„Ez volt az utolsó csepp” – Varga Judit videója után mondott le a Tisza frakcióvezetője

Ordas Eszter a lemondása kapcsán családi okokra hivatkozik, a háttérben azonban Magyar Péter agresszív stílusáról szóló beszámolók is megjelentek.

A transznacionális nagyvállalatok egyre több jogot szereznek, ezzel arányos kötelezettségek nélkül. E visszás helyzet orvoslásáról, a délszláv háború atrocitásairól és a második világháborús német károkozás mai perelhetőségéről is beszélgettünk Bruno Simmával, a nemzetközi jog világszerte elismert szakértőjével, a hágai Nemzetközi Bíróság volt tagjával.
BRUNO SIMMA
Quierschiedben született 1941-ben. Német jogász, a Ludwig- Maximilians-Universität München volt nemzetközijog-professzora, vendégprofesszorként pedig több európai és amerikai egyetemen is tanított. 2003 és 2012 között a hágai Nemzetközi Bíróság bírája volt.
Milyen érdekesebb és fontosabb ügyekkel foglalkozott nemzetközi bírói pályafutása során?
Az egyik legfontosabb ügy a népirtás miatt Bosznia-Hercegovina által Szerbia ellen 1993-ban indított eljárás volt, amelyben 2007-ben született döntés. A felperes állítása szerint Szerbiát nemzetközi jogi felelősség terheli a Bosznia-Hercegovinában elkövetett népirtás miatt. Az elénk tárt lesújtó bizonyítékok miatt ez volt a legfontosabb és egyúttal a legmegrázóbb ügy, amelynek a tárgyalásában részt vettem.
Politikai értelemben további érdekes ügy egy Izraellel kapcsolatos tanácsadói vélemény volt. A Nemzetközi Bíróság bizonyos nemzetközi szervek, mint például az ENSZ Közgyűlése kezdeményezése alapján tanácsadói véleményt is adhat. A közgyűlés ilyen tanácsadói véleményt kért a palesztin területeken épített izraeli fal kapcsán. A vélemény a palesztinoknak kedvezett, az ajánlásokat azonban csak nagy nehezen hajtották végre.
Volt olyan izgalmas eset, amely hazáját, Németországot közvetlenül érintette?