A politikailag lehetetlent teljesítették, a gazdasági csodára egy kicsit még várni kell

2026. május 23. 07:30

A költségvetési hiány csökkentése, az inflációt mesterségesen lefojtó intézkedések kivezetése rövid távon gondot fog okozni.

2026. május 23. 07:30
null

„Az euró tényleges bevezetéséhez azonban nemcsak akaratra, sőt nem is csak a gazdasági előfeltételek, az úgynevezett maastrichti kritériumok – ezen belül is mindenekelőtt a legnehezebb feladatnak látszó költségvetési hiány és infláció tartós leszorítása – teljesítési programjának meghirdetésére van szükség. Elengedhetetlen a menet közbeni, előre látható konfliktusok és váratlan fejlemények kezeléséhez szükséges elszántság is, beleértve a társadalom erre való felkészítését.

Hiába az euró mintegy háromnegyedes jelenlegi lakossági támogatása, ha az emberek valójában nincsenek tisztában azzal, hogy számukra a költségvetési hiány csökkentése, az inflációt mesterségesen lefojtó intézkedések kivezetése rövid távon gondot fog okozni.

Mivel a választási verseny során a most távozott kormány hazugságkampánya és médiafölénye következtében lehetetlenné vált az ország valós helyzetéről és kilátásairól szóló őszinte beszéd, ezt a körülményt most nyíltan fel kellene tárni. Amikor az államháztartási hiány négy hónap alatt eléri az éves előirányzat több mint 90 százalékát, valamiféle megszorítás elkerülhetetlen.

Ezt is ajánljuk a témában

Máris megszorításokat várnak az új kormánytól

Ezt ne hagyja ki!

Nemzetközi gazdasági szereplők és hazai elemzők is beszéltek arról, mit várnak a megalakuló Tisza-kormánytól. A konszolidáció rendre megjelenik a kommunikációban, ám a kampányban a jóléti intézkedések fenntartását, sőt kibővítését is megígérte a Tisza. Kérdés, mi marad a vállalásokból.

Emellett az elszántságközpontú logika mellett létezik egy hagyományosabb politikai gondolkodásmód is. Eszerint a választási győzelem után először bizalomépítésre, így 

az ígéretek legalább részleges beváltására van szükség, visszaigazolva, hogy érdemes volt a győztesre szavazni. Ezután kell sort keríteni az előre csak nagy vonalakban látható helyzet és az ebből következő cselekvési kényszerek bemutatására, elmagyarázására. Az új kormány érezhetően e logika mentén halad.” 

Fotó: AFP / KISBENEDEK ATTILA

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 77 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Héja
2026. június 09. 09:29
Némi eredmény, hogy a ballib gyakorlatilag megsemmisült. Besorjáztak a Tiszába.
Válasz erre
0
0
balatontihany-25
2026. május 24. 20:45
Egyelőre még csak a notórius hazudozás, a gyűlölködés és a bosszúállás megy a kis tiszás pojácának...
Válasz erre
2
0
balbako_
2026. május 24. 10:21
Cselekvési kényszer ez a helyes kifejezés. Össze vissza hazudoztak, ígérgettek miközben tudták ezeknek nincsen fedezete. Ugyanakkor az unió is követeli a magyar gazdaságot kinyíró ígéretek beváltását méghozzá sürgősen így a Fidesz és Orbán Viktor elleni vérbosszú sem tudja a sötét tényeket palástolni elcsesztük gyerekek!
Válasz erre
4
0
lofejazagyban-2
2026. május 24. 08:36
ócska telex-propaganda. Ugorjunk!
Válasz erre
6
0
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!