Schmittnek igaza van

2013. február 11. 11:13

Vajon mi adott a választók körében is felismerhető karaktert az LMP-nek: a zöld értékek képviselete vagy az Orbán-kormánnyal való szembenállás?

2013. február 11. 11:13
G. Fodor Gábor
Heti Válasz

„Schmittnek néhány kérdésben minden bizonnyal igaza van. Nem Schmitt Pálnak, hanem Carl Schmittnek. Ő volt az a hírhedt gondolkodó, aki a liberalizmus kíméletlen kritikusaként vált a XX. század megkerülhetetlen hivatkozási pontjává. Szerinte az a specifikus megkülönböztetés, amelyre a politikai cselekvések és motívumok visszavezethetők, a barát-ellenség megkülönböztetése. Ez a legvégső és egyben a legerősebb kritérium, mivel az összekapcsolódás és szétválás, az egyesülés és felbomlás intenzitásának legvégső fokát jelzi. Azért is a legerősebb, mert minden más ellentétet képes politikai ellentétté átalakítani, végső soron a liberalizmus lényegi depolitizáló törekvéseit is. A liberálisok ugyanis az ellentéteket a szellem és a gazdaság szférájában, valamint a megkülönböztetések létét tagadó egyetemes kategóriákban (például: emberiség) oldanák fel, ám a liberális semlegesítésnek és depolitizálásnak Schmitt szerint ugyancsak meghatározott politikai értelme van.

De mi köze Schmittnek egy aktuálpolitikai elemzéshez? Tucatnyi értelmezés jelent már meg az LMP szakadásáról: mi történt, ez kinek jó, ezután mi lesz? Azonban a hasznosság szempontjai mintha jótékony homállyal fednék be a Schmitt által megfogalmazott problémát, miszerint még az egyetemes hívószavak mögé menekülő liberálisok is politizálnak. (...)

Két dolgon érdemes elgondolkodnunk. Az egyik az LMP eddigi politizálása. Vajon mi adott a választók körében is felismerhető karaktert a pártnak: a zöld értékek képviselete vagy az Orbán-kormánnyal való szembenállás? Vajon az általuk képviselt »autenticitás« a zöld értékek védelme körül jelent meg határozottabb éllel, vagy a »rezsimmel« szembeni elégedetlenséget kifejező, egyébként öncélú performanszokban (laptopragasztgatás, teniszlabda-dobálás, ide-oda láncolás)? Vajon a higgadt stílust képviselő Karácsony Gergely a környezetszennyező gyárak működésével vagy a regisztrációval szemben aljasozott-e? Nem lehetséges, hogy a zöld gondolat eredetileg is csupán a nyílt szembenállást is lehetővé tevő politikai motívumok, érdekek, szándékok, célok elfedésére szolgált?”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 34 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
gubenc
2013. február 11. 16:34
Az LMP szétbomlását egyébknét sajnálom. Úgy tudom hogy a dolog hátterében klikkesedés és belharcok álltak, az E2014-el való együtt vagy nem együtt indulás csak ürügy volt arra, hogy szétváljanak azok, akik egyébként sem szeretik egymást. Úgy tűnik hogy az emberi gyengeségektől az LMP sem mentes.
gubenc
2013. február 11. 16:28
Mindenféle komment nélkül érdemes még tanulmányozni az idézett Carl Schmitt nevű "uriember" életraját is. Íme: http://en.wikipedia.org/wiki/Carl_Schmitt#The_case_.22Preussen_contra_Reich.22 Eléggé megilyezt mostanában, hogy a jobboldali gondlkodóink milyen olvasmányokról mesélnek. Matolcsy az amerikai szociál darwinistákat olvassa, a cikk írója megy egy élete végéig magát Nácinak valló politikai gondolkodót.
gubenc
2013. február 11. 16:24
Egyébként értem, hogy nagyon trendi most anti-liberálisnak lenni. Akik így gondolkodnak legyenek óvatosak. Igazuk van abban, hogy az utóbbi időben kicsit elmentünk nagyon a liberális irányba. Viszont nem kellene ujjongva ünnepelni alapvető emberi jogok megszüntetését. Például a munka törvénykönyve kínai cégek számára barátságossá tételét, vagy azt, hogy amikor semélyi igazolvány képet csináltatsz, akkor az állam elektronikusan tárlja a képedet a nyilvántartásáaban, vagy letartóztathatnak egy komment miatt. Vegyétek észre hogy pl. nálunk a fuj-fuj liberalizmus jelszava alatt az emberi jogok korlátozása zajlik. Ugyanezt az USA-ban a "terrorista veszély"-re hivatkozva teszik.
gubenc
2013. február 11. 16:18
A feltett kérdésre, hogy milyen párt is az LMP, szerintem egyszerű válaszolni, nem kell hozzá Carl Schmitt sem.. a) A zöld gondolat, bármennyit is rugóznak az itteni jobb oldaliak rajta, Nyugaton igen is rendszerkritikus, mert a fogyaztói társadalom egyik rákfenée éppen az, hogy fentartahatlanul kiszipolyozza a környezetet. Néha sötét zöldek a zöldek, de nehéz lenne tagadni, hogy egy ilyen kritikának a 21.-ik században létjogosultsága van. A tisztelt kormánypárti urak legalább addig ne szindják a zöldeket, amíg az összes állam épült nincs höszigetelve, mert nevetséges lesz egy idő utén. b) Az LMP mint új párt, erőteljesen kritizálja a jelenlegi FIDESZ - MSZP kétpártrendszer működését, nálunk tudmillik ez a két gazamber banda alkotja az Establishment-et. Ebben a tekintetben új pártként a Jobbik-hoz hasonlít. Nehéz lenne azt mondani, hogy ennek a kritikának nincs létjogosultsága. Egyik cél sem a másik elkendőzésére szolgál, az LMP programjában a pártfinanszírozás megváltoztatása ugyanúgy szerepel, mint a megújuló energia termelés fejlesztése.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!