Felkapta-e Ferenc pápa szavait a balos média akkor, ha más világnézeti kérdésekről beszél? Nemigen

Pedig abban az esetben is pontosan a katolikus álláspontot ismertette.

A Telex, a 444, a qubit, a wmn.hu, a hvg és a 24.hu felületein messze több a család és a gyerekvállalás negatívumait kiemelő cikk, mint amennyi a szülőség pozitívumait helyezi előtérbe.
A mai jóléti társadalmak nagy részében, így az Európai Unió országaiban – köztük Magyarországon – központi probléma a romló demográfiai mutató, a népességfogyás. Erre az egyes politikai közösségek különböző megoldásokat keresnek. Egyes európai országok vezetői a demográfiai problémákat legalább részben a migráció támogatásával próbálják/próbálták megoldani. Az Orbán Viktor vezette jelenlegi magyar kormány, csakúgy, mint elődei, a családi életforma népszerűsítésével, a gyereket vállalók, a gyerekvállalás támogatásával igyekszik választ adni.
Ez természetesen rendkívül komplex kérdéskör, hiszen korántsem egyértelmű, hogy a körülmények egyáltalán lehetővé teszik az egyének/párok számára, hogy egy vagy több gyermek vállalásával életre szóló döntést hozzanak. Amennyiben igen, még akkor is számtalan olyan szempont adódik, amelyek miatt esetleg nem vagy csak kevesebb gyereket vállalnak, mint amennyi a népesség önfenntartásához szükséges. De sorolhatnánk a különböző élethelyzeteket a megszületett gyermekeikért felelősséget vállalni nem akaró vagy erre bármilyen okból képtelen szülőktől az egyszülős családokon keresztül szinte a végtelenségig.
Ebben a helyzetben kiemelt felelőssége van a médiának, hiszen nem mindegy, hogy milyen képet közvetít az emberek felé a családi életről, a gyerekvállalásról, a szülői lét nehézségeiről és örömeiről.
A téma kétségtelenül folyamatosan napirenden van, szinte minden médium rendszeresen közöl a gyerekvállalásról szóló cikkeket. Az alábbiakban azt próbáljuk meg bemutatni, hogy milyen képet közvetít a családról, a szülői élet negatívumairól és pozitívumairól a magyar sajtó baloldali-liberális szemléletű része. Ennek érdekében készítettünk egy elemzést, amelyben részletesen megvizsgáltuk, hogy a témában az elmúlt években megjelent online cikkek milyen kontextusban jelenítik meg a gyerekvállalást.
Elemzésünkben az alábbi médiumok tartalmait vizsgáltuk:
A vizsgált időszak: 2020 január – 2025 április.
A vizsgált tartalom: a „gyerekvállalás” és a „gyermekvállalás” kulcsszavakra keresve megtalált online írásos tartalmak, beleértve a podcastokhoz/videós anyagokhoz készült kísérő cikkeket.
A cikkeket az (irreleváns tartalmak és az átfedések kivételével) három – pozitív, negatív és semleges – kategóriába soroltuk.
***
Megvizsgáltuk, hogy melyek voltak a leggyakrabban említett szempontok, amelyek a gyerekvállalás melletti vagy elleni érként értelmezhetők a vizsgált cikkekben, és a következő eredményre jutottunk.
Az említett cikkekben számos különböző a gyerekvállalás ellen szóló érv megjelenik. Ezek helytálló voltának vizsgálatával és/vagy ellenérvek felsorakoztatásával jelen cikkünkben nem foglalkozunk, célunk elsősorban az ismertetésük.
A gyerekvállalással járó negatívumok közt gyakran említik
és számos egyéb tényezőt.
Ezzel szemben a pozitívumok is megjelennek, a vizsgált tartalmak szerint gyermeket vállalni többek közt azért jó, mert
Természetesen a kormány a családi életet népszerűsítő nyilatkozatairól beszámoló hírekben a konzervatív politikai közösség érvei is megjelennek, minősítés nélkül vagy épp ellenérvek kíséretében. Az Orbán-kormány családpolitikáját taglaló cikkek nagyon nagy többsége kifejezetten kritikus az intézkedésekkel, jellemzően az eredményességet és az egyes döntések társadalmi hatásait bírálják.
Meglepő eredmény, hogy a cikkek több mint 12 százalékában megjelenik a „tudatos gyermektelenség” társadalmi jelensége, amely témát jellemzően úgy jelenítik meg, hogy nem önmagában hanem a gyerekvállalást megnehezítő és/vagy ellehetetlenítő külső körülményekkel együtt, ezek mellett tárgyalják. Ez azt az érzetet keltheti az olvasóban, hogy mivel a kényszerítő körülmények következtében gyermek nélküli életet élők életformájával nem vitatkozhat, a tudatosan gyermektelen életet választók döntése ellen sem érvelhet.
Vannak persze szélsőséges tartalmak is, amelyek kifejezetten az említett jelenségre koncentrálnak, ilyen például a Telex alábbi riportja.
A gyerekvállalás témájában az elmúlt években a legtöbb cikket – szám szerint 104-et – a vizsgált médiumok közül a hvg közölte. A lap idevágó tartalmai közül mindössze 15 cikk volt, amely pozitív képet festett szülőségről, a gyermeknevelésről, miközben ennek majdnem háromszorosa, 42 cikk negatív kontextusban tárgyalta a kérdést. A cikkek hangvétele nem szélsőséges, általában számos szempontot figyelembe vesznek, mégis a negatív hangvétel a jellemzőbb. Jó néhány anyagukban megjelenik például a klímaváltozás mint a gyerekvállalás elutasítását legitimáló érv.
A második legtöbb cikket a 24.hu közölte a gyerekvállalásról. A 60 cikk közül 11 pozitív, 23 negatív kontextusban tárgyalja a kérdést. A bronzérmes a wmn.hu, ahol meglepően kevés, mindössze 3 kifejezetten pozitív cikket találtunk, 23 negatívval szemben, ám ennél is jóval több, 32 a kérdést objektíven és kiegyensúlyozottan tárgyaló cikkük is megjelent. A 444 és aloldala a qubit 45 vizsgált cikkéből 7 volt negatív hangvételű, 14 pozitív és 24 semleges írással szemben.
A Telexen 1 a gyerekvállalást inkább pozitív színben feltüntető cikk mellett 6 negatív és 11 semleges anyagot találtunk. Összességében az látható, hogy a vizsgált médiumok mindegyikénél a semleges hangvételű cikkek vannak többségben, ám a pozitív és negatív cikkek közül minden egyes sajtóterméknél utóbbiak vannak legalább kétszeres, de inkább többszörösen többségben. Íme!
Nyitókép: Mandiner-grafika,