Egyértelmű a trend: negatív képet fest a gyerekvállalásról a balliberális média

2025. április 26. 10:56

A Telex, a 444, a qubit, a wmn.hu, a hvg és a 24.hu felületein messze több a család és a gyerekvállalás negatívumait kiemelő cikk, mint amennyi a szülőség pozitívumait helyezi előtérbe.

2025. április 26. 10:56
null
Pálfy Dániel Ábel

A mai jóléti társadalmak nagy részében, így az Európai Unió országaiban – köztük Magyarországon – központi probléma a romló demográfiai mutató, a népességfogyás. Erre az egyes politikai közösségek különböző megoldásokat keresnek. Egyes európai országok vezetői a demográfiai problémákat legalább részben a migráció támogatásával próbálják/próbálták megoldani. Az Orbán Viktor vezette jelenlegi magyar kormány, csakúgy, mint elődei, a családi életforma népszerűsítésével, a gyereket vállalók, a gyerekvállalás támogatásával igyekszik választ adni. 

Ez természetesen rendkívül komplex kérdéskör, hiszen korántsem egyértelmű, hogy a körülmények egyáltalán lehetővé teszik az egyének/párok számára, hogy egy vagy több gyermek vállalásával életre szóló döntést hozzanak. Amennyiben igen, még akkor is számtalan olyan szempont adódik, amelyek miatt esetleg nem vagy csak kevesebb gyereket vállalnak, mint amennyi a népesség önfenntartásához szükséges. De sorolhatnánk a különböző élethelyzeteket a megszületett gyermekeikért felelősséget vállalni nem akaró vagy erre bármilyen okból képtelen szülőktől az egyszülős családokon keresztül szinte a végtelenségig. 

Ebben a helyzetben kiemelt felelőssége van a médiának, hiszen nem mindegy, hogy milyen képet közvetít az emberek felé a családi életről, a gyerekvállalásról, a szülői lét nehézségeiről és örömeiről.

 A téma kétségtelenül folyamatosan napirenden van, szinte minden médium rendszeresen közöl a gyerekvállalásról szóló cikkeket. Az alábbiakban azt próbáljuk meg bemutatni, hogy milyen képet közvetít a családról, a szülői élet negatívumairól és pozitívumairól a magyar sajtó baloldali-liberális szemléletű része. Ennek érdekében készítettünk egy elemzést, amelyben részletesen megvizsgáltuk, hogy a témában az elmúlt években megjelent online cikkek milyen kontextusban jelenítik meg a gyerekvállalást. 

Módszertani kitérő

Elemzésünkben az alábbi médiumok tartalmait vizsgáltuk: 

  • hvg
  • 24.hu
  • telex
  • 444
  • qubit
  • wmn.hu 

A vizsgált időszak: 2020 január – 2025 április. 

A vizsgált tartalom: a „gyerekvállalás” és a „gyermekvállalás” kulcsszavakra keresve megtalált online írásos tartalmak, beleértve a podcastokhoz/videós anyagokhoz készült kísérő cikkeket. 

A cikkeket az (irreleváns tartalmak és az átfedések kivételével) három – pozitív, negatív és semleges – kategóriába soroltuk. 

  1. Pozitív minősítést kaptak azok a cikkek, amelyek a gyerekvállalásról döntően pozitív képet festettek.
  2. Negatív minősítést kaptak azok a cikkek, amelyek inkább a gyerekvállalás, a családi lét árnyoldalait hangsúlyozták. 
  3. Semleges minősítést kaptak azok a tartalmak, amelyekben a gyerekvállalás előnyei és hátrányai kiegyensúlyozottan vannak megjelenítve, illetve amelyekben a gyerekvállalást nem minősítik. 

***

A gyerekvállalás negatívumait szereti kiemelni a liberális sajtó 

Megvizsgáltuk, hogy melyek voltak a leggyakrabban említett szempontok, amelyek a gyerekvállalás melletti vagy elleni érként értelmezhetők a vizsgált cikkekben, és a következő eredményre jutottunk. 

Az említett cikkekben számos különböző a gyerekvállalás ellen szóló érv megjelenik. Ezek helytálló voltának vizsgálatával és/vagy ellenérvek felsorakoztatásával jelen cikkünkben nem foglalkozunk, célunk elsősorban az ismertetésük. 

A gyerekvállalással járó negatívumok közt gyakran említik 

  • az anyagi lehetőségek beszűkülését, 
  • a mentális és fizikai egészség romlását, 
  • a vágyott/tervezett karrier módosításának/feladásának kényszerét, 
  • a (munkában/hivatásban való) kiteljesedés lehetőségének csökkenését/megszűnését, 
  • a férfiak és nők bére közti szakadék növekedését, 
  • az ellátórendszerek hiányosságait/problémáit, 
  • a klímaváltozást, 
  • a gyermekneveléssel járó nehézségeket, 
  • a gyerekvállalás párkapcsolatra (érzelmi és szexuális kapcsolatra) gyakorolt negatív hatásait,
  • a családon belüli munkamegosztással járó problémákat,
  • a társadalmi elvárásokat/nyomást,
  • az alváshiányt, 
  • a boldogtalanságot (!),

és számos egyéb tényezőt. 

Ezzel szemben a pozitívumok is megjelennek, a vizsgált tartalmak szerint gyermeket vállalni többek közt azért  jó, mert 

  • a gyerekek aranyosak, 
  • idősebb korukban a szülők támaszai lehetnek, 
  • az élet továbbadásával, vérvonalunk fenntartásával, génállományunk átörökítésével a szülők megtalálhatják az élet vélt vagy valós értelmét, 
  • a társadalom demográfiai egyensúlyának fenntartását szolgálja a születésük. 

Természetesen a kormány a családi életet népszerűsítő nyilatkozatairól beszámoló hírekben a konzervatív politikai közösség érvei is megjelennek, minősítés nélkül vagy épp ellenérvek kíséretében. Az Orbán-kormány családpolitikáját taglaló cikkek nagyon nagy többsége kifejezetten kritikus az intézkedésekkel, jellemzően az eredményességet és az egyes döntések társadalmi hatásait bírálják. 

Megjelent a „tudatos gyermektelenség” 

Meglepő eredmény, hogy a cikkek több mint 12 százalékában megjelenik a „tudatos gyermektelenség” társadalmi jelensége, amely témát jellemzően úgy jelenítik meg, hogy nem önmagában hanem a gyerekvállalást megnehezítő és/vagy ellehetetlenítő külső körülményekkel együtt, ezek mellett tárgyalják. Ez azt az érzetet keltheti az olvasóban, hogy mivel a kényszerítő körülmények következtében gyermek nélküli életet élők életformájával nem vitatkozhat, a tudatosan gyermektelen életet választók döntése ellen sem érvelhet. 

Vannak persze szélsőséges tartalmak is, amelyek kifejezetten az említett jelenségre koncentrálnak, ilyen például a Telex alábbi riportja. 

Messze több a negatív cikk

A gyerekvállalás témájában az elmúlt években a legtöbb cikket – szám szerint 104-et – a vizsgált médiumok közül a hvg közölte. A lap idevágó tartalmai közül mindössze 15 cikk volt, amely pozitív képet festett szülőségről, a gyermeknevelésről, miközben ennek majdnem háromszorosa, 42 cikk negatív kontextusban tárgyalta a kérdést. A cikkek hangvétele nem szélsőséges, általában számos szempontot figyelembe vesznek, mégis a negatív hangvétel a jellemzőbb. Jó néhány anyagukban megjelenik például a klímaváltozás mint a gyerekvállalás elutasítását legitimáló érv. 

A második legtöbb cikket a 24.hu közölte a gyerekvállalásról. A 60 cikk közül 11 pozitív, 23 negatív kontextusban tárgyalja a kérdést. A bronzérmes a wmn.hu, ahol meglepően kevés, mindössze 3 kifejezetten pozitív cikket találtunk, 23 negatívval szemben, ám ennél is jóval több, 32 a kérdést objektíven és kiegyensúlyozottan tárgyaló cikkük is megjelent. A 444 és aloldala a qubit 45 vizsgált cikkéből 7 volt negatív hangvételű, 14 pozitív és 24 semleges írással szemben. 

A Telexen 1 a gyerekvállalást inkább pozitív színben feltüntető cikk mellett 6 negatív és 11 semleges anyagot találtunk. Összességében az látható, hogy a vizsgált médiumok mindegyikénél a semleges hangvételű cikkek vannak többségben, ám a pozitív és negatív cikkek közül minden egyes sajtóterméknél utóbbiak vannak legalább kétszeres, de inkább többszörösen többségben. Íme!

Nyitókép: Mandiner-grafika, 

 

Összesen 81 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nemecsekerno_007
2025. április 26. 15:25
Nem baj, majd kihalnak. Evolúciós zsákutca mind.
contractor-2
2025. április 26. 15:10
Orbán gazdasági zsákutcába kormányozta az országot, most pedig automatikusan jön mellé a demográfiai összeomlás mint hozadék/ráadás. Ha 5 évig nincs kimutatható gazdasági növekedés, akkor sajna, de ez van. Az IMF szerint 2025-ben Mo.-on és Szlovákiában lesz a legalacsonyabb gazdasági növekedés a volt keleti blokk országai közül, - bár sehol sem lesz kirobbanó növekedés - úgyhogy tovább hadakozhatunk majd bezzeg Romániával és Bulgáriával az "EU legszegényebb országai" becses helyezéseinek egyikéért. Ha ez nem győzi meg a fiatalokat a gyerek vállalásról, akkor semmi.
auditorium
2025. április 26. 14:15
A cikkben felsorolt ballib. média naponta küld külföldi mobilokra is a lehető legrosszabb hireket Magyarországról: horribilis balatoni árak, ragadozók a Balatonban, a Hunyadi film ócsárlása, rádióaktiv felhő Bp. felett, Vidnyánszky le akar mondani, idén nyáron afrikai hőség Mo-n, katasztrofális a magyar oktatás, alulfinanszirozottak a tanodák, az egyik legnagyobb magy. bank leáll (Femina.hu), borzasztó látvány Mátyás király anyjáról talált 5OO éves kép, iskola helyett szabadtanulás(WMN), tömegek állnak sorba a LIDL előtt az olcsóság miatt, Bp. alatt hátborzongató helyet fedeztek fel (origo) , Udvaros D. "engem nem lehet koholt vádak alapján börtönbe zárni" (Népszava), Arzén van a barna rizsben (Blikk), "Addig toljuk a fűnyirót amig bele nem halunk" (Index), Iszonyatos dolog a Balatonnál (Promotions.hu) , András SCHIFF: "Non suono per i dittatori"= "Nem zenélek diktátoroknak" (nem jön Mo-ra) LA REPUBBLICA, - Ugye milyen lehangoló ezt olvasni ??? Ezért nincs renommée-nk
a straight cold player
2025. április 26. 14:03 Szerkesztve
Tulajdonképpen, hogy a két szorgos kis propagandistát idézzem,,Jól van ez így" A libsik ne is vállaljanak gyereket. Nem való az nekik és csak a környezetet szennyeznék. Igaz, hogy majd a tisztességes ember gyerekei kell hogy ,,eltartsák" a sok elaggot libbantatt, de még mindig jobb mintha ujratermelnék a ostoba elittudattal magasanhordott orrú toleráns, sokfogú, nembirka jóemberek nemzetellenes (kollári) csoportjait!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!