A politikában való részvételnek van egyenes és tiszta módja is – elemző az átláthatósági törvényről

Szikra Leventének nincsenek illúziói a várható brüsszeli reakciókkal kapcsolatban.

A főpolgármester szerint visszafordíthatatlan károsodást szenvednek el „a demokrácia és a jogállam alapvető értékei”.
Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Karácsony Gergely főpolgármester a közélet átláthatóságáról szóló törvényjavaslat miatt – közölte a Főpolgármesteri Hivatal csütörtökön az MTI-vel.
A levélben Karácsony Gergely azt írta, hogy a Fidesz egy képviselője, Halász János törvényjavaslatot nyújtott be az Országgyűlésnek, címe szerint a közélet átláthatóságáról, és az előterjesztés – „illeszkedve az elmúlt évek hazug kormányzati propagandájához” – a külföldi támogatásból közéletet befolyásoló szervezetekre és azok vezetőire állapít meg szabályokat.
Ezt is ajánljuk a témában
Szikra Leventének nincsenek illúziói a várható brüsszeli reakciókkal kapcsolatban.
Hangsúlyozta: ezek célja nyilvánvalóan az, hogy ellehetetlenítse a független magyarországi nyilvánosság jelentős részét kitevő internetes portálokat, valamint a jogvédő és korrupcióellenes civil szervezeteket.
„Félő, hogy amennyiben az Európai Unió szervei nem lépnek fel jogi eszközökkel is példátlan gyorsasággal az elfogadásra kerülő törvénnyel szemben, akkor visszafordíthatatlan károsodást szenvednek el ezek a szervezetek, velük együtt pedig a demokrácia és a jogállam alapvető értékei is” – fogalmazott a főpolgármester.
Karácsony Gergely a levélben részletesen bemutatta a javaslatot, megjegyezve, hogy annak értelmében jogorvoslati eljárás nélkül jegyzékre vehetik azokat a jogi személyeket, amelyek „külföldi támogatásból” a közélet befolyásolására irányuló olyan tevékenységet végeznek, amelyek egyes alkotmányos értékeket sértenek, negatív színben tüntetnek fel vagy azok elleni fellépést támogatnak.
A jegyzékre kerülésre a bizottság által indított kötelezettségszegési eljárással érintett Szuverenitásvédelmi Hivatal tesz javaslatot a kormánynak – tette hozzá, rámutatva: a magyarországi független sajtó és civil szervezetek általános jellemzőire figyelemmel potenciálisan szinte minden, a kormányzati intézkedéseket bíráló civil szervezet, illetve a független online média több mint fele a törvény hatálya alá eshet.
A levélben Karácsony Gergely arra figyelmeztetett, hogy a törvényjavaslat elfogadása esetén a független sajtó és a jogvédő civil szervezetek a fennálló finanszírozási helyzetük mellett a legfontosabb forrásaikat veszítik el: sem a személyi jövedelemadó felajánlható részéből, sem mikroadományokból, sem pedig európai uniós támogatásokból nem részesülhetnek ténylegesen.
„Arra kérem ezért önt, hogy komolyan vizsgálja meg annak lehetőségét, hogy a törvényjavaslat elfogadását követően – célszerűen a Szuverenitásvédelmi Hivatalra vonatkozó, jelenleg is folyamatban levő kötelezettségszegési eljárásban – haladéktalanul kérje, hogy az Európai Bíróság ideiglenes intézkedésként tiltsa meg az új törvény alkalmazását” – írta a főpolgármester Ursula von der Leyennek.
(MTI)
***
Nyitókép: Mandiner / Földházi Árpád