Az Alaptörvény csapdája

2025. április 23. 09:27

A magyar Alaptörvény változékonyabb, mint az Egyesült Államok alkotmánya: időarányosan mindenképpen, de lassan már abszolút értelemben is.

2025. április 23. 09:27
Parlament
Hargitai Miklós
Népszava

„A magyar Alaptörvény változékonyabb, mint az Egyesült Államok alkotmánya: időarányosan mindenképpen, de lassan már abszolút értelemben is. Az amerikai törvényszöveget eddig 27 helyen módosították ugyan, de a jogszabályhoz 1789 óta csak tizenhétszer nyúltak hozzá, az első korrekciót ugyanis egyetlen tízes csomagban hajtották végre. Kifejezetten tanulságos ennek a csomagnak a tartalma is; többek között azt vésték gránitba, hogy a sajtószabadság és a gyülekezési jog még alkotmányos eszközökkel sem korlátozható. Sem a gyerekek testi-lelki fejlődésére hivatkozva, sem más, hasonlóan átlátszó indokkal: az amerikai politikai osztály úgy látta jónak, ha írásba foglalja, hogy ezeket az alapjogokat senki, semmilyen megfontolásból nem vonhatja el a nemzettől.

Az eset tipikus példája annak, hogy mire való az alkotmány, és mire nem. Egy demokráciában a legmagasabb szintű jogszabály a polgárokat védi a mindenkori hatalom önkényétől, és nem a hatalmat a polgároktól. Ennek megfelelően az USA alkotmánymódosításai (nagyon kevés kivételtől, például a csak rövid ideig élt szesztilalomtól eltekintve) vagy az állampolgárok jogainak bővítéséről szólnak, vagy valamilyen jog- és államelméleti kérdés tisztázásáról; a kormány(párt) pillanatnyi politikai érdekét szolgáló akut hatalomtechnikai beavatkozás nincs köztük. Nálunk viszont csak az van: eleve példátlan, hogy egy párt néhány alapembere a nyilvánosságtól félrevonulva, a pártelnök utasításai alapján ír meg egy teljes alkotmányszöveget, ahogy ez nálunk történt a NER hajnalán, annak viszont örökre helye lesz a jogtörténeti kézikönyvekben – intő példaként –, ahogyan és amiért a kétharmad ezzel az eleve a saját igényeire szabott szövegtesttel 15 éve bűvészkedik, amikor rájön, hogy még ebben az oktrojált szövegben is túl sok jogot hagyott az embereknél.

Ami a bűnben fogant Alaptörvénnyel a fogantatása óta történt, az sok mindent megmagyaráz abból, ahogy az ellenzék ezzel a törvényszöveggel és annak menetrendszerű reszelgetésével szemben fellépni próbált. Mert egyfelől maga az alkotmány zár ki szinte minden alulról jövő módosítási lehetőséget (hogy milyen hatékonyan, azt a referendumok sora bizonyítja: az új alkotmányos rezsimben senkinek, az állam teljes erőforráskészletével kampányolni tudó kormánypártnak sem sikerült eredményes népszavazást összehoznia), másfelől meg amíg a többség abból indul ki, hogy Magyarországon továbbra is a demokrácia van, addig a folytonos jogkorlátozásokkal szemben nyilvánvalóan küzdeni kell, különösen az alapjogaink megnyirbálása esetén. Ezek a próbálkozások néha nem csak szánalmasnak tűnnek, hanem azok is, de mégis a demokratikus működés lényegét jelentik: azt, hogy a választók közössége nem mondott (demokráciában nem is mondhat) le a jogról, hogy a politikai hatalom határait és hatósugarát végső soron ő határozza meg.”

Nyitókép: Pixabay

Kapcsolódó vélemény

undefined

Kovách Bulcsú

Mandiner

Idézőjel

Átalakítanák az Alaptörvény veszélyhelyzetre és rendeleti kormányzásra vonatkozó szabályait, de vajon jogosak-e a kritikák?

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 23 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
csakegyittlako
2025. április 25. 15:57
Olyan gyorsan és önkényesen változtatgatjátok alakítjátok át a törvényeket, ahogy a politikai szelek fújnak. Olyan sűrűn teszitek mindezt, mint egy normális ember aki alsóneműt vált. Természetesen nektek a legjobb mindig, és nincs senki aki vétózhatna mert 2/3 van. Nincs szinte semmilyen ellenzék, (van, de egyenlőre nem sokat tehet) itt egy párt rendszer van immáron 15 éve. Ennek kell befejeződnie, mert kártékonyabbak vagytok mint akiket szidni szoktatok.
2025. április 23. 23:32 Szerkesztve
"a választók közössége nem mondott (demokráciában nem is mondhat) le a jogról, hogy a politikai hatalom határait és hatósugarát végső soron ő határozza meg.” Pontosan, és ezt is teszi a többség, a törvényes rend biztosította lehetőségek keretei között. Azaz, a választott képviselőik által gyakorolják a hatalmat és alkotmányoznak! A választásokon ezzel bízták meg a képviselőiket. Hargitai a többségi demokráciáról még nem hallott? Az Alaptörvény módosításai a többségi demokrácia erősítését szolgálják. Hargitai tudatlan demagóg!
tapir32
2025. április 23. 23:15
Béke, biztonság, jobb élet = Fidesz-KDNP
tapir32
2025. április 23. 19:39
A baloldali összefogás propagandájában az szerepelt, hogy hatalomra jutásuk esetén azonnal megszüntetik az orosz gáz és olaj importját, Paks II-t nem építik meg és Paks I-et azonnal leállítják. A rezsicsökkentést és az ártámogatást eltörlik. Lebontják a kerítést és eltörlik a gyermekvédelmi törvényt. Támogatják a háborút. Ha, ez megvalósul akkor, Magyarország már rég tönkre ment volna. Ez a felelőtlen politizálás! A DK soha semelyik szociális intézkedést nem támogatta. A minimálbér emelést ellenezte! Volt, aki ezekre a hülyékre szavazott!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!