A teljes ellenzéki oldal közös felelőssége, hogy ne újra egy megosztásra és gyűlöletkeltésre épülő országot építsen

Akik valóban rendszerváltást akarnak, azok megtalálják az együttműködés szükséges, kritikus mennyiségét és formáját.

Kőszeg Ferenc SZDSZ-alapító beszélt emberi jogokról, az SZDSZ-ről, a Helsinki Bizottságról és Soros Györgyről is.
Az MSZP-SZDSZ koalíció ellenzője volt, de pártérdekből megszavazta azt – mondta el Kőszeg Ferenc a Klub Rádió Szabadság, Elvtársak! című másorában. Az SZDSZ-alapító saját szavai szerint ezek után bizonyos fokon megélhetési politikusként maradt a pártban, mert „kiszámolta, hogy ha még ezt a négy évet megcsinálja, akkor elmehet nyugdíjba, ha pedig nem csinálja végig, akkor legalább tíz évig kéne dolgoznia”.
Kőszeg – aki a Helsinki bizottság alapítótagja is – arról is beszélt, hogy szerinte a '80-as években a demokratikus ellenzék alapvetően az emberi jogokkal foglalkozott és teljesen elfelejtette a marxizmus megvalósítását. Kőszeg szerint a '94-ben újjáalakult Helsinki Bizottságot azért járta át a politika, mert „nem nagyon lehet emberi jogi ügyekben megszólalni úgy, hogy az nem politikai térben legyen”. „Igyekeztünk nem csak akkor tiltakozni, amikor éppen jobboldali kormány van” – vélekedett Kőszeg Ferenc, példaként pedig a 2006-os rendőri fellépés formája elleni tiltakozást hozta fel.
A Helsinki Bizottság anyagi támogatottságával kapcsoltban elmonda: „Soros György magyarországi szervezete, az Open Society is benne volt a bizottság támogatásában ez kétségtelen, de mivel sokat foglalkozik a bizottság menekültekkel így az ENSZ menekültügyi főbiztossága (UNHCR) pénzalapja is támogatja azt.
Kőszeg Ferenc nyíltan beszélt róla, hogy a Helsinki Bizottság éves költségvetésének körülbelül a 30%-a jön Soroshoz köthető szervezetektől, 70%-a pedig nemzetközi, külföldi alapítványokból, illetve állítása szerint nem csekély összeg jön az 1%-os adóhozzájárulásból.
Szénási Sándor műsorvezető úgy összegezte a beszélgetést: „azt lehet mondani, hogy az SZDSZ eltűnt, megszűnt, de mégse igazából, hiszen a Helsinki Bizottság az SZDSZ édes gyermeke és itt van és sajnos virul, mert sajnos van dolga”.
A teljes beszélgetést ide kattintva hallgathatja meg.