Gyurcsány kiszállt – megmenekül a DK, vagy széthullik teljesen? (VIDEÓ)

Gyurcsány Ferenc lemondása talán nem végleges – stratégiai visszavonulás is lehet, amely újraszervezheti a baloldalt, de nem biztos, hogy Magyar Péter nélkül.

Volt olyan közéleti szereplő, akiben felmerült, hogy Brüsszelből kérhettek egy „szívességet”, míg más szerint „tavaly Magyar Péter berobbanása elsodorta” Gyurcsányék pártját is.
Kis túlzással megrázta a magyar közvéleményt Dobrev Klárának, a Demokratikus Koalíció (DK) EP-képviselőjének csütörtöki bejelentése. Mint arról lapunk is beszámolt, az ellenzéki politikus egy terjedelmes posztban arról számolt be, hogy férje és eddigi harcostársa,
Gyurcsány Ferenc lemondott a Demokratikus Koalíció (DK) elnöki és frakcióvezetői tisztségéről, valamint országgyűlési képviselői mandátumáról is.
De Dobrev arról is szólt, hogy mintegy három évtized úton arra a döntésre jutottak, hogy a magánéletben is elválnak útjaik.
Így kijelenthető, hogy 2025. május 8-án lezárult egy több mint négy évtizedes politikai korszak, amely alatt Gyurcsány KISZ-titkárból az ellenzéki politikai térfél meghatározó alakjává vált.
A bejelentés óta özönlenek a reakciók a magyar közéleti szereplőktől. Kunhalmi Ágnes, Gyurcsány Ferenc egykori párttársa közösségi oldalán úgy reagált, hogy
Gyurcsány Ferenc visszavonulásával kétségtelenül a baloldalon egy korszak lezárult”.
„De el kell kezdeni egy újat! És egy ilyen nap után a fideszes hazugsággyár már nem takarózhat se a háborúval, se Gyurcsánnyal” – tekintett előre a szocialista parlamenti képviselő.
Skrabski Fruzsina producer is kifejtette a véleményét a történtek kapcsán Facebook-oldalán. A filmes arra hívta fel a figyelmet,
jelentősen nőtt MP esélye, most, hogy Gyurcsány félreállt és ezáltal megszűnik a DK”.
„Lehet Brüsszelből megkérték, hogy tegyen egy szívességet?” – tette fel a kérdést Skrabski.
Természetesen Nagy Attila Tibor politikai elemző is megszólalt a témában. Hatalmas jelentőségűnek nevezte a mai napot, mivel a magyar politika korábban meghatározó és még a mai napig is fontos szereplő döntött úgy, hogy távozik a közéletből.
Nagy arra is rámutatott, hogy Gyurcsány egykoron még a 40 százalék támogatottságú MSZP-t is vezette, miniszterelnök is volt, ugyanakkor évek óta azzal szembesült, hogy
a DK nem tud olyan kormánypárttá válni, mint egykor az MSZP volt”.
Valamint az elemző szerint a volt DK-vezérnek azzal is szembesülnie kellett, hogy nem lehet már többé kormányfő. Arról nem beszélve, hogy „tavaly Magyar Péter berobbanása elsodorta a DK-t is”, és bár a legújabb közvélemény-kutatások adnak esélyt a párt parlamentbe való bejutására, de ez is csak annyit jelent, hogy a biztos szavazók körében talán van 7-8 százaléknyi támogatottság – ismertette Nagy Attila Tibor.
Demeter Szilárd, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központjának elnöke kissé viccesre vette a figurát. A hírre reakcióként azt írta, „nem azért mondom, de ez a válás nekem gyanús.
Még mindig nem választották meg a pápát, és Feri, ugye, többször is bérmálkozott…”
A humorista Bruti tőle nem meglepő módon sajátosan közelített a témához. Egy AI által generált fényképet osztott meg, melyen mesefiguraként Gyurcsány Ferenc látható egy Pápá tábla előtt.
A fotóhoz kísérőszövegként azt írta,
kemény idők járnak! Nemrég elvesztettük Ferenc pápát, most meg Ferencet Pápáról”.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd
***