Baranyi Krisztina ezt mintha megérezte volna, néhány órával korábban ugyanis sajátos eszmefuttatással rukkolt elő az ATV hétfő reggeli műsorában
az ellenzék helyzetét és jövőbeni reményét illetően.
A műsorvezető felidézte, hogy a ferencvárosi polgármester korábban azt mondta, sokan vannak, akik orrukat befogva, 100 Unicummal hajlandóak lennének Magyar Péterre szavazni. Baranyi magyarázata szerint ezt a mostanra elhíresült bonmot-vá vált költői képet először Karácsony Gergely használta a Márki-Zay Péterrel történt együttműködés (tévedés, ez még korábbi történet és Gyurcsány Ferencre vonatkozott – a szerk.) kapcsán, és az a lényege, hogy ha valaki valamit nagyon nem szeretne, nem az ő politikai ízlésének megfelelő, de egy „nagyobb jó” érdekében kész feláldozni az elveit – ehhez azonban nem kevés Unicum elfogyasztása szükséges.
A politikus kitért arra is, hogy annyi hasonlóság van az ő pályája és Magyaré között, hogy egyikük sem szeretné a szövetségesei között látni a Fidesz mellett sem a DK-t, sem az MSZP-t – és Baranyi ezt 2024-ben el is érte a IX. kerületi önkormányzatban. A polgármester arról is beszélt, hogy a jelenlegi közvélemény-kutatási adatok azt mutatják, a
2026-ban felálló parlamentbe csak erősen jobboldali pártok fognak bejutni, ez viszont probléma, mert nem képezi le a magyar társadalom sokszínűségét.
Valódi rendszerváltás viszont csak akkor történne, ha Magyarország visszatérne a pluralizmushoz.
Ez Ferencváros polgármestere olvasatában annyit jelent, hogy minden olyan politikai erőnek – baloldaliak, zöldek, liberálisok, konzervatívok –, amelyeknek van társadalmi támogatottsága, részt kell vennie az Országgyűlés munkájában, mert ez az ország sokszínűbb annál, mintsem, hogy berendezkedjen egy kétpárti váltógazdaságra, amelyben egyikük sem képviseli a liberális értékeket.
Majd kijelentette, hogy a korábbi ellenzéki pártok a tavaly júniusi választásokon gyakorlatilag megsemmisültek – ezt ugyan már sokkal korábban lehetett látni, csak az volt a kérdés, ki lép a helyükre.
A semmiből pedig előjött Magyar Péter, aki teljesen más típusú, gyakorlatilag fideszes értékrendet valló, de ellenzékiként fellépő pártot hozott létre, és a Tisza lépett az addigi ellenzék helyébe.
Baranyi Krisztina annak a reményének adott hangot, hogy bárki is váltja le Orbán Viktort, az lesz olyan bátor, bölcs, annyira államférfi, hogy nem csupán a hatalmat akarja megszerezni. A független politikus tulajdonképpen felvázolta, hogy a jövő évi parlamenti választás után az ellenzék előtt három út áll: kétharmados győzelem esetén – amely elsősorban a Tisza Pártnak lenne köszönhető – meg kell változtatni a választási törvényt, hogy az tisztességes és arányos legyen. Ezt követően a győztes „visszavonul, lemond”, és már ezen szabályok alapján írnak ki új választást, hogy a baloldali, zöld és liberális pártok a társadalmi támogatottságuknak megfelelő arányban juthassanak be az országgyűlésbe.