Az Európai Unió külügyi főképviselőjének kálváriája, azaz egy kudarc anatómiája

2021. február 12. 10:29

Ritkán látni olyan látványos kudarcot diplomáciai eseményeken, mint aminek Josep Borrell, az Európai Unió külügyi főképviselője volt részese Moszkvában.

2021. február 12. 10:29
Navracsics Tibor
Ludovika

„Valójában azonban maga a vereség csak részben tulajdonítható a politikus rossz szereplésének. Legalább akkora szerepet játszott ebben pozíciójának bonyolultsága is, amely éles fényt vet az Európai Unió mint globális szereplő szerkezeti és politikai problémáira.

2021. február 5-e, péntek valószínűleg hosszú évekig emlékezetes napja lesz nemcsak Josep Borrell egykori spanyol külügyminiszternek, aki jelenleg az Európai Unió külügyi főképviselője, de az egész Európai Uniónak is. Nem egyszerű személyes kudarcról van ugyanis szó, hanem olyan intézményi problémáról, amelynek megoldatlansága szinte szükségszerűen termel ki olyan helyzeteket, amelyek nemhogy növelnék, de valójában rombolják az Európai Unió globális ambícióit.

A történet még a Navalnij-ügyhöz kötődik. Február másodikán Alekszej Navalnij orosz ellenzéki aktivista büntetését, megváltoztatva egy előző ügyben kiszabott felfüggesztett ítéletét, első fokon két és fél év munkatáborra változtatta az orosz bíróság. Az ítélet nemzetközi felháborodást váltott ki. Talán ez indította Josep Borrell külügyi főképviselőt, hogy Moszkvába utazzon, és tárgyalást kezdeményezzen az orosz kormánnyal. A Szergej Lavrovval folytatott tárgyalás már önmagában nem kecsegtetett sikerrel. Az oroszok semmi engedményre való hajlandóságot nem árultak el, sőt a tárgyalások időpontjára időzítették három európai uniós tagállam – Lengyelország, Németország és Svédország – egy-egy diplomatájának kiutasítását az országból.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 63 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Agnieszka
2021. február 13. 08:26
Azért a Kálvária, az más. Itt valaki hozta a formáját. Oroszország nagyhatalom. Ezzel a vezető anyaggal, amivel az EU rendelkezik, kifelé nem fog sokra menni, befelé még elmegy a verkli.
Nyugati Ádám
2021. február 12. 22:08
Navracsics úr olyan cikket írt, amilyet az ő előéletével írhatott. Oroszországot azonban meggondolatlanság volt az idézett cikkben frusztrált és egykor volt nagyhatalomnak minősíteni. A helyzet ugyanis az, hogy az EU minden erőlködése ellenére sem nagyhatalom, de Oroszország az. A helyzet annyival rosszabb, hogy az EU-nak esélye sincs arra, hogy nagyhatalommá váljon. Oroszországnak azonban nincs oka frusztráltnak lennie, mivel nagyhatalmi státuszát, a Jelcini szétesést követően sikerült egy módosított szerkezetben és viszonyrendszerben visszaépítenie. Ebben Putyinnak és csapatának elévülhetetlen érdemei vannak. A csapat egyik oszlopos tagja Lavrov külügyminiszter, aki pontosan úgy tárgyal, ahogyan a nagyhatalmak tárgyalnak a nagyhatalomnak nem minősülő szervezetek súlytalan és kisebb tehetségű képviselőivel. Az EU és az USA képviselői számára annyival rosszabb a tárgyalási pozíció, amennyivel az őket formálisan hatalomban tartó nemzet, illetve nemzetek helyett, a valóban hatalomban tartó tőke és információ tulajdonosok klánjának ügynökei irányítják. Ha az EU egy másik nagyhatalom érdekét követve nem a valós helyzethez igazodóan kezel egy nagyhatalmat, akkor csak azt éri el, hogy az orosz piac még megmaradt részét a kínaiak, sőt akár az amerikaiak is elveszik a tagállamaiktól, amire a nem is olyan távoli múltban már volt is példa. A szankciózgatás és az embargózás azonban eddig sem hozott politikai eredményt, viszont nagymértékben megnövelte a bitkoin és más kriptovaluták árfolyamát, a szankciózó és embargózó államok valutáinak rovására. Sajnos a liberál-komunista doktrinerségből származó politikai melléfogások, immáron sokadik elkövetése miatt nem az EU funkcionáriusok, hanem a tagállamok állampolgárai szívnak.
Hunviktor25
2021. február 12. 19:00
Navra...Navra...szóval Oroszország "frusztrált nagyhatalom" -mitől is? attól, hogy Mutti könyörög Putinnak a Szputnyikért? - vagy több földgázért? Na de hagyjuk ezt. Josep Barell és Navra kedvenc csapata, a Bizottság elmérte a helyzetet. Mielőtt sor került volna a moszkvai vizitre bizony Josep-nek fel kellett volna lépnie mondjuk Kijev mocskos, a kisebbségeket bedaráló politikája ellen. Vagy a Balti-országoknak az orosz kisebbség ellenes politikájával szemben...Legalább a fejcsóválás erejéig. Miután ez elmaradt, hát Lavrov valagba rúgta, hogy tudja merre van az ajtó hazafelé. Navra!- jó lenne ha megjönne az eszed!
Biivisz
2021. február 12. 17:28
OK, ez tényleg diplomáciai kudarc. De hol van ez ahhoz képest, amikor a fél (teljes) világ röhögött a világ vezetői között tántorgó Junckeren, meg az ő (palackozott) "ischias"-án. És akkor nem volt egy hang se, hogy talán le kéne mondania.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!