Ha valaki picit megkapargatja a nyilatkozataikat, közösségi hálós bejegyzéseiket, persze rögtön kibújik a szög a zsákból, ezért a vasárnapi választás – ha tetszik, ha nem – értékrendek, mitöbb világnézetek közötti választás lesz.
Mit gondol arról, hogy ilyen jelentős számú jelölt szeretne Balatonszepezd első embere lenni?
Magyarországon ezt lehetővé teszi a választási törvény. Ebben a konkrét esetben maguk a szepezdiek adtak ennyi jelöltnek lehetőséget aláírásukkal arra, hogy polgármesterjelöltekké válhassanak. Többször elhangzott egyesek részéről, hogy sok „önjelölt” polgármesterjelölt van. Nos, a jelölés bizalmát kizárólag a helyi polgárok szavazták meg mindenkinek, „önjelöltekről” így nem beszélhetünk. Bízom abban, hogy a szepezdiek bölcs döntést hoznak majd.
Milyen esélyt lát a győzelemre?
Isten tudja, ez elég. December 8-án, Eketiltó Boldogasszony ünnepén majd kiderül. Ilyen kis lélekszámú közösség és ennyi jelölt esetén — ami mutatja a helyi lakosság erőteljes polarizáltságát is — nem lehet biztos prognózist adni.
Polgármesterként milyen intézkedésekkel indítana? Hosszú távon milyen fejlesztéseket tartana a kívánatosnak, mit szeretne a leginkább megváltoztatni a település életében?
A polgármesterség nem egy egyszemélyes vállalkozás. A bizalmat nyert képviselőtestülettel együtt, a helyiek meghallgatásával kell az adott kihívásokra hatékony és a község minden lakójának közjavát szolgáló irányokat kijelölni, valamint rövid-, s hosszútávú döntéseket hozni.
Az országos politika mennyiben befolyásolja egy ekkora falu mindennapjait?
Az országos politika az ország összes településén élő minden ember mindennapjait befolyásolja. Akik ezt letagadják vagy valamilyen látszólagos lokálpatriotizmus címén azt állítják, hogy „ne hozzuk be ide a nagypolitikát”, máris ellentmondtak önmaguknak ezzel a kijelentésükkel, csak épp álszemérmesen elfátyolozzák ezt.
Megosztott a falu, ahogy az ország is.
Hogy érzi, kellő mértékben fordít figyelmet a nagypolitika az ilyen, relatíve kis választásokra?
Nincs „kis” választás. Ahogy a miniszterelnök mondta: senkit sem hagyhatunk az út szélén, minden magyar ember számít. Nem lehet elég mértékű figyelmet fordítani egy választásra. Szepezd ma az ország. Az a patkószeg, amin az ország áll vagy bukik. Szepezd pedig nem jelentéktelen, hisz' ahogy minden magyar ember, úgy minden magyar község és a közösség minden egyes ecsetvonása az ország képmása. Különösen áll ez a festői Szepezdre. Úgy sűrűsödik a magyar történelem benne, mint a borából töltött pohárban a lankáiról látható magyar tenger. Három történelmi hitfelekezet szentegyháza áll egy ilyen kicsiny faluban. Szepezden élt a rovásírás egyik leghíresebb kutatója, Sebestyén Gyula néprajztudós. A középkori Szepezd a törökkori harcok során felégették, majd elnéptelenedett, de feltámadt jó háromszáz éve, ahogy az ország is. Gulyás Lajos, 1956 vértanúja itt kezdte lelkészi hivatását… Ha bárki a „nagypolitika” részéről jelentéktelennek minősít egy választást, az egész országot annak tartja. Szepezd története, jelene és jövője az ország tükre.