Második nekifutásra sikerült: megvan az új német kancellár

Nem fordult még elő ilyen eset az ország történelmében.

A biztonságpolitikai szakértő nem kertelt Ukrajna tervezett uniós tagsága kapcsán.
A német kancellárválasztásról, Ukrajna uniós tagságáról és az európai politikai helyzetről is elmondta véleményét a Magyar Nemzet Globál című podcastjában Nógrádi György.
A biztonságpolitikai szakértő a német helyzetet elemezve azt mondta: óriási feszültség uralkodik a kormányra lépő német pártokban, a CDU-ban, a CSU-ban és az SPD-ben is, ezt vezették le Friedrich Merzen, aki első körben nem tudta megszerezni a megválasztásához szükséges parlamenti többséget.
Mint fogalmazott: ő budapesti aggyal azt mondja, hogy nyilván minden pártvezető megfenyegette a saját tagságát, hogy ha ezt még egyszer meg merik tenni, akkor fenekelés jön és irgum-burgum.
Szerinte
Merz számára óriási presztízsveszteség az, ami történt
és sokatmondó az is, hogy az új kancellárt a kinevezése után nem Donald Trump amerikai elnök hívta fel, hanem J. D. Vance alelnök.
Ezt is ajánljuk a témában
Nem fordult még elő ilyen eset az ország történelmében.
Maradva a németországi eseményeknél Nógrádi György beszélt az AfD tervezett betiltásától is, amelynek kapcsán emlékeztetett, hogy ugyanígy jártak el Franciaországban Marine Le Pennel, akit eltiltottak a következő elnökválasztástól, mert ő a legesélyesebb jelölt.
Lengyelországban jobboldali minisztereket börtönöznek be, Ausztriában a győztes jobboldali pártot kizárják a kormányalakításból, Romániában pedig eltörlik a választás eredményét, ha nem az nyer, akit a hatalom akart – sorolta a hasonló eseményeket a szakértő, hozzátéve, hogy Szlovákiában meg akarják buktatni Ficót, Magyarországon Orbán Viktort, Szerbiában pedig éppen tömegtüntetések vannak.
Ez szerinte azt jelenti, hogy
a brüsszeli elitnek más politikai erők elfogadhatatlanok.
Aki beáll a sorba, aki a néppártot követi, az rendben van. Ha bárki máshonnan jön, azt elítélik, megbotozzák, valamilyen módon a politika fősodrából el kell távolítani – fogalmazott.
Ukrajna uniós tagsága kapcsán leszögezte: az ország semmilyen kritériumnak nem felel meg. Lehet gyorsítópályára tenni Ukrajnát, föl lehet ültetni őket repülőre, rakétára, föl lehet venni őket holnap reggel az Európai Unióba, de akkor sem felelnek meg – tette hozzá.
Ezt is ajánljuk a témában
„Weber úr azt mondta az Európai Parlamentben, hogy az ukránoknak joguk van csatlakozni az Európai Unióhoz. Ez tévedés. Az ukránoknak joguk van jelentkezni az EU-ba. Nekünk pedig jogunk van dönteni erről. Ez a helyes leírása a helyzetnek.”
Nógrádi úgy látja, abban a percben, ahogy felvennék Ukrajnát, az Európai Unió pénzeinek jelentős része oda menne.
A magyar véleménynyilvánító szavazás kapcsán megjegyezte: Ukrajna nagyon furcsán nézi, hogy egy nála sokkal kisebb ország beleszól az ő jövőjébe, de hát az ukrán jövő tönkreteszi a magyarokat.
Itt nem Magyarországról van szó, itt elvekről és az Európai Unió 27 tagállamáról van szó
– szögezte le.
Manfred Weberről elmondta: Weber a néppárt vezetője, így ő a napi politikát képviseli. Neki is szelektív memóriája van, mert tudja, hogy a boldogság legfontosabb feltétele a szelektív memória. Ő az éppen aktuális érdeket képviseli, ezért abszolút nem érdekli, hogy mi volt 25 évvel ezelőtt, az nem az ő dolga – fűzte hozzá a biztonságpolitikai szakértő.
Nyitókép: Ursula von der Leyen és Manfred Weber az Európai Bizottság elnökének választásán 2024. július 18-án. (Fotó: MTI/Purger Tamás)