Orbán Balázs azonnal megdöntötte Tölgyessy Péter elméletét az Orbán-kormány bukásáról

2025. június 17. 19:31

A volt SZDSZ-es politikus hosszasan elemezte, a Fidesz miért bukik meg 2026-ban, de valamit elfelejtett.

2025. június 17. 19:31
Orbán Balázs

Hosszas elemzést közölt a HVG, amelyben Tölgyessy Péter volt SZDSZ-es politikus a „Dübörög alattunk a történelem” című írásában részletesen kifejti azokat a szerinte strukturális folyamatokat, amelyek következményeként a Fidesz elveszíti a jövő évi választást.

Tölgyessy okfejtésére Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója reagált az Indexen. Orbán Balázs kiemeli, Tölgyessy meglátásai azonban hiányos elemzésen alapulnak, hiszen teljesen figyelmen kívül hagynak számos kulcsfontosságú dimenziót. Egy mondat erejéig ő is megemlíti ugyan, hogy egész Európában sorra buknak a kormányok, de ezen bukások okait nem tárja fel, és – ami a lényeg lenne – nem tárja fel az ezen okok mögötti hatásmechanizmusokat sem. Így jut arra a téves következtetésre, hogy a magyar kormány gond nélkül beilleszthető egy negatív nemzetközi mintázatba. 

Holott az ok-okozati összefüggések feltérképezése után világossá válik, hogy a mintázatok éppen a Fidesz győzelmét valószínűsítik.

Az elmúlt bő másfél évtizedben a különböző ellenzéki formációk mellett szónokló elemzők szinte minden választás előtt újra és újra megmagyarázták, hogy miért bukik meg most már biztosan a Fidesz és Orbán Viktor. Aztán minden alkalommal másként történt – emlékeztetett Orbán Balázs. Tölgyessy Péter sem először állította, hogy elérkezett a Fidesz-rendszer alkonyának pillanata. Az eredmény ismert: 

sokadik kétharmados győzelem, önkormányzati dominancia, tarolás az EP-választáson. 

Kérdés tehát, hogy mi az oka annak, hogy ezek az elemzések rendre alulmaradnak a valósággal szemben. Orbán Balázs szerint a válasz az elméleti keret hibás megválasztásában és a nemzetközi kontextusra vonatkozó ismeretek felületességében rejlik. A volt SZDSZ-es politikus arra a következtetésre jut, hogy a perifériákról érkező elitellenes felháborodás elvezethet a civilizáció pusztulásához. Ennek oka, hogy több ponton – és helyenként sablonos módon – a klasszikus hanyatláselméletek sarokpontjait idézi fel. A sorai között talán leginkább Arnold J. Toynbee brit történész meglátásai köszönnek vissza, aki szerint egy civilizáció bukásának elsődleges oka, hogy a civilizáció „kreatív elitje” nem képes többé megoldani a civilizációt érő kihívásokat. Ennek következtében egy, a civilizáció perifériájáról érkező, alulról szerveződő, gyakran spirituális mozgalom végül elsöpri ezeket az eliteket. Ezek után nem nehéz meglátni a Tölgyessy-cikk hátterében meghúzódó Toynbee-szálat – emeli ki Orbán Balázs, aki szerint a Tölgyessy által ismertetett minták

kiválóan leírják az Európai Unió mai helyzetét. Ötlettelen brüsszeli elitek, amelyek nem képesek kezelni a válságokat? Pipa. Szuperállam, amelyen keresztül az elitek mégis fenntartják a dominanciát? Pipa. Adminisztratív hatalomkoncentráció? Pipa. Az EU perifériájáról induló szuverenista ellenállási mozgalmak? Pipa. 

A napnál is világosabb, hogy nyugati civilizáció liberális elitje az, amely mára totális válságba került. Elvesztette a problémamegoldó képességét, ezért kézzel-lábbal kapaszkodik a hatalomba. Ezzel szemben Magyarországon a kormánypártok támogatottsága nemhogy stabil, de olyan magas, hogy a korábban említett kormányok bármelyike összetenné a két kezét, ha feleennyien állnának mögöttük. Ez érthető is, hiszen ezeket az establishment politikai formációkat az köti össze, hogy egytől egyig a Fidesz ideológiai ellenfelei. A progresszív liberálissá vált nyugati civilizáció van bajban, a nyugati világon mindenütt jelen lévő protesthangulat ennek szól. Azok a neoliberális paradigmát képviselő pártok és kormányok buknak, akikkel szemben a Fidesz az elmúlt másfél évtizedben politizált. Ez pedig nem veszély, hanem példátlan lehetőség a Fidesz és Magyarország számára.

A miniszterelnök politikai igazgatója arra is rávilágít részletes elemzésében, hogy ma politikai értelemben egész Európában az a legfontosabb identitásképző elem, hogy 

Brüsszel „kormánya” vagy Brüsszel „ellenzéke” vagy. Ez a választói magatartás legfontosabb mozgatórugója az összes uniós országban, és ebből érthető meg a különböző pártok szignifikáns támogatottságváltozása is. Ez a dinamika a következő európai uniós választásig, vagyis 2029-ig meghatározó lesz, ugyanis a brüsszeli intézményvezetők mandátuma addig tart, és ők elkötelezettek az eddig követett hibás stratégiai folytatása mellett. 

Ha továbbra is folytatódnak az európai országokban a földrengésszerű politikai változások, és mindenhol a brüsszeli terveket ellenzők pozíciói erősödnek (akár még többen kormányra kerülnek), az évtized végéig akkor is komoly csata lesz a mostani elképzelések végrehajtását erőltetők és az azt ellenzők között.

A következő választások tétje az, ki tud ellentartani a bukott brüsszeli eliteknek

Az eddigiek alapján jól látható, hogy alapvető tévedéshez vezet, hogy Tölgyessy Péter az általa felvázolt összefüggésben nem veszi figyelembe, hogy a jelenlegi válság nem magyar sajátosság, hanem egész Európára kiterjedő, strukturális válság. Ezért buknak meg sorra a hivatalban lévő kormányok szerte a kontinensen. 

Ebbe az európai mintázatba Magyarország nem illeszkedik, hanem inkább kilóg belőle: bár a Fidesz Európa leghosszabb ideje hivatalban lévő kormánypártja, mégis inkább Brüsszel kérlelhetetlen ellenzékeként viselkedik, és ennek köszönhetően továbbra is jelentős társadalmi támogatottsággal bír 

– mutat rá Orbán Balázs. A Fidesz – szinte egyedül a jelenleg kormányon lévő európai pártok közül – megnyerte az európai parlamenti választásokat, azóta is stabilan tartja a támogatottságát, és olyan támogatottsági szinten áll, amelyet bármely európai kormányzó párt szívesen elfogadna. Ez a politikai stabilitás nem magától értetődő adottság, hanem következménye annak a speciális válságkezelési stratégiának, amelyet a magyar kormány következetesen érvényesít. Ennek lényege egyszerű és világos: 

nem az emberekkel kell megfizettetni a háború és a rossz gazdasági döntések árát. A magyar választók – ahogyan egyre több helyen az európai választók is – pontosan érzékelik, hogy a brüsszeli elit folyamatosan rossz döntéseket hoz, és ezek a rossz döntések hosszú évekre súlyos gazdasági és társadalmi következményekkel járnak. 

A következő évtized legfontosabb kérdése minden európai országban, így Magyarországon is az lesz, hogy mely politikai erő képes ezeket a rossz brüsszeli döntéseket kivédeni, ellensúlyozni, megvédeni a nemzeti közösségeket a válságok következményeitől, valamint életképes alternatívát felrajzolni.

Természetesen az összeurópai válság hatásai Magyarországon is érezhetők, s a Fidesz támogatottsága is volt már (és valószínűleg lesz is még) magasabb.

Ám az új ellenzéki kihívó – hasonlóan a korábbi, Márki-Zay Péter vezette „óellenzékhez” – szintén azoknak a brüsszeli és nyugati eliteknek a politikai vonzáskörében helyezkedik el, akiknek a felelőssége a jelenlegi válságban megkerülhetetlen. A választók azt is pontosan látják, hogy akárcsak a régi ellenzék, az új ellenzék is Brüsszel zsebében van. 

Ezért tőlük – és a vállalhatatlan stílusú vezetőjüktől, Magyar Pétertől – nem várhatják, hogy fellépjenek Brüsszellel szemben, vagy hogy megvédjék Magyarországot a brüsszeli döntések káros hatásaitól. Erre mondja a népi bölcsesség: kecskére bízni a káposztát, ördöggel kiűzni a gonoszt – ennek soha nem szokott jó vége lenni.

Nyilván ezzel függ össze az is, hogy az újdonsült ellenzéki formáció szavazótábora, a rendelkezésre álló közvélemény-kutatási adatok alapján – ha azokat értelmesen olvassuk – nagyságrendileg nem lépi túl a 2022-ben súlyos vereséget szenvedő Márki-Zay-féle összefogás támogatottságát. Nem azon múlik 2026-ban a siker, hogy a kormánypártok képesek-e megszólítani azokat a szavazókat, akik 2022-ben, a legmagasabb támogatottsága idején is ellene szavaztak. A Fidesznek van egy olyan stabil magja, amely nagyobb, mint az ellenzék hasonló stabil magja, és amely ugyanolyan intakt, mint amilyen 2022-ben vagy 2024-ben volt. Ezért nyerné meg ma is a Fidesz magabiztosan a választásokat.

Az igazi kérdés csupán az, hogy a bizonytalan szavazók, akik korábban már támogatták a Fideszt, milyen választ adnak majd arra a kérdésre, hogy kinek a kezében van biztosabb helyen az ország irányítása a második világháború óta legsúlyosabb európai válság közepette: Brüsszel slim fit helytartójánál vagy Európa legtapasztaltabb szuverenista miniszterelnökénél? A válasz e kérdésre valójában már ma is világos – és a magyar választók az urnáknál ismét meg fogják erősíteni azt – összegezte a jövő évi várakozásokat Orbán Balázs.

A teljes elemzés ITT olvasható.

Kapcsolódó vélemény

undefined

Orbán Balázs

Facebook

Idézőjel

Egy újabb érv amellett, hogy a külföldről finanszírozott propaganda elleni fellépés úgy kell, mint egy falat kenyér.

Nyitókép: MTI/Soós Lajos

Összesen 78 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
igazmagyar
2025. június 18. 13:23
Nagyon jó irányban halad a Fidesz, hogy a 2026.-os választásokat elveszítse. Nem azért, mert a poloska messiás és agyhalott büdös bandája fog győzni, hanem a kormányellenes zenész maffia befolyásolja és hülyíti a fiatalokat, ők fogják lehúzni a redőnyt. Tudjuk, hogy hazánkban sötét diktatúra van, és baloldali zenészek uralják a színpadokat, mert a jobboldali kormányt szidják. A gold record és cégei uralják a hazai zene piacot, és ide tartozik még: azahriah, majka, betonhofi, quimby, pál utcai fiúk, krúbi, hiperkarma, fluor, elefánt, bohemian betyársz, aurevoir, caramel, péterfi bori, geszti péter, kiknek nagyon rosszul megy a sorsuk, nem is tudom, hogy bírják ki. Tudom, nem illik neveket kisbetűvel írni, de ezeket csak ily módon tudom megalázni, mert egy pofátlan társaság. Lehet az is, ha a baloldal nyer, ezekből sok a süllyesztőbe kerül, mert a sajátjaikat nem fogják kritizálni, elfogy a muníció. De sebaj, nem lesz diktatúra, minden nagyon jó lesz, és kolbászból lesz a kerítés.
istvanpeter
2025. június 18. 08:56
Nos, a dolog nyitja, hogy a FIDESZ-KDNP pártszövetség hosszú idő után, valóban tényleges nemzeti kormányzást és országvezetést folytat. A külső támadások és az általános nemzetközi problémák ellenére is, Magyarországon valódi demokrácia van és csorbítatlan jogállamiság érvényesül, ami stabilitást és biztonságot teremt. Mindezt a magyar emberek nagy többsége is értékeli és támogatja, mert a saját vágyainak és terveinek a teljesülése is biztosított. Ilyen alapokon továbbra is a jelenlegi tendenciák folytatása várható, bár a nyomás és az aknamunka is igen intenzív, ami minden hazaszertő polgárt összefogásra és éberségre kötelez.
vizesnyolcas
2025. június 18. 08:52
Lányi András, aki pedig azt is mondta, hogy mindent megtenne azért, hogy az Orbán-rendszer megszűnjön, Magyar Péter esetleges választási győzelmének következményeiről így nyilatkozott: "Lesz itt káosz rendesen. Fehér lovon fog a Bartók Béla úton belovagolni a bűnös városba Orbán Viktor, és ott fogunk állni két oldalt és éljenzünk." www .facebook.com/reel/1385715285805574
Stego
2025. június 18. 05:59
Vagy Tölgyessy hülyült el kissé, vagy Orbán Balázs sokkal okosabb. Orbán logikusan érvel, sebészi pontossággal szabdalja apró darabokra Tölgyessy fércmunkáját.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!