Kíméletlenül helyretette Horn Gábort a Faktum: az elemző olyat ferdített Orbánról, amit nem lehetett szó nélkül hagyni

2025. április 24. 06:10

Horn Gábor szerint Orbán Viktor anno „lelkesen tapsolt” a taxisblokádnak, azonban a korabeli nyilatkozatok ennek ellentmondanak.

2025. április 24. 06:10
null

Az ATV Csatt című műsorának rendszeres vendége Horn Gábor, a Republikon Intézet igazgatója, korábban a Gyurcsány-kormány egyik államtitkára. A legutóbbi adásban a Pride betiltása miatt szervezett tüntetés kapcsán úgy fogalmazott, hogy emlékei szerint Orbán Viktor 1990-ben, a taxisblokád idején „lelkesen tapsolt” a tüntetőknek, ahogyan ő maga is. A Faktum legújabb elemzésében annak járt utána, hogy vajon mennyire hitelt érdemlőek a politikus szavai.

Noha az ilyen visszaemlékezések ritkán számonkérhetők jogi vagy politikai értelemben, közéleti hatásuk vitathatatlan. A nyilvános szereplések és politikai állásfoglalások utólagos értelmezései gyakran módosulnak politikai szimpátiák vagy személyes elfogultságok mentén, különösen, ha több mint harminc éve történt eseményekről van szó. 

A műsorban így hangzott el az állítás a vita során:

Horn Gábor: „Orbán elfelejti a saját szavait. Annak idején a taxis blokádnál, ahol ennél sokkal kevesebb ember bénította meg egész Budapestet és ő lelkesen tapsolt emlékeim szerint velem együtt.”
Kovács András: „Nem teljesen, ők középre húzódtak inkább.”
Horn Gábor: „Teljesen. Hát én emlékszem, mert együtt voltunk. Ellentétben veled, én voltam Orbán mellett, tehát emlékszem a lelkesedésére. Azt, hogy kevés ember meg tud bénítani egy várost fontos politikai szempontokból, én nem vonnám meg ezt a lehetőségét a tüntetőknek.”

A Faktum szerkesztősége megvizsgálta a korabeli sajtóbeszámolókat és az országgyűlési jegyzőkönyveket, hogy ellenőrizze a kijelentés hitelességét. Az 1990. november 6-i parlamenti felszólalás alapján egyértelműen kiderül:

Orbán Viktor határozottan elhatárolódott az utcai tiltakozásoktól, és politikai felelősségre figyelmeztetett.

A miniszterelnök akkor így fogalmazott:

„Bár megértjük a megmozdulásokat kiváltó indulatokat, de nyíltan meg kell mondanunk, hogy óriási felelősséget vesz magára az, aki mégoly jogos követeléseinek alátámasztására utcára vonul és másokat is utcára visz. Ne tagadjuk – mint ahogyan a megmozdulást szervezők sem tagadták –, hogy voltak olyan pillanatai a válságnak, amikor senki sem tudhatta, mi fog történni a következő pillanatban, és uralja-e egyáltalán bárki a helyzetet!”

A felszólalásban Orbán Viktor a közrend fenntartásának és a politikai stabilitásnak a fontosságát hangsúlyozta, és épp az utcai politizálás veszélyeire hívta fel a figyelmet. Nemhogy „lelkesen tapsolt” volna a blokádnak, hanem világosan elítélte azt mint tiltakozási formát, és felelőtlennek nevezte a szervezőket.

Horn Gábor emlékei ebben az esetben nem egyeznek a dokumentált tényekkel. Az 1990-es parlamenti nyilatkozat alapján Orbán Viktor nem támogatta a blokádot, hanem figyelmeztetett annak veszélyeire és a politikai következményekre.

Nyitókép: faktumprojekt.hu

***

 

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kir2vik
2025. április 24. 07:36
Jó, hogy előásták ezt az Orbán felszólalást. Én már sajnos kidobtam a parlamenti jegyzőkönyveket. Orbán Viktor már akkor is zseniális politikus volt és szemernyit sem változott politikusi, emberi kvalitásait illetően.
P.Simon
2025. április 24. 07:34
Feltünö. Szörnyű. Hihetetlen. Bármit is tesz vagy mond a magyar miniszterelnök, az azonnal az európai és hazai médiaipar új izgalmává válik. A legtöbb média csak ennek az izgalomnak az adagméretében különbözik. A komplexitást bosszantónak, a megkülönböztetést árulásnak tekintik. Ily módon a média az ő üzleti modelljüket és egyben az általános egyszerűsítési vágyat szolgálja. Amikor az emberek nem tudnak megbirkózni egy helyzet bonyolultságával, hajlamosak leegyszerűsíteni a valóságot, hogy elkerüljék a belső feszültséget (disszonanciát). A pszichológiában ezt „kognitív disszonanciacsökkentésnek” nevezik. Ez később ahhoz vezet, amit a szakértők „megerősítő elfogultságnak” neveznek. Az ember információkat keres a meglévő hiedelmek megerősítésére, miközben figyelmen kívül hagyja az ellentmondó információkat. A kampánystratégák, de a média is kihasználja ezt az emberi ösztönt. Az érvényesítés elismerése azt a megnyugtató érzést nyújtja, hogy a jó oldalon áll.
balbako_
2025. április 24. 07:27
Itt vált szét először a Fidesz és az SZDSZ. A Fidesz nem támogatta a blokádot.
johannluipigus
2025. április 24. 07:25 Szerkesztve
Írták itt sokan és sokszor, hogy Horn Gábor egy buta és hazudozós ember. Ismét igazat kell nekik adnom.. Ugyanakkor felmerül a kérdés, hogy akkor egy ilyen hitvány szart miért engednek be kamerák elé.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!