„Menjetek haza, és álljatok ki Ukrajna katonai támogatása mellett” – hangoztatta Magyar Péter párttársa az Európai Néppárt kongresszusán

Nem maradt kérdés a pártcsalád háborús álláspontját illetően.

A magyar és az európai gazdaság helyzetéről, Ukrajna támogatásáról és uniós csatlakozásáról, valamint az ezzel kapcsolatos politikai vitákról is beszélt a miniszterelnök.
Orbán Viktor a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában értékeli a hét történéseit.
„Az egész európai gazdaság stagnál. Ausztria nálunk is gyengébben teljesített és Németország is ott van velünk egy szinten. Tehát okok vannak, de őszintén ezek engem nem érdekelnek. A munkánk szempontjából ez másodlagos: nem akarom megengedni, hogy olyan testtartást vegyünk föl, hogy ez rajtunk kívül eső okból van így, mert ha elkezdjük ezt magyarázni – ami igaz egyébként –, elveszítjük cselekvőképességünket” – fogalmazott Orbán Viktor a beszélgetés elején a GDP-adatról. A miniszterelnök elmondta: az előző napokban arról tárgyalt a miniszterekkel, hogy kine,k mit kell tennie azért, hogy a kitűzött céljainkat elérjük.
„Vannak céljaink 2025-re, amiket el kell érnünk. Amíg az európai gazdaság nem lendül fel, nekünk is nehezebb dolgunk lesz.” Orbán Viktor hangsúlyozta, az európai gazdaság stagnálása ellenére „elfogadtuk Európa legnagyobb adócsökkentési programját”.
A miniszterelnök kiemelte: nem akar feladni egyetlen célt sem, amit korábban kitűztek.
A gazdaság után a háború került terítékre. Orbán Viktor elmondta, Magyarország az ukrajnai háború miatt mintegy 20 milliárd eurót veszített az elmúlt három évben. Hozzátette: „akkor sem lenne habzsi-dőzsi, ha nem lenne háború.”
Amíg nem lesz béke, a gazdaság köhögni fog. Ezért kell támogatni Donald Trump amerikai elnök békekezdeményezéseit”
– húzta alá a miniszterelnök.
Orbán Viktor leszögezte: Ukrajna uniós tagsága csődbe vinné a magyar gazdaságot. „Ha nekünk is megérné, támogatnám Ukrajna csatlakozását.”
Az Európai Néppárt a héten egyértelműen kifejezte szándékát Ukrajna – minél hamarabbi – uniós csatlakozása mellett. „Még fontosabb lett a véleménynyilvánító szavazás” – hangsúlyozta a miniszterelnök. „Nyilvánvaló, hogy amit az EPP képvisel az egy hibás és káros politika.” A kormányfő szerint ezt most még meg lehet állítani. „Ki kell nyitni minden EU-s állampolgárnak a szemét, hogy ne járjon senki pórul!”
Ezt is ajánljuk a témában
Nem maradt kérdés a pártcsalád háborús álláspontját illetően.
Nem újdonság, hogy a Tisza európai pártcsaládja Ukrajna gyorsított csatlakozása mellett áll, hiszen Weber többször is lenyilatkozta, hogy már önmagában a néppárti tagság feltétele is Ukrajna támogatása, de a szintén néppárti bizottsági elnök, Ursula von der Leyen is elmondta, hogy Ukrajnát 2030-ig gyorsított eljárásban fel kell venni az Európai Unióba. A kérdést egyébként a Tisza is megszavaztatta a saját, leendő kormányprogramjának gerincét adó konzultációjában, és a Tisza híveinek 58 százaléka támogatja Ukrajna uniós csatlakozását. Ilyen előzmények után különösen nagy a tétje a kormány által meghirdetett Ukrajna uniós tagságáról szóló véleménynyilvánító szavazásnak, hiszen egyértelmű eredmény hiányában Brüsszel a Tisza konzultációjára hivatkozva fogja megpróbálni Ukrajnát még ebben a ciklusban betolni az EU-ba.
Ezt is ajánljuk a témában
A kormányfő szerint a legnagyobb európai pártcsalád olyan döntéseket hozott, amelyek tovább súlyosbíthatják az orosz–ukrán háborús helyzetet.
„A Tisza Párt azon dolgozik, hogy megakadályozza, hogy a nemzeti kormánynak sikerüljön hazahoznia azokat a forrásokat, amelyekből kórházakat újítunk fel, utakat építünk, vasutat fejlesztünk, közszolgáltatás színvonalat javítunk. Ezért dolgoznak. Ez ténykérdést. Akinek van füle, az mindenki hallhatta ezt” – fogalmazott Orbán Viktor Kollár Kinga korábbi szavairól. „Ez egy gonosz dolog. Azért akarják, hogy sikertelen legyen Magyarország, mert akkor a Tisza Párt kormányra tud kerülni.
Ez a Brüsszel-Tisza paktum” – jegyezte meg Orbán Viktor.
Ezért is írta alá Orbán Viktor csütörtökön a Nemzeti Ellenállási Mozgalom petícióját.
Ezt is ajánljuk a témában
„Épp ideje volt már, hogy valaki felemelje a zászlót, és nemzeti ellenállási mozgalmat hirdessen” – jelentette ki a miniszterelnök.
„Ideje, hogy a magyarok fölébredjenek és lássák azt, hogy van egy nagy nemzetközi erő – brüsszeli központtal –, amely azon dolgozik, hogy olyan kormány legyen Magyarországon, ami végrehajtja azt, amit Brüsszelből kérnek” – hangsúlyozta Orbán. Nekem az a dolgom, hogy világossá tegyem: ennek súlyos következményei lesznek – tette hozzá.
Ne engedjük át a hazánkat Brüsszelnek. Ne legyünk brüsszeli gyarmat!”
Orbán Viktor szerint Brüsszel a rezsicsökkentés feladását követeli majd a bábkormánytól, ezért a magyaroknak fontos tisztában lenniük azzal, mi lesz a választás tétje 2026-ban.
A beszélgetés végén a felek visszakanyarodtak a gazdasághoz. A miniszterelnök leszögezte, hogy a nehéz helyzet ellenére sem adják föl a gazdaságfejlesztési és a családtámogatási célokat. „Mit lehet tenni azért, hogy ezeket sikerüljön megvalósítani még a nehéz helyzet ellenére is?” – hangzott el a kérdés.
Orbán Viktor szerint mindennek az alapja, hogy „Ukrajna uniós tagságát nem szabad megengedni”. Szerinte ha jót akarunk magunknak, az Európából Ukrajnába áramló pénz mennyiségét le kell csökkenteni. „Az összes ellenzéki párt Ukrajna pénzügyi, katonai támogatás és gyors uniós felvétele mellett van. A nemzeti oldal meg ellene. Ez az alapkérdése ma a magyar politikának. Ezen fordul meg a következő nemzedék 10-20 éve.”
„A legfontosabb, hogy Ukrajna ügyében szilárdak maradjunk. Fontos, hogy akármilyen nehézségek vannak Európában, ne adjuk fel céljainkat!”
– hangsúlyozta Orbán Viktor a beszélgetés végén.
Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher