Az Alaptörvény csapdája

2025. április 23. 09:27

A magyar Alaptörvény változékonyabb, mint az Egyesült Államok alkotmánya: időarányosan mindenképpen, de lassan már abszolút értelemben is.

2025. április 23. 09:27
Parlament
Hargitai Miklós
Népszava

„A magyar Alaptörvény változékonyabb, mint az Egyesült Államok alkotmánya: időarányosan mindenképpen, de lassan már abszolút értelemben is. Az amerikai törvényszöveget eddig 27 helyen módosították ugyan, de a jogszabályhoz 1789 óta csak tizenhétszer nyúltak hozzá, az első korrekciót ugyanis egyetlen tízes csomagban hajtották végre. Kifejezetten tanulságos ennek a csomagnak a tartalma is; többek között azt vésték gránitba, hogy a sajtószabadság és a gyülekezési jog még alkotmányos eszközökkel sem korlátozható. Sem a gyerekek testi-lelki fejlődésére hivatkozva, sem más, hasonlóan átlátszó indokkal: az amerikai politikai osztály úgy látta jónak, ha írásba foglalja, hogy ezeket az alapjogokat senki, semmilyen megfontolásból nem vonhatja el a nemzettől.

Az eset tipikus példája annak, hogy mire való az alkotmány, és mire nem. Egy demokráciában a legmagasabb szintű jogszabály a polgárokat védi a mindenkori hatalom önkényétől, és nem a hatalmat a polgároktól. Ennek megfelelően az USA alkotmánymódosításai (nagyon kevés kivételtől, például a csak rövid ideig élt szesztilalomtól eltekintve) vagy az állampolgárok jogainak bővítéséről szólnak, vagy valamilyen jog- és államelméleti kérdés tisztázásáról; a kormány(párt) pillanatnyi politikai érdekét szolgáló akut hatalomtechnikai beavatkozás nincs köztük. Nálunk viszont csak az van: eleve példátlan, hogy egy párt néhány alapembere a nyilvánosságtól félrevonulva, a pártelnök utasításai alapján ír meg egy teljes alkotmányszöveget, ahogy ez nálunk történt a NER hajnalán, annak viszont örökre helye lesz a jogtörténeti kézikönyvekben – intő példaként –, ahogyan és amiért a kétharmad ezzel az eleve a saját igényeire szabott szövegtesttel 15 éve bűvészkedik, amikor rájön, hogy még ebben az oktrojált szövegben is túl sok jogot hagyott az embereknél.

Ami a bűnben fogant Alaptörvénnyel a fogantatása óta történt, az sok mindent megmagyaráz abból, ahogy az ellenzék ezzel a törvényszöveggel és annak menetrendszerű reszelgetésével szemben fellépni próbált. Mert egyfelől maga az alkotmány zár ki szinte minden alulról jövő módosítási lehetőséget (hogy milyen hatékonyan, azt a referendumok sora bizonyítja: az új alkotmányos rezsimben senkinek, az állam teljes erőforráskészletével kampányolni tudó kormánypártnak sem sikerült eredményes népszavazást összehoznia), másfelől meg amíg a többség abból indul ki, hogy Magyarországon továbbra is a demokrácia van, addig a folytonos jogkorlátozásokkal szemben nyilvánvalóan küzdeni kell, különösen az alapjogaink megnyirbálása esetén. Ezek a próbálkozások néha nem csak szánalmasnak tűnnek, hanem azok is, de mégis a demokratikus működés lényegét jelentik: azt, hogy a választók közössége nem mondott (demokráciában nem is mondhat) le a jogról, hogy a politikai hatalom határait és hatósugarát végső soron ő határozza meg.”

Nyitókép: Pixabay

Kapcsolódó vélemény

undefined

Kovách Bulcsú

Mandiner

Idézőjel

Átalakítanák az Alaptörvény veszélyhelyzetre és rendeleti kormányzásra vonatkozó szabályait, de vajon jogosak-e a kritikák?

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Obsitos Technikus
2025. április 23. 11:30
A bűnben fogant jó nénikédet.
SyncBaer
2025. április 23. 11:12
És az USA szinte valamennyi államában az emberek fegyvert (akár gépfegyvert) is tarthatnak a jogaik védelme érdekében. Na, ezek elé állj oda egy hídon, amit tízezrek használnak óránként ...
kiss.istvan770
2025. április 23. 10:41 Szerkesztve
Te alulinformált! A libbant idiótizmusotok miatt kell alkotmány módosítani, mert olyan evidenciákat kérdőjeleztek meg, hogy csak egy nő és egy férfi tud gyereket csinálni, csak egy nő tudja megszülni és így jön létre egy család.
Reszelő Aladár
2025. április 23. 09:57
Örülök, hogy az USA a példaképed. Ők a saját létezésükhöz kellett egy Alkotmány, mivel történelmük nem volt. Nekünk van történelmünk, az kicsit fontosabb. Amúgy egy jogállamiság eljutott odáig, hogy minden jó/rossz dologhoz létezik egy emberi jog, vagy valamilyen alapjog, ami miatt az adott csoport azt ennek mentén gyakorolná. De egy ugyanilyen államban a jogok mellé kötelességek, a lehetőségek mellé korlátozások is járnak. Ezért van KRESZ, BTK? PTK ilyenek. A pride pedig továbbra is szabad. A szabály annyi, hogy tessék rendesen felöltözni. Gondolom nem baj, ha az orvos is rendesen bemosakszök műtéted előtt és nem talál valami emberi jogot, hogy neki miért szabad bőrtangában műteni. Meg a politikus is felvesz egy zakót a parlamentben. Olyan nagy kérés ez? Vagya pride történelmi vívmánya, hogy ordánáré szerelésben, ordenáré módon kell vonulni?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!