Bekacsint a strandidő a hosszú hétvégén – így készüljünk, ha programot terveznénk

A hétvégén jobb, ha magunknál tartjuk az esernyőket is.

Nincs szakszervezet, nincs szabadság, nincs előléptetés, és nem jár köszönet sem érte.
„Május elseje a munka ünnepe. De ki ünnepli a láthatatlan munkát?
Nincs szakszervezet, nincs szabadság, nincs előléptetés, és nem jár köszönet sem érte. Mégis minden nap megtörténik.
Megfőzöd a vacsorát. Feltöltöd a hűtőt. Elpakolod a ruhákat. Beírod a naptárba a gyerek orvosi időpontját. Figyelsz, mikor szorong a reggelinél a kislányod. Tudod, ki melyik plüss nélkül nem tud elaludni. Elküldöd a szülinapi üdvözlőlapot. Ismered a szomszéd gyerek nevét. Észreveszed, ha elfogyott a WC-papír.
Ezt is ajánljuk a témában
A hétvégén jobb, ha magunknál tartjuk az esernyőket is.
Ez is munka. Tervezés, figyelem, törődés, állandó jelenlét. De nem számítjuk annak. Nem jár érte fizetés. Mert csendben történik. Mert többnyire nők végzik.
Ez a láthatatlan munka. És ez is munka.
Sokan azt hiszik, hogy ma már egyenlően osztozunk a házimunkában. Leginkább – merem mondani – azok gondolják ezt, akik kevesebbet végeznek belőle. Igen, egyre több apa viszi reggel oviba a gyereket, főz vacsorát, tologatja a babakocsit a parkban. Ez jó. De a háttérmunkát – az odafigyelést, a gondoskodás és a logisztika végtelen sorát – még mindig túl gyakran a nők végzik.
De még mindig azt a régi mesét kapjuk, hogy »a nők erre vannak kódolva«. Hogy ők jobban odafigyelnek, jobban szerveznek, jobban törődnek.
A láthatatlan munka értéket teremt, rendszert tart össze, embereket támogat. Csak nem kap érte senki fizetést, nyugdíjat, vagy elismerést. Pedig ideje lenne.
Ma, a munka ünnepén, ne csak a fizetett munkáról beszéljünk. Gondoljunk a láthatatlan munkára is – és azok elismerése, akik nap mint nap végzik.”
Kapcsolódó vélemény
Mandiner
Munkás Szent József tisztelete még a társadalmi igazságtalanságok megszüntetésén való őszinte fáradozáshoz is hozzáad. Vizvári Soma írása.
Nyitókép: Pixabay
***