A Tisza Párt sikere is, hogy az ukránpárti Ursula Von der Leyen a helyén maradhatott

Magyar Péter ugyan nem szavazott, de azért akadt tiszás EP-képviselő, aki elvégezte a piszkos munkát. A Bizottság elnökét a Pfizer-botrány miatt vették elő.

Talabér Krisztián szerint még ha formálisan el is kerülte Magyar Péter az állásfoglalást Von der Leyen ügyében, politikai értelemben nem vonhatja ki magát a döntés következményei alól.
Mint ismert: július 10-én, csütörtök délben, az Európai Parlament Strasbourgban döntött Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnökének sorsáról, miután bizalmatlansági indítványt nyújtottak be ellene a koronavírus-vakcinák beszerzése körüli átláthatatlan tárgyalások miatt.
A bizottság elnöke azonban a brüsszeli elit támogatásával megtartotta pozícióját.
A szavazáson 553 képviselő vett részt a 720-ból. Az indítványt 175-en támogatták, 360-an ellenezték, míg 18-an tartózkodtak. A bizalmatlansági indítvány elfogadásához legalább 357 szavazat kellett volna.
Von der Leyen túléléséhez kulcsfontosságú volt az Európai Néppárt (EPP) egységes támogatása, de a szocialisták (S&D), a liberális Renew Europe és a Zöldek szavazatai is nélkülözhetetlenek voltak. Ez a széles koalíció újra bizonyította, hogy a brüsszeli erők képesek összefogni, amikor a hatalmuk megőrzéséről van szó.
A Tisza Párt EP-képviselői közül – akik az EPP tagjai – Tarr Zoltán és Dávid Dóra szavazott bizalmat Ursula von der Leyennek,
a több tiszás képviselő, köztük Magyar Péter, inkább el sem ment a szavazásra.
A Tisza Párt képviselői tehát karöltve az Európai Parlament baloldali és liberális többségével, most amellett az Ursula von der Leyen mellett álltak ki, aki a bizottság elnökeként folyamatosan a Ukrajna EU-csatlakozását és katonai-pénzügyi támogatását szorgalmazza, valamint erőlteti a kontraproduktív szankciókat.
Ezt is ajánljuk a témában
Magyar Péter ugyan nem szavazott, de azért akadt tiszás EP-képviselő, aki elvégezte a piszkos munkát. A Bizottság elnökét a Pfizer-botrány miatt vették elő.
A bizalmatlansági szavazás és a Tisza Párt ez ügyben tanúsított attitűdje kapcsán Talabér Krisztiánt, a Nézőpont Intézet elemzőjét kérdeztük.
„Noha Ursula von der Leyen hivatalban maradt, a mai európai parlamenti szavazás politikai értelemben egyértelműen súlyos kudarc számára. Míg korábban 401 képviselő szavazott bizalmat neki, ezúttal már csak 360-an támogatták – ez 41 fős csökkenést jelent nagyjából egy év alatt” – fogalmazott lapunknak Talabér Krisztián, hozzátéve,
hogy a bizalomvesztés nem elhanyagolható, különösen egy olyan intézményben, ahol a politikai legitimáció folyamatos megerősítésre szorul.
Az elemző arról is beszélt, hogy a szavazás eredménye egyúttal ismét rávilágított a Tisza-Dobrev koalícióra, amely az Európai Parlamentben is működik. A magyar EP-képviselők közül ugyanis csak Dobrev Klára és a Tisza Párt jelenlévő képviselői támogatták Ursula von der Leyent.
„Különös politikai felelősséget jelent ez Magyar Péter számára, aki bár személyesen nem vett részt a szavazáson, pártja EP-képviselőinek voksai által közvetetten támogatta Ursula von der Leyen hivatalban maradását.
Ezáltal, még ha formálisan el is kerülte az állásfoglalást, politikai értelemben nem vonhatja ki magát a döntés következményei alól”
– szögezte le Talabér.
A Nézőpont Intézet elemzője szerint a Tisza Párt ezzel lényegében kiállt egy olyan bizottsági elnök mellett, akinek megítélése Magyarországon rendkívül kedvezőtlen.
Talabér Krisztián ennek kapcsán emlékeztetett: a Nézőpont Intézet legfrissebb közvélemény-kutatása szerint a magyar választók többsége (50 százalék) inkább negatívan vélekedik Ursula von der Leyen személyéről.
A Tisza Párt tehát immár sokadszorra került ellentétbe a hazai közvélemény többségi álláspontjával,
és ismételten a magyar társadalom kisebbségi nézeteit képviselte egy kiemelt európai politikai döntésben. Eközben a Fidesz–KDNP képviselői egyértelműen a bizottsági elnök távozása mellett foglaltak állást, összhangban a magyarok között uralkodó vélekedéssel” – magyarázta lapunknak az elemző.
Ezt is ajánljuk a témában
Az indítvány benyújtója szerint „Pandóra szelencéjét” nyitotta ki azzal, hogy megmutatta: lehetséges kihívást intézni a Bizottság elnöke ellen.
Nyitókép: Origo-montázs