Sosem voltunk annyira felkészültek egy járvány kezelésére, mint most

2020. április 06. 09:58

Régebben jobban értették az emberek, hogyan kell viselkedni és bátran szembenézni a problémával egy veszélyhelyzetben. Interjú.

2020. április 06. 09:58
Frank Füredi
Magyar Nemzet

Miért kezdett el a félelem kérdésével foglalkozni?

A gyermekem születésekor a kórházi ápolónő fontosnak tartotta, hogy megnyugtasson: az újszülöttosztályon nagyon vigyáznak, nehogy elrabolják a kisbabákat. Ezen meghökkentem, mert noha voltak félelmeim a kicsi miatt, arra még véletlenül sem gondoltam, hogy valaki elrabolná. Ezután megfigyeltem, hogy a gyermekekhez kapcsolódó legtöbb dolog ma tele van félelemmel. Nem engedjük ki őket az utcára, nem szabad őket kritizálni, nehogy pszichés terhet jelentsen nekik. Annyira féltjük a gyerekeinket, hogy már semmilyen önállóságot nem engedünk nekik. Később nagyobb körben is elkezdtem a félelem témájával foglalkozni, és arra jöttem rá, hogy a mai társadalom széles rétegei másképpen félnek, mint korábban az elődeink. A mostani járvány idején is látni, hogy a félelem átveszi az uralmat a társadalom fölött. A mai ember már a kisebb problémákból is hatalmas tragédiát csinál.

Miben nyilvánul ez meg? Tudna példát említeni?

Kikerestem például, hogy az 1950-es évek elejének nagy angliai árvizei idején a sajtóban leginkább arról lehetett olvasni, hogy az életnek tovább kell mennie, hiszen a katasztrófa után talpra kell állnia a társadalomnak. A 2000-es árvíz idején viszont már hatalmas tragédiáról cikkeztek a szigetországban, noha csekélyebb károk voltak, mint ötven évvel korábban. Az ezredfordulón mégis arról lehetett olvasni, hogy az emberek pszichés károsodást szenvednek majd a trauma miatt.

Új könyvének a címe: A félelem működése. Hogyan működik a félelem?

Nem az a fontos a félelem kapcsán, hogy milyen veszélynek vagyunk kitéve, hanem hogy miként tudjuk értelmezni a veszélyhelyzetet, van-e olyan közös társadalmi moralitás, amelynek segítségével viszonyulni tudunk a veszélyhez. Régebben jobban értették az emberek, hogyan kell viselkedni és bátran szembenézni a problémával egy veszélyhelyzetben. A mai embernek nincs értelmezési keretrendszere, amiben gondolkozhatna a félelemről, ezért a hétköznapi veszélyeket is egzisztenciális katasztrófaként értelmezzük. Nem azt mondjuk például a koronavírus kapcsán, hogy ez egy veszélyes betegség, amelyben sajnos sokan meg fognak halni, de mégiscsak természetes dolog, és le fogjuk győzni, hanem úgy gondolkodunk, mintha emiatt vége lenne a világnak. Ez a szemléletmód pedig a cselekvésünket, a védekezésünket is meghatározza.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 12 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
BőröndÖdön
2020. április 06. 16:19
Ez az ex-magyar mitől ilyen okos?
olajfa1
2020. április 06. 13:59
Na éppen ez fáj az ellenzéknek! A számok azt mutatják hogy az egyik legjobban az EU-ban éppen a Magyar Kormány kezeli ezt a járványügyet!
istvanpeter
2020. április 06. 10:33
Jobb félni, mint aztán megijedni. A félelem azért válhatott uralkodóvá, mert az elmúlt száz év történelmi eseményei arra tanítanak bennünket, hogy bármilyen elképzelhetetlen esemény és tragédia bekövetkezhet, amit ráadásul, az ember egyre inkább elburjánzó helytelen cselekedetei és rossz tulajdonságai idéznek elő. A hatalmi és uralmi aspirációk, a kapzsiság és a haszonlesés és a kapcsolódó agresszió már nem ismer határokat és következményeket.
C.Dömötör
2020. április 06. 10:30
,,Már a kilencvenes években is azt lehetett tapasztalni, hogy a korábbi optimizmus folyamatosan csökken, az elmúlt harminc-negyven év hollywoodi filmjei például mind disztópikus jövőt ábrázolnak. Nincs olyan film, amelyikben a jövő világot jobbnak, szebbnek ábrázolnák, mint a mait. Manapság sokszor a túlélésről beszélnek, mintha ennél nagyobb célunk nem is lehetne. Mindez annak ellenére történik, hogy hihetetlen fejlődésen megy keresztül az emberiség, és sosem voltunk annyira felkészültek például egy világjárvány kezelésére, mint most. Mégsem hiszünk abban, hogy az emberiség megbirkózik majd a problémával." Igen, ez nagyon érdekes. A jövőben játszódó filmek mind valamilyen fenyegetésről szólnak, ahol jobb ha még csak nem is beszélünk, vagy valamit is lássunk. Mindig egy katasztrófa után vagyunk, az elkerülhetetlen.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!