésbontással egy időben feljelentést tett, a rendőrség az eljárást már megszüntette. A nyomozás kiderítette, hogy nem áll meg a hűtlen kezelés és csalás gyanúja.
A polgármester sokak szerint szélsőséges nézetű és amatőr”
Az ügyben Szabó Tamás pont a mai városvezetést bírálja, méghozzá amiatt, hogy a számlakifizetés után még szerződést is bontott a közbeszerzési eljárással kiválasztott vállalkozóval. „Az általuk megkeresett vállalkozók százmilliókkal drágábban építenék át a Fecske-malmot, legkorábban akkorra, amikorra az ejtett kivitelező tenné, aki ráadásul most perben áll Jászberénnyel” – fejti ki a kisebbségi Fidesz-frakció tagjaként tevékenykedő politikus.
Szabó Tamás. Fotó: Ficsor Márton
Kutya-macska koalíció
Egy másik feljelentéssel kapcsolatban a nyomozást még nem zárták le, ám az már kiderült: Budai Lóránt beadványával akarva-akaratlanul egyik alpolgármesterét és koalíciós szövetségesét, Gedei Józsefet találta el. A Volánnal kötött, a városnak netán előnytelen szerződés ugyanis nem Szabó Tamás kézjegyét viseli: Gedei József még 2009-ben, MSZP-s polgármesterként kötötte a busztársasággal a helyi tömegközlekedés biztosítására, mint az bebizonyosodott a hivatali dolgozók rendőrségi kihallgatása nyomán. A szerződés szerint a város fizeti ki a Volán előre nem látható veszteségeit, az összeg nagyságát nem szabták meg. Szabó Tamás vezetése alatt volt néhány év, amikor a társaságnak kifizetetlen vesztesége keletkezett. A képviselő-testület egyhangúlag egyetértett abban, hogy később fizessenek. A Volán akkor elfogadta a halasztást, de 2020-ban, Budai Lóránt idején már pénzéhez akart jutni, benyújtotta a számlát a kérdéses 75,5 millió forintos tartozásról. Az önkormányzat fizetett az év végén, de a polgármester olyannyira felháborodott, hogy feljelentést tett hanyag kezelésre és hivatali visszaélésre hivatkozva.
Budai Lóránt. Fotó: MTI / Bugány János
Gedei József a hivatalban felteszi a kérdést: „Ha a helyi tömegközlekedést biztosító szerződés előnytelen volt a városnak, akkor miért nem mondta fel hosszú időn keresztül az előző vezetés?” Hangsúlyozza, hogy 2009-ben fideszes többségű testület volt, így ő kisebbségben irányító polgármesterként járt el. Hozzáteszi: kisvárosokban sosem lehet úgy megszervezni a helyi közlekedést, hogy nyereséges legyen, logikus tehát, hogy az önkormányzatoknak pótolniuk kell a hiányt.
Ez az eljárás még tart. Különben a városi legenda szerint Budai Lóránt és Gedei József távolról sincs jó kapcsolatban. Budai hivatali ügyekben másik alpolgármesterére, a szocialistának megmaradt Balogh Bélára és a helyi MSZP által behozott jogászokra hagyatkozik. A szocialista és a DK-ba átigazolt alpolgármester között régtől feszültség munkál, és ez az ellentét átsugárzik Budai és Gedei viszonyára is – azon túlmenően, hogy a két politikusi karakter gyökeresen különbözik. A polgármester sokak szerint szélsőséges nézetű és amatőr, a DK-s alpolgármester ezzel szemben profi és konszenzusos. Azt rebesgetik, a DK Gedeit kéri fel, hogy induljon el helyben az ellenzéki összefogás őszi előválasztásán, amelyet ha megnyer, Jász-Nagykun-Szolnok megye 2. számú választókerületében Pócs János fidesz–KDNP-s országgyűlési képviselő kihívója lehet.
A polgármester és az alpolgármester ellentétét előrevetítették előző ciklusbeli megszólalásaik. A fideszes volt városvezető azt mondja: „A migránsválság idején Gedei József kvótabetelepítést szorgalmazott azon az alapon, hogy szerinte a jászok is – szó szerint – gyüttmentek voltak a tatárjárás után. Budai Lóránt jobbikos médiumokban viszont a városban dolgozó ukrán és szerb vendégmunkásokkal szemben igyekezett hangulatot kelteni.”
Miért tarolt helyben az ellenzék?
Ismeretes, hogy 2019. október 13-án csak tucatnyi szavazattal kerekedett felül Budai Lóránt, a Fidesz kérésére megismételt helyi választáson azonban már mintegy négyezer vokssal. Rákérdezünk Szabó Tamásnál, mi lehetett a nagyobb arányú vereségük oka. Az egykori fideszes polgármester azt állítja, hogy a megismételt választáson erős és gyűlöletkeltő mozgósítás zajlott a közösségi médiában, ez sodort az urnákhoz sok, korábban passzív szavazót.
Szerepet játszhatott szerinte az is, hogy a svéd multinacionális vállalat pont a választás közeledtével jelentette be: leépíti jászberényi telephelyét, és Nyíregyházán fejleszt. „Az ellenfeleink által keltett kampányzajban háttérbe szorult az a tény, hogy két ciklusomban soha nem látott fejlesztést élhetett meg mind Jászberény, mind a nagy támogatásokból részesülő helyi cégek. Most jöhet az eszmélkedés, hiszen nemrég a polgármester meg akarta emelni a vállalkozók adóját, és költségvetési támogatást vont el még olyan civil szervezettől is, mint a Jászság Népi Együttes.”
Fotó: Ficsor Márton
Pócs János parlamenti képviselő rámutat: az utóbbi években 47,5 milliárd forintnyi állami és uniós támogatás áramlott Jászberénybe. „A kormányberuházások és a támogatások most sem szünetelnek – teszi hozzá –, például 8,5 milliárdos értékben épül az elkerülő út, amelyet jövőre át is adunk. Nekem nem azzal van bajom, hogy Budai Lóránt hogyan harcolt a választási küzdelemben, hanem hogy a harccal azóta sem állt le, és az imént említett fejlesztések, támogatások ellenére változatlanul pocskondiázza a kormányt, a Fideszt és személyemet.”
A helyi botrányok sora egyelőre szakadatlan. A legfrissebb ügy, amelyre a jászberényiek felkaphatták a fejüket, a város piacának határidőre elkészült felújításával kapcsolatos. A napokban a Szolnoki Törvényszék biztonsági intézkedésként leemeltetett 50 millió forintot a község számlájáról, a helyi építőipari kivitelező ugyanis beperelte az önkormányzatot, mivel nem fizette ki az alapmegerősítési pótmunkát. Ami elengedhetetlen volt, ezért engedélyezte a Miniszterelnökség közbeszerzési hatósága. A követelés jogossága tükröződött a városvezetés által aláírt, emelt összegű szerződésmódosításban és a teljesítésigazolásban is. „Értetlenül állok az eset előtt” – mondja a Mandinernek Baranyi Szabolcs kivitelező, a Nagy Kft. tulajdonosa. Szerinte felfoghatatlan, hogy egy jászberényi kisvállalkozással így bánt a saját települési önkormányzata. „50 millió forint nem aprópénz nekünk – nyomatékosít –, cégünk húsz főt foglalkoztat helyben.”
Nyitóképen: A városházán a jobbikos polgármester az MSZP-s alpolgármesterre hagyatkozik a DK-s ellenében. Fotó: Ficsor Márton
Volt olyan közéleti szereplő, akiben felmerült, hogy Brüsszelből kérhettek egy „szívességet”, míg más szerint „tavaly Magyar Péter berobbanása elsodorta” Gyurcsányék pártját is.
John Prevost arra számít, testvére továbbviszi majd elődje, Ferenc pápa örökségét, hiszen nagyon jó barátok voltak, már akkor ismerték egymást, mielőtt Ferencből pápa lett volna.
Áprilisban jelentősen fékezte az inflációt az élelmiszerárak csökkenése – jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal.
p
2
0
4
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 26 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bunko_jobbos
2021. március 23. 15:54
Egy vidéki kisvárosban is ezek a mocskok vannak többségben? Eléggé elszomorító. A Fidesz nem olyan jól kormányoz, mint elképzeltem, ezért csak 90% lenne indokolható nekik a választáson. A 10% járna az ellenzéknek. :-))))))