Kilépés
„A Fidesz ma kilépett az unió Néppártjából. Szívem szerint hűteném az efölött érzett jobboldali lelkesedést. Senkinek nem jó, hogy így történt, a Fidesznek sem. Azt viszont látni kell, hogy meglehetősen sok víz lefolyt Európa különböző folyóin azóta, hogy a magukat a demokrácia őreinek gondoló nyugat-európai politikusok ezt a kilépéshez vezető folyamatot elindították. A politikai Európa ma nem ugyanaz, ami akár csak egy évvel ezelőtt is volt.
A kizárás-kilépés elhúzódó folyamata lehetőséget adott arra, hogy ezalatt érdemi átrendeződések kezdődjenek az unióban, ennek jele volt a tavaly decemberi kompromisszum is az úgynevezett jogállamisági mechanizmusról. Nyugat-Európa északi és déli fele között az érdekekben és az erőviszonyokban jelentős átrendeződések várhatók, és ebben az összefüggésben a V4-ek szerepe tovább felértékelődik, ahogy Franciaországé is. A járvány okozta válság az ideologikus megközelítésekkel szemben felértékelte a racionális és pragmatikus megközelítéseket. Ennek az évnek a nagy kérdése lesz, hogy az unió intézményeiben sikerül-e formális struktúrát, szövetségi rendszert, frakciót építeni e megközelítés mögé.”
Összesen 63 komment
Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi.
Hozzászólás szerkesztése
Döbbenet, hogy profi újságírók, médiaszakemberek, Bayer Zsolt is hamis infókat közölnek, a frakció és a párt: nem ugyanaz, bár mindkettő Nép-nek nevezi magát, ezt elismerem.
Hülye f.szfej, teljesen illogikus, amiket összezagyválsz.
Egyszerű tévedésről van szó, amit én is benyaltam volna, ha nem hallgatom a Kossuthon az Ütközőt, 13.05-kor: ott világosan elmondták, a kettő nem ugyanaz, és most a frakciótagság szünt meg f.szfej.
Ez így pontatlan, de alighanem idő kérdése, hogy a Fidesz kilépjen a Néppártból is. Alighanem két okból nem tette meg eddig: (a) nem volt érdeke a német konzervatív pártoktól elszakadni (most sem), (b) ha elkerülhetetlen, akkor szakítani kell, el kell vinni azokat, akiket csak lehet. Nyilván sokáig agyalt a Weber-Tusk agytröszt a megoldáson, de végül megtalálta. A szavazási arány arra utal, hogy nem sok tagpárt fog együtt menni a Fidesszel, a kifárasztásos-mézesmadzagos taktika bevált. (Ebből a szempontból mindegy, jogszerű-e az új szabály, már csak azért sem, mert a Fidesz nem várta meg, hogy alkalmazzák rá.)
Szögezzük le, hogy Magyarország számára az elválásból semmi előny nem származik, hátrány viszont minden bizonnyal, ezért örömre és ünneplésre valóban nincs okunk. Az a kérdés, sikerülhet-e egy valóban konzervatív-kereszténydemokrata nemzetközi pártcsaládot szervezni a Néppárton kívüliekből. Sajnos nem valószínű, mert a néppártiaktól jobbra lévő pártokat legalább annyi különbség feszíti szét, mint amennyi hasonlóság vonzza egymáshoz. Még az sem egyértelmű, hogy a lengyel kormánypárttal és Salviniékkal lehetséges a közös platform. Amíg Németországban nem szakad a jobbközép, vagy az AfD nem képes középre manőverezni és megerősödni, nem sok esély van a régi kereszténydemokrácia újjászervezésére.
A jobboldali propaganda természetesen a választási kampány kezdetéig pozitívra fogja festeni ezt a szakítást, mert mert ez a politikai célszerűség. Ettől még szomorú és hátrányos.
Itt NEM az igen-nem volt a kérdés, hanem a mikor. Személyesen örültem volna, ha kicsit tovább lehet húzni. Mondjuk, őszig.
Addigra talán a Covidon túl leszünk, nagyjából, és elkezdenek a pénzek is bejönni, lassan beindul az, ami leállt. Úgy volt, h. jan. közepétől. Nem lehet arról hallani, h. valóban. Nem igazán lehetett tovább húzni, de a pozíció vesztésekkel nem leszünk jobb helyzetben.
Szájer levadászásával kezdődött. Keserves, de majd kiforrja magát. Azért nem vagyunk olyan kevesen, csak elegen is legyünk.
Ez a komment leginkább közhelyes, nyilván nem volt más út, és ha LESZ új szerveződés, azt jobb előbb kezdeni, de egyelőre ez NEM egy győzelem. Sajnos.
A Szájer-ügy egy rossz álom lassan. Nyilván NEM lett volna szabad idáig jutnia. Mindegy, amin nem lehet változtatni, azt a tanulságon kívül elé kell felejteni.
Bejelentkezés