Pozícióba helyezték Magyar Péter új üdvöskéjét: immár Bódis Kriszta is dönthet a budapestiek pénzéről

„Brüsszel ma sajnos győzött, Budapest pedig veszített” – számolt be a hírről Szentkirályi Alexandra.

A rezsicsökkentést ártalmasnak, a migrációt lehetőségnek, az embert pedig a szivárvány színeinek sokféleségével megáldott teremtménynek tartja. Ő Bódis Kriszta pszichológus, író, társadalmi aktivista. Magyar Péter főtanácsadója magas pozícióba került, de még feljebb tör, miniszter is lenne.
Magyar Péter társadalompolitikai szaktanácsadóját, Bódis Krisztát a Fővárosi Szociális Közalapítvány kuratóriumának tagjai közé választotta a Fővárosi Közgyűlés. A Tisza Párt – most már talán mondhatjuk így – szakpolitikusa 2024 tavaszán tűnt fel a politikus támogatói között, ám annak ellenére, hogy eddig pártpolitikai szerepet nem vállalt, évtizedek óta a magyar közélet része. Bemutatjuk Bódis Krisztát, és azt, amit képvisel!
Bódis Kriszta 1967. június 9-én Budapesten látta meg a napvilágot, Horváth Krisztina néven. Író, pszichológus, dokumentumfilmes, társadalmi aktivista, a Van Helyed Alapítvány létrehozója. Két gyermeke van.
Jelenleg a közéletben használt nevét szerzői névként vette fel, ugyanis már egyetemista évei alatt jelentek meg írásai, majd a Magyar Televíziónál dolgozott. 1993-ban pszichológia és esztétika szakon végzett az ELTE-n. Dokumentarista munkáiban elsősorban a társadalmi egyenlőtlenségekre koncentrál, témái közt megjelenik többek közt a magyarországi cigányság helyzete, a prostitúció, a szegénység. Egyik dokumentumfilmje forgatásán megismerte az ózdi Hétes telepen élő cigányok helyzetét, és önkénteskedni kezdett a területen.
Ezt is ajánljuk a témában
„Brüsszel ma sajnos győzött, Budapest pedig veszített” – számolt be a hírről Szentkirályi Alexandra.
Komoly művészi ambícióiról egy Litera.hu-nak adott interjúban úgy fogalmazott,
16 évesen eldöntöttem, hogy bár semmilyen támogatásom nincs, én elismert művész leszek. És én nem azt gondoltam akkor ezzel, hogy egyszerűen híres a hírnévért magáért, hanem hogy olyan jókat fogok írni, alkotni (akkor még festettem is), hogy az leszek, mert az vagyok.
Bódis Kriszta hét regény szerzője, és több verseskötete is megjelent, A Magyar Televíziónak közel száz dokumentumriportot készített, hat egész estés független dokumentumfilmet rendezett.
1998 és 2007 között tanított az Eötvös Loránd Tudományegyetem Pedagógia és Pszichológia szakán és a Szociálpszichológia tanszékén, a JATE Romológia szakán és a Miskolci Egyetem kulturális antropológia szakán. 2007- től önkéntesekkel alkotótábort szervezett az ózdi Hétes telepre, majd amikor a program kinőtte magát, és „deszegregációs és teleprehabilitációs” tevékenységük egyre komolyabbá vált, a munka szervezéséhez létrehozta a Van Helyed Alapítványt.
Bódis munkásságáért számos elismerésben részesült, az Autonómia Alapítvány három alkalommal Toleranciadíjjal, a Bajnai-kormány például a Magyar Köztársaság Érdemrend Lovagkeresztje polgári tagozatával tüntette ki. Emellett Balázs János-díjjal és Raoul Wallenberg-díjjal is elismerték a tevékenységét. Az ózdi Hétes telepen végzett munkájáért 2018-ban Czibere Károly szociális ügyekért felelős államtitkár Pro Voluntarius-díjjal tüntette ki.
Bódis Kriszta 2010-ben Balog Zoltán, akkori a roma felzárkózásért felelős államtitkár kérésére részt vett a nemzeti roma stratégia megvalósításában, és úgy tűnt a cigányság felzárkóztatásáért végzett munkában együtt tud működni a Fidesz-kormánnyal, ám a felek fokozatosan eltávolodtak egymástól. Ennek okairól Bódis a Magyar Hangnak adott interjúban így beszélt: „Itt volt az, amikor bejöttek a komplex telepprogramokra a források önkormányzatokhoz és állami intézményekhez, és akkor lehetett a civilekkel együttműködni.
Tulajdonképpen ez volt az első nagy törés ebben az együttműködésben az állammal, hogy mi nem lehettünk ebben igazán egyenrangú partnerek.
Pedig a város megnyert – vagyis az állam is tulajdonképpen – magára a telepre először egy három- majd még egy hároméves programot. Viszont én ott nem hoztam meg bizonyos kompromisszumokat. Egyszerűen láttam, hogy mire fogják költeni a pénzt, és ez teljes mértékben szembement azzal, amire kellett volna, és ami ott a helyiekkel kialakult közösségben értelmet nyert volna.”.
Bódis ekkor a saját útján folytatta, és kidolgozta saját oktatási rendszerét a Van Helyed Alapítványnál.
Az alapítvány később több, a Soros György féle Nyílt Társadalom Alapítványokhoz köthető szervezettől kapott támogatást, köztük a DemNet és az Ökotárs Alapítványoktól.
Támogatta őket a CEU is, erről maga Bódis írt 2023-ban egy Facebook-bejegyzésben „A Budapesten továbbtanuló ózdi középiskolásaink (...) ebben a félévben ízelítőt kaptak a CEU Socrates Project Wien CEU Socrates Programjából.” A posztból kiderült, hogy a Tanítanék Mozgalom, valamint a Tisza Párt egyik arcává váló Nagy Ervin színész és felesége is támogatták az alapítvány munkáját.
Bódis Kriszta azonban nem csak a szegregált, szegénységben élő emberek érdekében dolgozik aktivistaként. Az LMBTQ-mozgalomhoz tartozó emberek társadalmi elfogadottságáért is aktívan tesz. 2007-ben Falusi Románc (meleg szerelem) címmel rendezett a homoszexualitás témáját feldolgozó dokumentumfilmet. A 2006-os Pride Fesztiválon Bódis vezetése mellett rendezték meg az Irodalmi Cetrifuga meleg tematikus estjét, a 2013-as LMBTQ-felvonuláson pedig a mozgalmat támogató költők, írók egyik hazai képviselőjeként olvasott fel saját verseiből.
Bódis Kriszta volt a Meseország mindenkié című országos botrányt okozó, LMBTQ-mesekönyv egyik szerzője, ő írta a „Csipke Józsika” című mesét,
és ő a könyv honlapján olvasható alábbi idézet szerzője is: „Az ember varázslatos isteni kreatúra, a szivárvány színeinek sokféleségével és a szabadság felelősségével megajándékozva. A legfőbb feladatunk, hogy megtanuljuk elfogadni egymást. Nem lehet elég korán kezdeni a gyakorlását. Erre valók a mesék, gyerekeknek és felnőtteknek.”
Mindez nehezen értelmezhető másként, minthogy a progresszív terminológia eufemisztikus kifejezésével „érzékenyítésnek” nevezett tevékenységet a szerző szerint a homoszexualitás kérdésében is jobb minél fiatalabb korban elkezdeni a gyerekeknél, hiszen minél kisebbek annál jobban formálhatók.
A 2015-ös nagy migrációs hullám idején Bódis Kriszta is azok közé tartozott, akik az bevándorlásban nem veszélyt, hanem valami egészen mást láttak.
Magyar Péter szaktanácsadója a librarius oldalán akkor úgy fogalmazott: „A migráció nem válság, hanem esély.
Esélyt ad arra, hogy tegyük, ami alapkötelességünk: oszd meg ember-testvéreddel amid van, amire szüksége van! Ha erre a hétköznapi gyakorlatra épül a társadalom, akkor a – cselekvésben életre kelő, mindent átitató, tudatos – szeretet feléd is visszaáramlik. Éljünk ezzel a csodálatos eséllyel!”
Kapcsolódó vélemény
Librarius
Gyakorlom az együttérzést, mert abból tud fakadni az elfogadás, ami a szeretet maga.
Mint kiderült, ezt nem csak az akkor sokakat jellemző idealista hozzáállás mondatta vele, hiszen a 2024-es 21. Verzió Filmfesztiválon elmondott nyitóbeszédében ezt mondta,
„Álvalóság, hogy a bevándorlók terroristák,
de valóság, hogy a migráció kihívásaira becsülettel és emberséggel reflektálni kell, és igazat mondunk, ha az okokat feltárva felhívjuk a figyelmet a felelősségünkre, arra, hogy mit tehetünk és kell tennünk azért, hogy minél kevesebb ember veszítse el megélhetését, hazáját, reményét a jobb életre, ott, ahova született, de ott is, ahova a sors vetette”.
De Bódisnak megvan a véleménye a rezsicsökkentésről is, amely szerinte ártalmas, mert azt az illúziót kelti az emberekben, hogy ez nekik jár. Az élet meg minden podcast vendégeként úgy fogalmazott (2:23:55-től) a kérdésről beszélve:
„Gondold el, micsoda tudatformálás a rezsicsökkentés, arra ráállítani az embereket, hogy neked jogod van kevesebbet fizetni az energiáért. És hogyha te kevesebbet fizetsz, az egyenlő jó dolog, pedig van, amikor, ha többet fizetsz valamiért, az sokkal jobb dolog.
Egyrészt a valósághoz igazodik. Ha egyszerűen nincs annyi energia, akkor én miért fizessek kevesebbet? Hosszú távon magamnak fogok rosszat csinálni, mert el fogom hinni, hogy tényleg ennyi van. Ez nem egy megújuló forrás.”
Bódis Kriszta sokáig távol tartotta magát a pártpolitikától, ám ez 2024 tavaszán megváltozott, miután megismerkedett Magyar Péterrel, aki úgy tűnik, elbűvölte a pszichológusnőt. Olyannyira, hogy Bódis tavaly augusztusban közölte, könyvet ír a Tisza Párt elnökéről, amelyben megismerteti a közönséggel az igazi Magyar Pétert. Mint írja, nem portré, hanem „beszélgető könyve lesz”, amely „nem lineárisan, inkább spirálisan alakul, mert van egy fokozatos mélyre merülése a beszélgetésnek”.
Ezt is ajánljuk a témában
„A könyv nem lineárisan, inkább spirálisan alakul” – írta a készülő kötet szerzője, Bódis Kriszta.
Bódis Kriszta Magyar Péterhez fűződő kapcsolatát jól jellemzi, hogy egy ATV-s műsorban
elképesztőnek, de nagyon szépnek és inspirálónak nevezte, hogy a baloldali író, Kerékgyártó István párhuzamát, aki Tisza Párt elnökének történetét a bibliai tékozló fiú példázatával hasonlította össze.
Bódis elmondta, hogy zavarták azok az analógiák, amelyek szerint Magyar Péter ex-férj vagy focistafeleség, netán „messiás” lenne. Utóbbit lekicsinylőnek tartja, holott szerinte „itt valójában egy megváltás-történet zajlik”.
Magyar Péter korábban egy rövid kampánylátogatás erejéig vendégeskedett Bódis alapítványánál, és úgy tűnik nagyon jó kapcsolat alakult ki közöttük,
A pszichológust idén kinevezték a Tisza Párt társadalompolitikai szaktanácsadójának. A párt márciusi kongresszusán elmondott beszédében Bódis Kriszta elmondta, hogy a társadalompolitika az, „amivel a Karmelitában nem törődnek”, de részletesebben is kifejtette a kérdést, jelezve, hogy szerinte a társadalompolitikát ideológiától függetlenül, kormányok felett, társadalmi konszenzusra alapulva kell magvalósítani.
Bódis Kriszta aztán azonnal kiállt Magyar Péter mellett, amikor Rónai Egon neki nem tetsző kérdésére felállt és kivonult az ATV stúdiójából, és közölte, ő is bojkottálja a csatornát. Tekintve, hogy az újságírókhoz sajátosan viszonyuló Magyar Péter azóta megbocsátott az ATV-nek, valószínűleg Bódis bojkottja is megszűnt.
Ezt is ajánljuk a témában
„A fasza ki van mindenkinek az empatákból” – fejtegette a Tisza Párt elnöke.
Március végén aztán annak ellenére, hogy Karácsony Gergely főpolgármester korábban visszavonta az erre vonatkozó előterjesztést, a Tisza Párt sikeres lobbitevékenységének eredményeként Bódist a Fővárosi Szociális Közalapítvány kuratóriumának tagjává nevezték ki. De mint kiderült, Magyar Péter tanácsadója még feljebb törne, hiszen egy Magyar Narancsnak adott interjúban kifejtette, „nem ugrana el” egy miniszteri pozíció elől.
Nyitókép: Mandiner-szerkesztés