Végérvényesen kivéreztetnék Magyarországot: az összes EU-s forrást meg akarják vonni hazánktól

Áskálódásba kezdett Daniel Freund és Moritz Körner.

„Brüsszelnek megint van egy nagy terve, a következményeket viszont nem ők viselnék” – mondta Dömötör Csaba.
Jó oka van annak, hogy az európai gazdák egyre több helyen tüntetnek Európában, ugyanis az a brüsszeli politika, amely évek óta figyelmen kívül hagyja a gazdák élethelyzetét és érdekeit, most „turbófokozatba” kapcsolt: az ukrán bővítésnek akarja alárendelni a 2027 utáni közös uniós agrárpolitikát – hívta fel a figyelmet Dömötör Csaba, a Fidesz európai parlamenti (EP-) képviselője Brüsszelben szerdán.
Dömötör Csaba magyar újságíróknak nyilatkozva hangsúlyozta: állásfoglalások és dokumentumok sora bizonyítja, hogy Brüsszel csökkenteni akarja a közös agrárkasszát azért, hogy helyet csináljon a jövőbeni ukrán bővítési kiadásoknak.
Brüsszel szándékának elsőszámú áldozata a területalapú támogatási rendszer lenne, amely csak Magyarországon 150 ezer magyar gazdának és családjaiknak biztosít jövedelmet.
A támogatások csökkentését úgy intéznék, hogy összevonnák az agrárkasszát más alapokkal, hogy – mint részletezte – ne látszódjon, hogy valójában csökkennek a támogatási összegek.
Az EP-képviselő elmondta: a „gyorsítópályás” ukrán uniós tagsággal 40 millió hektár termőföld érkezne az Európai Unióba, amelyek jelentős része nem az ukrán kisgazdák, hanem nyugat-európai és tengerentúli alapok, nagyvállalatok tulajdonában van. Ők jól járnának, a kelet-európai termelők viszont rosszul – hívta fel a figyelmet.
Dömötör Csaba emlékeztetett: 2022-ben Brüsszel úgy döntött, hogy megnyitja az uniós piacot az ukrán termékek előtt, amely jelentős jövedelmi károkat okozott a kelet-európai termelőknek. A Farm Europe brüsszeli elemzőintézet számításai szerint legalább 70 olyan növényvédőszer-alapanyagot használnak Ukrajnában, amelyeket az Európai Unióban már betiltottak.
Az Európai Parlament vonatkozó tanulmánya pedig világosan megállapította: ha a mostani szabályok maradnak, akkor 20 százalékkal csökkenhetnek az agrártámogatások a jelenlegi tagországokban.
A politikus „minősítő körülménynek” nevezte, hogy Marta Kos bővítési biztos már a „gyorsítópályás” uniós tagság elérése előtt megnyitná az EU piacait az ukrán termékek előtt. Mindezt úgy, hogy nincsenek tekintettel arra, mindez milyen következményekkel járna. Brüsszelnek megint van egy nagy terve, a következményeket viszont nem ők viselnék, hanem az európai gazdák – jelentette ki.
A felvételt itt tudja megtekinteni:
(MTI)
Ezt is ajánljuk a témában
Áskálódásba kezdett Daniel Freund és Moritz Körner.
A nyitókép illusztráció. Fotó: Martin Bertrand / Hans Lucas / Hans Lucas via AFP