Beszámolt a honvédelmi miniszter: stabil az állapota a mindkét kezét elvesztő hölgynek

A miniszter meglátogatta az újdögrödi baleset sérültjeit.

Gulyás Gergely pedig elmondta, hogy meglátogatta az érintett hölgyet, akinek az édesapjával is beszélt.
Március 21-én következett be az a súlyos baleset a Magyar Honvédség újdörögdi gyakorlóterén, amikor egy kormánytisztviselő kezében felrobbant egy kézigránát, aminek eredményeként mindkét kezét elveszítette. Az Index emlékeztetett: a Honvédelmi Minisztérium másnap sajtótájékoztatót tartott, ahol Somogyi Zoltán vezérőrnagy közölte, hogy
a résztvevők mind önkéntes alapon, saját felelősségükre vettek részt a kiképzésen.
Kanász-Nagy Máté, az LMP országgyűlési képviselője április 2-án kérdést intézett a legfőbb ügyészhez az esettel kapcsolatban, érdeklődve a Magyar Honvédség újdörögdi gyakorlóterén történt tragédiával összefüggő nyomozás állásáról.
Ezt is ajánljuk a témában
A miniszter meglátogatta az újdögrödi baleset sérültjeit.
Polt Péter válaszában tájékoztatott, hogy a Győri Regionális Nyomozó Ügyészség nyomozást rendelt el maradandó fogyatékosságot okozó foglalkozási gondatlan veszélyeztetés vétsége miatt.
„A nyomozó ügyészség ez idáig szemlét folytatott le, tárgyi bizonyítási eszközöket foglalt le, valamint tanúkihallgatásokat és adatgyűjtést végzett. Az eljárás jelenlegi szakaszában a bűncselekmény megalapozott gyanújának kérdésében még nem lehet állást foglalni” – fogalmazott a legfőbb ügyész.
A Honvédelmi Minisztérium tisztázta a helyzetet a korábbi sajtóinformációk kapcsán, kiemelve, hogy a baleset nem kezdő résztvevőkkel történt, és a képzés sem a bevonulást követő első napon zajlott. A Népszava által megszerzett, az Adaptív Védelem programról szóló tájékoztató szerint ez a fajta kiképzés mindössze 18 napot ölel fel. A lap más információi alapján egyes kormánytisztviselők azért vállalták a honvédelmi kiképzést, mert féltek az esetleges elbocsátástól.
A Honvédelmi Minisztérium azonban hangsúlyozta, hogy a Népszava cikkének tartalma több szempontból is félrevezető.
A szaktárca illetékese határozottan tagadta, hogy a baleset az első állományösszevonási napon következett volna be a bevonulás után. A közlemény szerint a kézigránátos gyakorlatot nem a március 21-én bevonult, kizárólag nőkből álló csoport hajtotta végre, hanem azok a személyek, akik a korábbi év kiképzését az idén a második szakaszba lépve folytatták.
Gulyás Gergely miniszter elmondta, hogy beszélt a sérült édesapjával, és meglátogatta az érintett hölgyet. Kiemelte, hogy a jogszabályok egyértelműek: az eseményt munkahelyi balesetként kell kezelni, és az állam teljes körű kártérítési kötelezettséggel tartozik. Erről levelet küldött és tájékoztatta a családot, valamint írásbeli kötelezettségvállalás is történt. A felelősséggel kapcsolatban hozzátette, hogy amíg nem derül ki pontosan, mi történt, nem lehet megállapítani, ki a felelős.
Nyitókép: MTI/Illyés Tibor