A valódi kérdés az lehet ismét: a Fidesz egyszerű többséggel nyer, vagy újra kétharmaddal?

2025. június 23. 22:40

Tisza lufi – gyorselemzés a közhangulat alakító közvélemény-kutatásokról.

2025. június 23. 22:40
null
Facebook

„Tisza lufi – gyorselemzés a közhangulat alakító közvélemény-kutatásokról. A választások előtti évben a nyilvános közvélemény-kutatások nem objektív állapotfelmérések, hanem politikai kommunikációs eszközök. Ezek célja lehet:

- a győztes imázs építése (»csatlakozz a nyertesekhez« hatás),

- a bizonytalan szavazók mozgósítása vagy elbizonytalanítása,

- az ellenfelek demoralizálása,

-  és ami itt különösen érdekes: a koordinációs nyomás gyakorlása a többi ellenzéki szereplőre. Ha egy politikai erő eléri, hogy elhitesse magáról, hogy ő az egyetlen esélyes kihívó, akkor más pártok (vagy azok képviselői) racionálisan mérlegelhetik, hogy:

- önálló indulásuk csak szavazatmegosztáshoz és biztos vereséghez vezetne,

- ha kormányváltás a cél, akkor jobb »beállni mögé« vagy egyszerűen visszalépni a javára. Ez nem feltétlenül a valóság elismerése, hanem egy stratégiai alkalmazkodás a kommunikált erőviszonyokhoz.

Ha a »vezető« ellenzéki párt valójában nem áll elég erősen – jelenleg is erre utalhat sok jel, a magabiztos kommunikáció ellenére –, akkor épp ezért kell minden más szavazót és szereplőt eliminálnia vagy maga mellé állítania. Vagyis nem azért alakít ki »egypólusú« ellenzéki képet, mert tényleg vezető pozícióban van, hanem mert csak így van esélye egyáltalán közel kerülni a győzelemhez. 

Ez egy defenzív pozícióból indított offenzív kommunikációs stratégia. Ha más ellenzéki pártok vagy politikusok párhozamosan lehetőséget kapnának az erősödésre, akkor az rávilágítana arra, hogy a »vezető« párt nem olyan domináns, mint állítja. A jelek szerint koordinált visszaléptetések (pl. Momentum, Jámbor) nem feltétlenül a »nagy nemzeti összefogás« jelei, hanem a politikai túlélés és irányítás megőrzésének stratégiái. A választói oldalról ez az egész egy önbeteljesítő jóslatként is működhet: ha elég sokan elhiszik, hogy csak X pártnak van esélye, akkor valóban ők lesznek a domináns kihívók – még ha nem is ez lett volna a helyzet organikusan. 

Ez a minta nem új a magyar politikában. Hasonló folyamat zajlik, mint már korábban kétszer, csak más szereplőkkel és új csomagolásban. 2026-ban ismét kíméletlen csalódás lehet az ellenzéki oldalon, hisz a valódi kérdés az lehet ismét: a Fidesz egyszerű többséggel nyer, vagy újra kétharmaddal?”

Nyitókép: Facebook

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Majdmegmondom
2025. június 24. 15:53
Hááát, ez igaz, mert ugye a kínai techguruk jó pénzért százezrével lájkolnak, meg töltenek ki idióta kérdőíveket, de a szavazófülkébe már nem jutnak be. Ha a selyemmajomnak van egy kis esze, pár hónappal a választások előtt lelép. Mondjuk egy hónappal, hogy a régi bélférgek ne készülhessenek fel.
troppauer-humer
2025. június 24. 15:36
Jó, de ki mozgatja a háttérből a szálakat? Ki döntötte el, hogy az ellenzéki sajtónak ( a közvélemény-manipulátorokkal együtt) a TiszaPöcsöt kell támogatnia? Weber egyedül ehhez kevésnek tűnik.
Héja
2025. június 24. 14:40
A Fidesz nyerni, az elenzék nyelni fog. M. Péterék (is) megdolgoznak érte.
birono70
2025. június 24. 09:20
4/5 is kevés lenne. Nem azért, mert a Fidesz annyira jó. Hanem azért, mert az ellenzék annyira pocsék!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!