Magyar Péter elismerte: ő kérte számon az MNB hölgymunkatársát, miután eljárást indítottak bennfentes kereskedelem miatt

A Tisza-vezér azt is világossá tette, nem hajlandó válaszolni a bűnösségét firtató kérdésekre.

A Tisza elnöke felkeltette a Nemzeti Nyomozó Iroda érdeklődését, méghozzá egy olyan üggyel, amely akár közel 100 millió forintot is hozhatott a politikus számára.
Mint azt már a Mandiner is leközölte, Magyar Péter elismerte, hogy április 22-én, ingerült hangnemben ő kérte számon telefonban a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hölgy munkatársát, miután eljárás indult ellene, bennfentes kereskedelem miatt. A Tisza-vezér akkor világossá tette, hogy nem hajlandó válaszolni a bűnösségét firtató kérdésekre, emellett fenyegette is az MNB munkatársát, mikor a jövő évi országgyűlési választásokra utalva változásokat helyezett kilátásba.
Ezt is ajánljuk a témában
A Tisza-vezér azt is világossá tette, nem hajlandó válaszolni a bűnösségét firtató kérdésekre.
Maga a bennfentes kereskedelem gyanújával kirobbant ügy a közlemény szerint az Opus Global Nyrt. 2023. júliusi részvény-visszavásárlási bejelentését közvetlenül megelőző időszakkal kapcsolatos. Az Index írta meg cikkében, méghozzá a szerkesztőség birtokába jutott információk alapján, hogy Magyar Péter 2023 júliusának egyik napján, a tőzsdezárás előtti órákban minden birtokában lévő részvényt eladott, ezután pedig több tízmillió forint értékben vásárolt olyan részvényeket, melyekről „csak tőzsdezárás után derült ki hivatalosan, hogy egy visszavásárlási akciónak köszönhetően az értéke jelentősen megnő”. A lap forrásai szerint ezzel az ügylettel Magyar Péter jelentős bevételre tett szert.
A Magyar Nemzeti Bank törvényi kötelezettségét teljesítve folyamatosan elemzi és értékeli, hogy a tőkepiaci szereplők magatartása megfelel-e a vonatkozó hazai és uniós jogszabályoknak. A Magyar Nemzeti Bank piacfelügyeleti eljárása során vizsgálja, hogy magánszemélyek által adott tőzsdei megbízások kapcsán sérültek-e a piaci visszaélésekről szóló európai uniós rendelet (MAR) bennfentes kereskedelem tilalmáról szóló rendelkezései. Az eljárás az OPUS GLOBAL Nyrt. (OPUS) 2023. júliusi részvény-visszavásárlási bejelentését közvetlenül megelőző időszakra vonatkozik.”
– olvasható a jegybank közleményében
Mint azt a jegybank is nyilvánvalóvá tette, az MNB szerint pártállástól és pozíciótól függetlenül a törvény mindenkire egyaránt vonatkozik. És ugyan a Tisza politikusa tagadja, hogy visszaélt volna, még 2024-ben került elő az a hangfelvétel-sorozat, mely Magyar Péter különböző személyek társaságában szólal meg az eltérő témákkal kapcsolatban. Ezek közül az egyiken Vogel Evelin, Magyar Péter korábbi párja említette meg azt, hogy a Tisza Párt vezetője megközelítőleg 100 millió forintnyi részvény tulajdonosa, méghozzá azért, mert olyan tőzsdei információk birtokában volt, amelyekről „nem kellett volna tudnia”.
Sajtóinformációk alapján ezek a felvételek keltették fel a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) érdeklődését is, és emiatt indult a vizsgálat a bennfentes kereskedelem ügyében.
Ezt is ajánljuk a témában
Az MNB közleményében hangsúlyozza: a törvények mindenkire egyaránt vonatkoznak, pártállástól és pozíciótól függetlenül.
A felmerülő kérdések arra vonatkoznak, hogy az események idejében Mészáros Lőrinc bankjának felügyelőbizottsági tagjaként Magyar Péter értesülhetett-e arról, hogy a Mészáros Lőrinc többségi tulajdonában álló Opus olyan részvény-visszavásárlási programot jelent be a tőzsdezárás után, amely hatással van az árfolyamra. Az ügyben felmerülő bennfentes kereskedelem három évig, vagy minősített esetben öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. Magyar Péter, a Tisza Párt elnökének reakciója a történtekre: „a világ eddigi legnagyobb bankrablásának a helyszínén, a Magyar Nemzeti Bankban is megkezdték a vergődést.”
Nyitókép: Attila KISBENEDEK / AFP