Kételkedik a tudományos világ a Covid-19 elleni orosz vakcinában

2020. augusztus 11. 18:42

Az oltóanyagot fejlesztő orosz intézet eddig nem tett közzé részletes eredményt egyetlen klinikai vizsgálatról sem mértékadó tudományos folyóiratokban.

2020. augusztus 11. 18:42

Az új koronavírus okozta Covid-19 elleni orosz vakcina bejegyzésének keddi bejelentésére a világ vezető egészségügyi szakértői kétségeiket fejezték ki. A kevesebb mint két hónapos, emberekkel végzett klinikai tesztek után a világon elsőként jegyezték be Covid-19 elleni vakcinát Oroszországban. Az oltóanyagot fejlesztő orosz intézet mindazonáltal eddig nem tett közzé részletes tudományos eredményt egyetlen klinikai vizsgálatról sem mértékadó tudományos folyóiratokban. A vakcinafejlesztésben folyó globális verseny első helyéért Oroszországnak még nagy létszámú, emberekkel végzett klinikai teszteket kell lefolytatnia, amelyek eredményei megmutathatnák, hogy működik-e az oltóanyag.

Lényegében nagyszabású, lakossági szintű tesztet folytatnak” – jelentette ki Ayfer Ali, a brit Warwicki Egyetem gyógyszerkutatója, aki szerint a szupergyors bejegyzés azt jelentheti, hogy a vakcina lehetséges mellékhatásait talán még nem lehetett észrevenni. Noha valószínűleg ritkák, ezek komolyak is lehetnek – figyelmeztetett. Vlagyimir Putyin orosz államfő szerint a vakcina hatékony és tartós immunitást alakít ki a szervezetben, „és minden szükséges ellenőrzésen átment”. Közölte, hogy egyik lánya is megkapta az oltást.

Meggondolatlannak nevezik

Francois Balloux, a University College London Genetikai Intézetének tudósa a döntést „meggondolatlannak és ostobának” nevezte. „Egy nem megfelelően tesztelt vakcinával végzett tömeges oltás etikátlan. Az orosz oltási kampányban jelentkező bármilyen probléma katasztrofális lenne mind az egészségre káros hatásai, mind a védőoltások lakossági elfogadásának és hitelének további rontása miatt” – fejtette ki. A keddi orosz bejelentés idején a világ több mint féltucat gyógyszerfejlesztő cége végez nagy létszámú teszteket emberi részvétellel Covid-19 elleni vakcinajelöltjükkel, mindannyian önkéntes résztvevők tízezreinek bevonásával.

Az oroszok nem végezték még el a harmadik fázist

Az élvonalbeli gyógyszerfejlesztők – köztük a Moderna, a Pfizer és az AstraZeneca – azt remélik, év végéig megbizonyosodnak, hogy vakcinájuk működik és biztonságos. Mindegyiküktől elvárják, hogy tesztjeik eredményeit és az oltóanyag biztonságosságáról szóló adatokat nyilvánosságra hozzák és átadják ellenőrzésre az amerikai, európai és más hatóságoknak, mielőtt jóváhagynák a vakcinákat. Az orosz oltóanyagot az ország egészségügyi minisztériuma azelőtt jegyezte be, hogy a tesztek úgynevezett harmadik fázisát, vagyis a többezres létszámmal végzett próbákat elvégezték volna.

Sötétben tapogatózás

Szakértők szerint az orosz vakcina – az előállítás módjáról és a biztonságosságról, az immunválaszról és a Covid-19 hatékony megelőzéséről – publikált adatainak hiánya miatt a tudósok és az egészségügyi hatóságok a sötétben tapogatóznak. „Anélkül, hogy a tudományos munkákat elemzésnek vetették volna alá, nem lehet tudni, hogy az orosz vakcina hatékonynak bizonyult-e” – mondta Keith Neal, a brit Nottinghami Egyetem járványtani és fertőzőbetegség-kutatója.

(MTI)

Összesen 98 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Palpatine
2020. augusztus 13. 10:31
A szith tudomány bármit megold.
illiberator
2020. augusztus 13. 07:52
Aki használható vakcinát képes eladni a világ gazdaságát romba döntő vírussal szemben, az megütötte az elképzelhető legnagyobb főnyereményt a világon. Márpedig az oroszoknak nagyon kell a pénz az olajválság és a rengeteg gazdasági szankció, szívatás után. Ugyan miért legyenek most filantrópok és együttmüködők. Elég, ha veszik tőlük a drága, de hatásos vakcinát (amennyiben tényleg az).
illiberator
2020. augusztus 13. 00:29
"Felelős állam ELKÉRI A KUTATÁSI DOKUMENTÁCIÓKAT, saját kutatóival ellenőrizteti" Gondolod a gazdaságilag, stratégiailag fontos szabadalmak kutatási dokomentációit ki szokták teregetni?
balbako_
2020. augusztus 12. 07:49
tetszik a tudományos világ kifejezés. Az a kettő, aki ellenérdekelt és a cikket írta?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!