Amerikai demokraták az alkotmánybíróság bővítését ígérik

2020. szeptember 21. 06:48

Bővítenek, amennyiben most a szenátus republikánus többsége megszavazza Trump jelöltjét, de a demokraták győznének a választásokon.

2020. szeptember 21. 06:48
null

Több demokrata párti törvényhozó jelezte vasárnap a Twitteren, hogy megnövelné az alkotmánybíróság feladatát ellátó szövetségi legfelsőbb bíróság létszámát. Az egyik befolyásos képviselő, Jerrold Nadler, a képviselőház igazságügyi bizottságának elnöke úgy fogalmazott, hogy amennyiben Donald Trump elnök és Mitch McConnell, a szenátus republikánus többségének vezetője keresztülviszi a pénteken elhunyt alkotmánybíró Ruth Bader Ginsburg utódjának jelölését és szenátusi megszavazását, akkor az elnökválasztás után „az új szenátusnak azonnal lépéseket kell tennie a legfelsőbb bíróság bővítésére”.

Nadler szerint az elnökválasztás előtti szenátusi szavazás „nem demokratikus” és „egyértelmű megsértése az emberek választott hivatalba vetett bizalmának”.  Ed Markey massachusettsi demokrata szenátor, szintén a Twitteren leszögezte: "Mitch McConnell precedenst teremtett. Választási évben nem pótoljuk a szövetségi bíróság hiányzó tagját. Ha ezt (McConnell) megszegi, akkor – amennyiben a demokraták kerülnek többségbe a következő szenátusban – el kell törölnünk az obstrukció intézményét és ki kell bővítenünk a legfelsőbb bíróság létszámát".  A szövetségi legfelsőbb bíróság létszámnövelése nem teljesen új ötlet. Elemzők emlékeztetnek rá, hogy Franklin Delano Roosevelt elnök 1937-ben már próbálkozott ezzel, de nem járt sikerrel, sőt e próbálkozása hosszú évekre megosztotta a Demokrata Pártot is.

A republikánusokhoz közelálló elemzők emlékeztetnek arra is, hogy 2016-ban, az elnökválasztás évében, amikor elhunyt Antonin Scalia, az alkotmánybíróság konzervatív tagja, akkor a most elhunyt Ruth Bader Ginsburg sürgette a demokraták új bírójelöltjének meghallgatását. A Fox televízió elemzője idézte Ginsburg 2016 nyarán adott interjúját a The New York Times című lapnak. „Az alkotmányban semmi nem mondja ki, hogy az elnök megszűnik elnök lenni a megbízatása utolsó évében” – fogalmazott négy évvel ezelőtt Ruth Bader Ginsburg. Barack Obama 2016-ban, elnöksége utolsó évében Merrick Garlandot jelölte Scalia helyére, akit végül a szenátus republikánus többsége nem választott meg főbírónak.

(MTI)

Fotó: Ruth Bader Ginsburg amerikai legfelsőbb bírósági bíró halála miatt félárbócra van eresztve a nemzeti zászló a washingtoni Fehér Házon 2020. szeptember 19-én. Bader Ginsburg az előző nap, 87 éves korában hunyt el washingtoni otthonában. MTI/AP/Patrick Semansky

Összesen 33 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
levig79
2020. szeptember 21. 15:11
Ha demokrata elnök lesz, 2 új államot akarnak (ők maguk mondták). Ezzel megvan a szenátus többség. Alsóház már megvan. Legfelsőbb bíróság szintén. Ja és minősített többséget is eltörlik (mint nálunk a 2/3). Hogy is mondta Palpatine: UNLIMITED POWER! Ami marha para, lévén a legnagyobb haderőn és atomfegyver arzenálon csücsülnek... Ha Trump nyer, 'csak' az USA fog égni, ha Biden, akkor a világ...
Csigorin
2020. szeptember 21. 13:14
ez kerem a fekek es ellensulyok lebontasa, diktatura epites, fuggetlen intezmenyek maguk ala gyurese stb stb mindaz amivel ok szoktak vadaskodni, bar az igaz hogy mi is leszarjuk
hakos
2020. szeptember 21. 13:12
Ezek szerint, ha Trump és a republikánusok 2016-ban megemelték volna a létszámot, akkor az rendben lenne. Nyilván ugyanezek tiltakoztak volna leginkább. Na ennyit a bolsevizálódó ballibbantakról....
nanemáne
2020. szeptember 21. 12:43
/87 éves korában hunyt el ./ Lehetett volna még vagy 15 évig bíró. Dehát ilyen rövid az élet.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!