Égető szükség van az árrés szabályozására

2025. március 13. 19:43

A kormány minden eszközzel az infláció letörésén dolgozik, ami létfontosságú a jelenlegi helyzetben.

2025. március 13. 19:43
Kaszab Zoltán
Vasárnap.hu

„Kedden láttak napvilágot a februári inflációs adatok, amelyek kellemetlen meglepetést okoztak nemcsak a szakértőknek, hanem a pénztárcájukra érzékenyeknek is. A pénzromlás üteme ugyanis januárhoz képest tovább gyorsult és a kilátások sem kedvezőek. A legnagyobb problémát az élelmiszerek árának jelentős növekedése jelenti, ebben a termékcsoportban a drágulás meghaladta a 7%-ot, az előrejelzések és az eddig beérkező márciusi adatok alapján pedig ebben a hónapban akár 10%-os is lehet.

Nem csoda, hogy a kormány – érzékelve a problémát – azonnal lépett. A tárgyalások már hetek óta zajlottak a kabinet és a nagy kereskedelmi láncok között, utóbbiak azonban nem álltak elő olyan ajánlattal, amely az élelmiszerek árának valós mérsékléséhez vezetett volna. Éppen ezért a kormány nem várhatott tovább és bejelentette az árrésekre vonatkozó korlátozást.

Bár a hivatásos károgók egyből elmondták, miért nem fog működni ez az eszköz, a hétfőtől életbe lépő szabályozás több okból is jóval hatékonyabbnak tűnik, mint a korábbi árstopok.

Kezdjük onnan, hogy mi is pontosan az árrés? A fogalom a beszerzői és a fogyasztói ár közötti különbözetet tükrözi, ami valójában a kereskedő nyeresége. Ha például egy áruházlánc 300 forintért szerzi be a tejfölt és azt 450 forintért adja tovább, akkor 50%-os árrése van ezen a terméken, vagyis a bevétele 150 forint. Persze ebből még ki kell fizetnie a költségeket, de ha a kiadásai fixek, akkor az árrés növelésével valójában a profitja növekszik. Ez az árrés volt az, amelyet a boltok elkezdtek egyre emelni – vagyis a hasznukat hizlalni – és így vált lehetségessé az, hogy egyes élelmiszerekre már 40-50, esetenként 80%-os árrést tettek. Egy inflációs környezetben, amikor minden egyre drágul, ezt könnyebben meg is tehetik, az emberek ugyanis kevésbé vesznek észre egy 20-30 forintos emelést. Ennek szab most gátat a kormány azzal, hogy 30 termék esetében 10%-ban maximálja az árrés mértékét.”

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Facebook/Orbán Viktor

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 19 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
evass816
2025. március 14. 19:08
A 30 megnevezett árun kívül a többi árrését is ellenőrzik majd. Jó lenne, ha onnan kezdve vizsgálnák ezeket az árakat, mielőtt meghirdették az árrésstopot. Ma láttam, hogy a nemrég teljesen elfogadható árú mindenapos élelmiszer ára ma kb. 15 %-kal magasabb. Előre emelgetik az "egyéb" élelmiszer árát, hogy legyen miből csökkenteni, ha ellenőrzik. Ügyesek. Az ellenőrzők legyenek még ügyesebbek!
Puby14
2025. március 14. 17:36
Elhangzott a tv-ben, hogy némelyik kisker multi egyes termékeket akár 80%-os haszonnal árul. Elárulok egy titkot: ha nem tudnak rátenni minimum 100%-ot, akkor az illető terméket kilistázzák (azaz elküldik a beszállítót a p.-ba) és keresnek egy olcsóbbat. A "normális" árképzés a beszerzési ár szorozva 2,2 -vel vagy 2,5-el. Aki nem hiszi, járjon utána.
2025. március 14. 17:30 Szerkesztve
A kiskereskedelmi hálózatok pokoli nyomulását nem lesz egyszerű megállítani. Az árréssel kapcsolatos szabályozás jó lehet, de pillanatnyilag nem látszik nyerőnek. Mai történet: A "madaras" áruházba járok vásárolni, mert az van közel. Ma is vásároltam, és csodálkoztam: Zsákos kutyakaja (10kg) a múlt pénteken 5.650 volt, ma 6990, Milka csokoládé a múlt pénteken 450 volt, ma 699, tojás 125 és így tovább. Simán rányomtak mindenre 5-25 százalékot, azaz nem hogy visszanyerik az "elvesztett" pénzt, hanem extraprofitot termelnek maguknak - az emberek kárára. Hogy hogyan lehet őket megállítani? Ha tudnám, elmondanám...
szemlelo-2
2025. március 14. 15:45
Azt hiszem, a probléma alapjait nem lehet így megfogni. A kiskereskedelem (ugyanúgy, mint a bankok, a benzinkutak, biztosítók, stb.) oligopóliummá alakult. Kis számú résztvevővel fedik le a "piac" nagy részét. Ezek kartell-megállapodás nélkül is képesek kartellt alakítani úgy, hogy folyamatosan figyelik egymás árképzését, kereskedelmi eljárásait. Ennek a valódi piachoz kevés köze van, de miután nincs írásos, felderíthető nyoma, ellene sem lehet nagyon tenni (a német kartellhivatal megpróbálta, de a bíróságon elvesztette a pert). Ez az új kapitalizmus, nem tévesztendő össze a szabad piacgazdasággal.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!