„Talán nem volt helyes azt sugallnom, hogy csupán egy totalitarizmus van kiépülőben, az iszlamizmusé, amellyel szemben a demokratikus államok tehetetlenek, minthogy gyengék, gyávák, és a kollaboráció vágya él bennük, amely önmaguk és állítólagos »értékeik« megtagadásához vezeti őket. Igazából legalább kétféle totalitarizmus van ma jelen, melyek egy napon végzetesen szembekerülnek egymással. Ugyanakkor még ma fennáll közöttük a Molotov-Ribbentrop-paktum, a titánok megegyezése, ami biztosítja, hogy a lehető legelőnyösebb helyzetből ütközhessenek meg.
A másik totalitarizmus, amely erősebb, gazdagabb, modernebb az iszlamizmusnál, nem más, mint a felcserélés,
a felcserélhető ember és az általános felcserélhetőség ideológiája.
Felcserélni: ez kortárs világunk központi motívuma. Semmit nem értünk meg a Nagy Felcserélésből – a nép és a civilizáció helyettesítéséből –, ha nem ébredünk rá, hogy gigantikus jellege dacára egy nagyobb egész, a globális felcserélés részét képezi, amely szörnyszülött gyermeke a szenilitás stádiumába jutott antirasszizmusnak és az ipari forradalomnak egy rendkívül előrehaladott, poszt-fordi, poszt-taylori, poszt-ipari, posztmodern és minden valószínűség szerint poszt-emberi, de legalábbis poszt-humanista korban.
Ugyanúgy a globális felcserélés nyilvánul meg az általánossá, normává lett fapados szemléletben, a szintetikus termékekben, a béranyaságban, Las Vegasban, a Disneyworldben, a robotokban, a 3D-nyomtatókban, a világ másik végén született gyermekek örökbefogadásában és így tovább, mint az etnikai és kulturális helyettesítésben.
Fő elve az, hogy az eredetit a másolattal, a bennszülöttet a bevándorolttal, a természetest a mesterségessel, a vidéket a külvárossal, a világot a turisztikai látványossággal, a nem-tenyésztett halat a tenyésztett hallal, az artériát a csövekkel, a valósat a hamissal, a szembeötlőt a »hírrel«, a tekintetet a szociológiával, a tapasztalatot a statisztikával, a betűt a számmal, a bonyolultat az egyszerűvel, a kultúrát a szórakozással, az irodalmat az újságírással, a testmozgást a sporttal, a játékot a versennyel, az embert pedig az Indifferenciált Emberi Matériával (IEM) cserélik fel.