Az álhírek terjesztésével a vesztünkbe rohanunk: ijesztő gyakorlat terjed a közösségi oldalakon
Négyből három hírt anélkül osztanak meg a felhasználók, hogy elolvasnák. Íme, az álhírek terjedésének pszichológiája.
Azt kérjük a tulajdonostól: adja át a kiadói jogot és a lap logóját a szerkesztőségnek, hogy Magyarországon vívhassuk meg a harcot a fennmaradásukért, olvasóinkra és a baloldali gondolkodású polgárokra támaszkodva.
„A jövőre 140 éves Népszava hányatott történelmének fontos állomásához érkezett. Ezért a tulajdonosunkhoz fordulunk – ezúttal már nyilvánosan – a kérdéssel: mi a szándéka a Népszava Lapkiadó Kft.-vel? Hogyan óhajtja finanszírozni a szociáldemokrata napilapot, mikor tervezi helyrebillenteni a magyarországi kft. megbillent pénzügyi egyensúlyát, ami ma már a Népszava létét fenyegeti?
A patinás baloldali napilapot, a Népszavát 99 százalékban a Svájcban bejegyzett TGD Intermedia SA nevű cég birtokolja. Úgy látjuk, hogy a távoli tulajdonos nem tudja tovább életben tartani a Népszavát. A mostani siralmas helyzetünkben, amikor évek óta rendszeresen nem kapjuk meg a munkánkért járó, többször csökkentett bérünket, azt kérjük a luganoi cégtől: tegye lehetővé, hogy a magyar baloldal napilapja a jövőben is teljesíteni tudja történelmi küldetését. Adja át a kiadói jogot és a lap logóját a szerkesztőségnek, hogy mi itthon, Magyarországon vívhassuk meg a harcot a fennmaradásukért, olvasóinkra és a baloldali gondolkodású polgárokra támaszkodva. Hogy ne fordulhasson elő az a szégyen, hogy az I. világháborút, a Horthy-rendszert, a II. világháborút, a kádárizmust túlélt kultúrtörténeti ereklyének is tekinthető napilapot, a baloldal csúfságára, bezárják, vagy havilappá degradálják.
A svájci tulajdonostól nem kaptunk anyagi támaszt. Mára világossá vált, hogy az MSZP Táncsics és Szabad Sajtó alapítványai sem képesek betömni a lyukat, ami a lap előállítási költségei és bevételei között évek óta tátong. Próbálkoztak ezzel évtizeden keresztül, mindig annyi segítséghez juttatva a kiadót, ami súlyos bércsökkentések és leépítések árán ugyan, de valahogy életben tartotta. Köszönet érte. Reményeink szerint – az alapszabályuknak megfelelően – támogatni fogják a baloldali magyar sajtó egyik még megmaradt képviselőjét a jövőben is. Ez azonban nem elég a talpon maradáshoz.
Tulajdonosunk nem csak pénzügyi biztonságunkról nem gondoskodott, de nem védte meg a szerkesztőséget a politikai támadásoktól sem. Nem tett semmit azon kísérletek ellen, amelyek célja a nyomásgyakorlás volt a szerkesztőségre, kihasználva a lap nehéz pénzügyi helyzetét. Nem utasította vissza az MSZP frakciója nevében nyilvánosságra hozott közleményt sem, amely a Népszava Lapkiadó Kft. hirdetési politikáját bírálta, azt sugallva, hogy a jelenlegi kormányzó párthoz fűződő szoros viszonyáról ismert vállalat hirdetésének megjelentetésével a lap méltatlanná vált a szociáldemokrata napilap felirat viselésére, függetlenül az újság tartalmától. Mi ezt most megtesszük. A lap valamennyi munkatársa számára sértőek ezek az üzenetek. Már csak azért is, mert az MSZP nem fenntartja a lapot, nem kiadja, hanem alapítványain keresztül támogatja. A Népszavát a főszerkesztő és a három helyettese szerkeszti. A hirdetéseket – mint más lapoknál – a kiadó szervezi, és ez mindaddig nem tartozik a szerkesztőségre, de senki másra sem, amíg azok tartalma törvényeket nem sért.
A Népszava szakszervezeti csoportja
Zsebesi Zsolt titkár”